kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Mutsuz olanın eleştiriye değil sevgiye ihtiyacı var

Uzmanlar, hasta yakınlarının depresyondaki kişiye karşı yanlış tutumları sebebiyle, tedavinin bazen olumsuz etkilendiğine dikkat çekiyorlar. Hastayı eleştirmek, ona nasihat etmek değil, sevgi ve ilgi göstermek gerekiyor

Psikolojik olarak kendini iyi hissetmeyen biri için çevresindekilerin desteği çok önemli. Doğru yaklaşım; hastanın toparlanmasına yardımcı olurken, eleştirmek ve öğüt vermeye çalışmak ise sorunlarını daha da büyütebiliyor. JFK Hospital Psikiyatri Uzmanı Dr. Gıyasettin Ekici, depresyondaki kişiye sevildiğini, kendisiyle ilgilenildiğini hissettirmek, yakınlarının yapabileceği en büyük yardımdır" diyor.

* Depresyonda olan kişiye çevresindekilerin yaklaşımı nasıl olmalı?
Her şeyden önce depresyonu iyi tanımalıyız. Çoğu zaman depresyondaki kişinin yakınları ve çevresindekiler depresyon hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları için yanlış tutumlar takınıyorlar. "Biraz da sen gayret etmelisin, sen istesen bir şeyin kalmaz" gibi sözlerle, depresyondaki kişinin yalnızlığını daha da artırabiliyorlar. Kimsenin kendisini anlamadığını düşünen kişinin depresyonu derinleşebiliyor. Doğru yaklaşım; öğüt vermek değil, onu anlamaya çalışmaktır. Eleştirel değil, destekleyici davranmak, depresyondaki kişinin kendisinin bir işe yaramadığı ve başkalarına da yük olduğu şeklindeki duygusunu aşmasına yardım etmek gerekir. Sevildiğini ve ilgilenildiğini ona hissettirebilmek, yakınlarının yapabileceği en iyi yardımlardan biridir. Sosyal aktivitelere katılma konusunda zorlayıcı olmayan önerilerde bulunmak yararlı olabilir. Örneğin; birlikte gezintiye çıkmayı teklif etmek gibi. Ayrıca, bir uzmana başvurma konusunda çevrenin desteği önemlidir.

* Tedavi edilmeyen depresyonun sonuçları neler olabilir?
Sonuç, depresyonun hafif, orta ve ağır olmasına bağlı olarak değişebilir. Depresyon çoğunlukla ataklar şeklinde gelir. Tedavi edilmeyen depresyon atağı ya kendiliğinden iyileşir ya da kronikleşir. Ancak; kendiliğinden iyileşse bile, tedavi olmayanlarda zaman geçtikçe ataklar sıklaşıp uzamakta, aradaki iyilik dönemleri kısalmaktadır. Kronikleşenlerde ise tedavisi daha güç hale gelebilir. Tedavi edilmeyen depresyonlar zaman içinde kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde bozar. Çok ciddi maddi ve manevi kayıplara neden olabilir. En önemlisi de, depresyonun tedavi edilmemesiyle depresyondaki kişinin yaşamaya mahkum olduğu yoğun acı ve sıkıntıdır.

Sıkıntılı ruh halinden nasıl kurtulursunuz?
Mutsuzluğunuzu umutsuz görüyor olabilir ya da depresyon belirtilerini görmezlikten gelip, onlara bir kılıf uydurmak istiyor olabilirsiniz. Oysa, depresyonu dürüstçe kabul edip göğüslemeye karar verdiğinizde sonuçlar olumlu olabilir. Dr. Frederic Flach 'Depresyonun Güçlü Sırrı' adlı kitabında, "Depresyon, birçok insana fırsat verebilir. İnsanların kendilerini tekrar tanımlamaları ve kendileriyle ilgili yıkıcı nitelikteki uzun vadeli çözümlemeleri için bir şans olabilir" diyor. Peki, sıkıntıdan kurtulmaya nereden başlamalı?

1. Problemi tanımlayın.
İster sıkıntılı, yalnız ve cesaretiniz kırılmış, ister çok yorgun ve tükenmiş olun, düzelmeye doğru ilk adım; bir probleminiz olduğu gerçeğini kabul etmektir. Yardıma ihtiyacı olduğunu kabul etmek istemeyen bir insana dünyanın en iyi çözümlerinin bile bir yararı dokunamaz.

2. Yardıma ihtiyacınız olduğuna karar verin.
Bazı insanlar gerçekten mutsuz olmaktan hoşlanırlar ve biri kendilerine yardım eli uzatırsa bunu mutlaka geri çevirirler. Kişi yardım isteyene kadar, çözümün ana hatlarını ortaya çıkartmak zordur.

3. Nedenleri araştırın.
Bunalımlı ruh halini kendinize mal etmek yerine, depresyonunuzun nedenlerini olumlu ve dürüst bir bakış açısıyla araştırın. "Beni bu duruma getiren şey nedir? Niçin kendimi kötü hissediyorum? Aslında ne istiyorum?" gibi sorular sorun. Hafif bir depresyonda, bazen basit adımlar ve sorgulamalar, her şeyi halledebilir.

4. Alternatifler arayın.
Depresyonu yüzeye çıkardıktan sonra bir arkadaşınızdan ya da danışmandan yardım isteyin. Depresyonunuz fiziksel bir problemle ilişkili olabilir mi? Fazla şeker yiyor musunuz? Yağlı patates kızartmalarının üzerine tuz ekiyor musunuz? Çok fazla kahve içiyor musunuz? Vitaminlerinizi alıyor, her gün aksatmadan egzersiz yapıyor musunuz? İç sıkıntınızın nedeni, bu tip küçük ihmaller olabilir.

5. Kendinize acımaktan vazgeçin.
Dr. Tim LaHaye, The Spirit Controlled Temperament adlı kitabında, "Bir insan sadece, kendisine acıma duygusuna kapıldıktan sonraki dönemde depresyona girer" diyor. İçinde bulunduğunuz konumu kabullenip, durumunuzu bir memnuniyet duygusuyla ayarlayabilmelisiniz.

6. Sorunlardan kaçının.
Güçlü bir ruh halinde değilken, üzüntülü insanlarla birlikte olmamanız özellikle önem taşır. Kolaylıkla depresyona giren bir insansanız, sürekli hastalıklarını anlatan bir arkadaşınızla birlikte olmayın. İki üzgün ruhun bir araya gelmesi berbat bir grup oluşturur. Beyninizi olumsuzluklardan kurtarıp olumlu şeyleri ön plana çıkarın. -
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Stres, En Tehlikeli Düşman
 Mutsuz Olanın Eleştiriye Değil Sevgiye İhtiyacı Var
 Sıkıntı Maske Takıyor Hasta Bunalıp Çok Yiyor
 Dramı Değil Komediyi İzleyin Hüzün Yerine Mutluluğu Seçin
 Açık Havaya Çıkmak Kış Depresyonun Dan Koruyor
 Mevsim Bunalımı Kapıda!
 Ne Olursa Olsun Umut Sizinle Kalsın
 Koah Veremden Daha Büyük Tehlike
 Şifacı Eczacılar Geliyor
 Türkiye'de Sinsice Yayılan Yeni Tehlikenin Adı 'koah'
 Hastalıklı Genler Ayıklanıyor Sağlıklı Bebekler Doğuyor
 Tüp Bebekte Özür Riski Yok
 Alkol Alıyorsanız Enginar Yiyin
 Şiş Gözlerin Çaresi Var...
Fransızlar'a dövüş öğretti
Fransızlar'a dövüş öğretti
Ünlü Fransız oyuncu Jean Reno'nun başrol oynadığı 'Kurtlar...
Caz 'Kırmızıya Çalıyor'
Caz 'Kırmızıya Çalıyor'
Caz, pop ve Latin müzikte birçok başarılı projeye imza atan Ercüment...
İşleri büyütüyor
İşleri büyütüyor
Ünlü ünsüz herkesi iğne ipliğe çeviren son dönemlerin gözde...
Tai Chi'ye merak sardı
Tai Chi'ye merak sardı
Müstakbel kayınvalidesi Sezen Aksu'nun objektif yasağı koyduğu...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.