kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Askerin gündemi Kerkük
Başbuğ'dan insan hakları örgütüne övgü
Fethullah Gülen hatırlatması

Kerkük için endişeliyiz

G.Kurmay İkinci Başkanı Başbuğ: Kürtler'in girişimi bölge güvenliğini sarsıyor.

Orgeneral Başbuğ aylık basını bilgilendirme toplantısında Irak seçimlerine değindi. Geçici anayasanın Saddam'ın uzaklaştırdığı Kürtler'in bölgeye dönüşüne izin verdiğini hatırlatan Başbuğ "Ancak Kerkük'te bu çerçeve aşılıyor. Bu da seçim sonuçlarını, tartışmalı ve bölgenin, dolayısıyla Türkiye'nin güvenliğini sarsacak bir niteliğe büründürebilir" dedi.


Askerin gündemi Kerkük

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Başbuğ, Kerkük'e yoğun Kürt göçü nedeniyle demografik yapının endişe verici noktalara geldiğini belirtti Bu durumun ciddi bir güvenlik sorunu olduğunu belirten Başbuğ, "Kürt göçünün sandığa yansıması durumunda Irak seçimleri tartışmalı olur" dedi 3 3.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kerkük'te yoğun Kürt göçü nedeniyle demografik yapının değiştirilmesinin endişe verici olduğunu söyledi. "Böyle bir gelişme Türkiye için de önemli bir güvenlik sorunu oluşturacaktır" diyen Or. Başbuğ, Kerkük'te 300 bin civarında olduğu sanılan Kürt göçünün sandığa yansıması durumunda seçimlerin tartışmalı olabileceğini vurguladı. Genelkurmay İkinci Başkanı, TV'lerden canlı olarak da yayınlanan basın toplantısında şu açıklamalarda bulundu:

KERKÜK'TE İÇ ÇATIŞMA OLABİLİR: Irak Geçici Yasası'nın 58'inci maddesi, Saddam Hüseyin döneminde değiştirilen Kerkük'ün demografik yapısının eski durumuna dönüştürülmesine olanak tanımaktadır. Ancak bugün, Kerkük'te yaşanılan durum, değişikliğin bu çerçevenin dışına taştığını göstermektedir. Kerkük'e göç ettirilen yüz binlerce Kürt göçmenin seçmen listelerine kayıt ettirildiği, geri kalanların da kaydettirilmeye çalışıldığı medyada da açık bir şekilde yer almaktadır. Bu durumun Irak'ın toprak ve siyasi bütünlüğünü dahi tehdit ederek bölgede büyük bir güvenlik sorunu yaratacağından endişe duymaktayız. Böyle bir gelişme, Türkiye için de önemli bir güvenlik sorunu oluşturacaktır. Kerkük'te iç çatışma yaşanabilir. Bu da Irak'ı iç savaşa sürükleyen ilk tetik olabilir. Gelişmeler Bağımsız Kürt Devleti'nin kurulmasına basamak olabilir. Kerkük'ün Kürt bölgesine dahil edilmemesi ve Türkmen soydaşlarımızın siyasi haklarının savunulması Türkiye için hayati derecede önemli iki temel konudur. Şu anda diplomatik kanallar dışında bir hareket tarzımız yoktur. Ancak sonuç ciddi noktalara a giderse bu Türkiye için de ciddi güvenlik sorunu yaratır.

IRAK SEÇİMLERİ KİLOMETRETAŞI: Seçim sonrasında Irak'taki gelişmelerin olumlu yönde olabilmesi önemli ölçüde, seçim sonuçlarının tüm Irak halkı tarafından kabul edilmesine, tüm etnik kesimlerin adil bir şekilde temsil edildiği bir uzlaşı hükümetinin kurulmasına bağlı. Bu hükümetin başarılı olacağına Irak halkı da inanmalı ve Anayasa üzerinde taraflar arasında uzlaşma sağlanmalı.

ABD'DE PKK KARARSIZLIĞI: ABD geçmişe bakıldığında terörle mücadelede Türkiye'ye büyük destek vermiştir. İkinci Irak Savaşı'ndan sonra tablo biraz farklı. ABD'nin askeri eylemlerde bulunmak üzere gereken politik kararlılığa sahip olduğunu söyleyemeyiz. Elbette Türkiye'nin güvenliği her şeyden evvel kendisine ait bir konudur. Ne gerektirirse, devlet ne karar alırsa TSK bunu uygular, imkan ve kararlılığa sahiptir.

ASKER ÇEKMEK GÜNDEMDE DEĞİL: Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın açıklamaları elbette Genelkurmay'ın görüşüdür ve hükümetle ortak görüş olduğunu söylememiz gayet doğaldır. KKTC çözüm için samimi, açık iradesini ortaya koymuştur. Bu saatten sonra Türkiye'den jest yapılmasını beklemek Türkiye'ye yapılacak en büyük haksızlıktır. Türkiye'nin gündeminde asker çekmek gibi bir konu yoktur.

YUNANİSTAN GÜCÜNÜ BOŞA HARCAR: NATO makamları bilgilendirilerek ve silahsız olarak Ege'de uçuş yapan Türk uçakları, Yunanistan'ın silahlı uçakları tarafından taciz edilmektedir. Yunan basınında; Kardak kayalıklarına ilişkin çıkan haberler de yine gerçekleri yansıtmamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, Ege'de gerginliğin düşürülmesi ve Türkiye ile Yunanistan arasındaki dostluğun geliştirilmesine, Ege'de uluslararası anlaşmalarla tespit edilmiş statükoyu korumaya büyük önem vermektedir.Eğer Yunanistan Ege'de sorun yaratma kısır döngüsüne devam ederse gücünü ve enerjisini boşuna harcayacak demektir.

ANKARA


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 'Genç subaylar yoksulluk sınırında'
 Hakkâri geceyi sokakta geçirdi
 'Türkiye niyetini ortaya koydu'
 Erdoğan ulaşıma el attı
 Özel okul hocasında 'mayıs sıkıntısı'
 BEKO'yu 'PKK yaktı' iddiası
 Org. Özkök'ten soruşturma talebi
 Polise yeni dönem uyarısı: Korkutma!
 Mevlana'yı Hintli yönetmen çekecek
 Büyüdüğü yurda öğretmen oldu
ERDAL ŞAFAK
Rus ruleti gibi
Irak'ta yeni ama...
ALİ KIRCA
Bu dünya kime kalmış?
Bir öfkeyle kalkışılan...
ÖMER LÜTFİ METE
Kerkük'te nereye kadar
Uluslararası Kriz Grubu'nun...
UMUR TALU
Medyada Sevr! (Yakın tarih medya dersleri 2)
Dün,...
ABD'nin Irak'ta kanlı günü: 36 ölü
Amerika, Irak'ta en kanlı günlerinden birini yaşadı. Görgü...
Patlamaya hazır bomba: Kerkük
Uzmanlara göre Irak seçiminin kilit noktası Kerkük. Uluslararası Kriz...
Galatasaray hat-trick yaptı
Galatasaray hat-trick yaptı
"Parası yok, transfer yapamaz" denilen Cimbom, başkan Özhan...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu