kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Guntay Simsek @ SABAH
 

TÜSİAD mektubu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk Sanayici Ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) yöneticileriyle bir araya geldiği toplantının medyada geniş yankı bulan arka cephesini kaleme aldığım yazıma TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı'dan da bir açıklama geldi. Söz TÜSİAD'ın;
'Yazınız, Hükümetle, bazı gündem sapmaları konusundaki fikir ayrılığımızı doğru bir şekilde vurgulamaktadır. Bununla beraber, yazınızda benimle temas kurarak gerçek dışı olduklarını doğrulayabileceğiniz, yanıltıcı haberler de yer almaktadır. TÜSİAD Onursal Başkanımız Sayın Feyyaz Berker ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Cem Duna ile aramda sözünü ettiğiniz türde konuşmalar cereyan etmemiştir. Ayrıca, benimle ilgili olarak "şarap" konusundaki yakıştırmanızı çok çirkin bulduğumu belirtmek isterim. Bu konular üzerinde daha fazla durmadan, Hükümet'le olan ilişkilerimiz ve TÜSİAD'ın misyonu konusunda görüşlerimi sizinle kısaca paylaşmak istiyorum.
16 Temmuz 2005 tarihinde Sayın Başbakan'la TÜSİAD'da yaptığımız toplantı ve daha sonra kurucu üyeler ve eski başkanlardan oluşan "Başkanlar Konseyi" mizin de katılımıyla yenilen öğle yemeği sonrasında "Başbakan ile TÜSİAD arasındaki buzlar eridi." yorumunun doğru olmadığından hareketle, TÜSİAD'ın yönetimi ve misyonuyla ilgili bence son derece yanlış bir dizi değerlendirmeye yer vermektesiniz. Bu toplantılarda, öncelikle, Hükümet'in makro-istikrar ve AB'ye uyumla ilgili konularda çok başarılı bir grafik çizdiğinin benim ve katılımcı üyelerimiz tarafından vurgulandığını özellikle belirtmek isterim.
Bununla beraber, TÜSİAD'ın gündemden sapma olarak mütalaa ettiği ve eleştirdiği yüksek öğretim yasası, meslek liseleri düzenlemeleri, medeni kanunda zina konusunun işlenmesi, yasa dışı Kuran kursları uygulamaları gibi konular, TÜSİAD tarafından yayınlanan basın bildirileri ve benim çeşitli toplantılarda yaptığım konuşmalarda ele alınmış olup, zaten Sayın Başbakan'ın bilgisi dahilindedir.
Her hükümet döneminde, TÜSİAD'ın çatladığından ve misyonunun sona erdiğinden söz edilir. Bu sözler temenniden,özellikle burada size bu haberleri yazdıranların temennilerinden öteye gitmez.. TÜSİAD'ın misyonu, en geniş tarifiyle, Türkiye'nin çağdaş uygarlık düzeyini yakalamasıdır. Benim, AB ile tam üyelik müzakerelerinin başlayacağı bir dönemde TÜSİAD başkanlığından değil istifa etmem, üstlendiğim görevi tamamlamadan istifayı düşünmem bile söz konusu olamaz. Saygılarımla...'
Evet bizim yazıya gelen cevap böyle. Ömer Bey'in içi rahat etsin, bize kimse haber/yazı yazdıramaz. Ayrıca, yazımın akabinde konuyla ilgili medyada çıkan diğer haberlerle bir kıyaslama yapıldığında, üç ayrı kaynaktan derleyerek kaleme aldığım yazımın durumu ortadadır. Bu sebeple Ömer Sabancı'dan gelen açıklamaya noktasına, virgülüne dokunmadan koydum. Takdir okuyucunun.

'100 Esnaf Ağası'

Bir açıklama da gerçek esnaf yöneticisinden;
'Konfederasyon, federasyon, esnaf birlikleri ve esnaf odaları başkanları ve diğer yöneticiler hakkında yazdığınız tüm yazılarınızı diğer yazılarınız gibi dikkatle takip ediyorum. Dolayısıyla 11 temmuz tarihli yazınızı da dikkatle okudum. Bu konuda bütün yazdıklarınızı kısmen doğruluğuna inanan, üç dönemdir de Ankara Otomobil Sanatkârları Odası'nın denetim kurulu başkanlığını üstlenen ve bir daha da göreve talip olmayacak olan bir esnaf yöneticisiyim. Köşenizde yazdığınız yüksek maaş alan yönetici sayısı, 30 binin içerisinde 100 kişiyi geçmeyeceği inancındayım.
Birkaç görevi üstlenerek bu yüksek ücreti alabilen 100 kişi için benim şahsi tabirim ile çay parası karşılığı görev yapan binlerce oda başkanını aynı kefeye koymamanız lazım diye düşünüyorum. Çıkarılan yeni kanuna da tamamen taraftarım. Hasan Işık'

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 TÜSİAD'da ipler gerildi   / 20-07-2005
 Çarşafı kıpırdatmayan bakanlar   / 18-07-2005
 Ver 'ağa'ya gitmez yabana   / 16-07-2005
 Ata partisi mi, 'ağa' partisi mi?   / 13-07-2005
 Rejim, mejim bahane koltuk şahane   / 11-07-2005
 İhalelere hangi gözle bakmalı?   / 09-07-2005
 TT özelleştirmesi daha bitmedi   / 06-07-2005
 Telekom ihalesinin açmazları   / 05-07-2005
 Rakam düşük, iş tarifi eksik   / 03-07-2005
 Türk Telekom ucuza mı gitti?   / 02-07-2005
Prof. Dr. AYDIN AYAYDIN
Bodrum açık hava müzesi gibi
Bodrum deyince akla deniz,...
GAZİ ERÇEL
Yoksulların borçlarının silinmesine karşı...
GÜNTAY ŞİMŞEK
TÜSİAD mektubu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk...
300 hektar kül oldu
Muğla'da 300 hektarlık orman alanını yok eden yangın söndürüldü. Anız...
Küçük Prens'teki diktatör tartışması
Bakanlığın öğrencilere tavsiye ettiği çocuk kitabı Küçük Prens'te yer...
Ok'tan'dini kirlilik'uyarısı
Ok'tan'dini kirlilik'uyarısı
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Türkiye'nin en önemli...
Zaferini göremedi...
Zaferini göremedi...
Karadeniz Sahil Otoyolu'na karşı verdiği mücadeleyle tanınan ve nisan...
IMKB
E: 29.188 D:% 0,68
DOLAR
S: 1,338 D:% 0,791
EURO
S: 1,623 D:% 0,902
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu