kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Sıkıntı maske takıyor hasta bunalıp çok yiyor
Sıkıntının ne kadarı normal?
Kimler depresyona girer?

Sıkıntı maske takıyor hasta bunalıp çok yiyor

Uzmanlar, bir türlü nedeni bulunamayan ve tedavi edilemeyen sağlık sorunlarının sebebinin 'maskeli depresyon' olabileceğine dikkat çekiyor. Sinirsel bayılmalar, cinsel uyumsuzluk, aşırı yeme ya da hiç yememe isteği gibi durumlarda, altta yatan maskeli depresyondan şüphe etmek gerekiyor

Çağımızın sorunu depresyon, bazen yalnızlık duygusunun bir uzantısı olarak ilgi ve sevgi ihtiyacından doğuyor, bazen de bir türlü üstesinden gelinemeyen üzüntülerden... Ancak, çoğu zaman kendini hemen göstermiyor. Kişi, çeşitli sağlık sorunlarından yakınıp, çözüm bulmak, tedavi olmak için doktor doktor gezerken, depresyon bu dönemde adeta maske takarak gizliyor kendini. Dr. Joseph Schildkraut, Wall Street Journal'de çıkan bir editör yazısında; "Depresyon tek bir çöp kutusuna bir arada atılmış çeşitli hastalıklardan oluşur" diyor. Schildkraut'un da dikkat çektiği gibi; depresyon bazen ciddi hastalıkların kanser, diyabet, tiroit hormonunun az çalışması...) bir uzantısı olarak ortaya çıkabildiği gibi, bazen de kendisiyle birlikte farklı sağlık sorunlarını da (sinirsel bayılmalar, cinsel uyumsuzluk, aşırı yeme veya çok az yeme...) getirebiliyor. Depresyonun diğer hastalıklarla olan ilişkisini ve maske takmış halini, JFK Hospital Psikiyatri Uzmanı Doktor Gıyasettin Ekici ile konuştuk.

* Hangi hastalıklar depresyona davetiye çıkarır?
Pek çok hastalık depresyona neden olabiliyor. Hepsinden söz etmek teknik olarak mümkün değil ama belli başlı birkaçından söz edebiliriz. Örneğin; alkol-madde bağımlılığında depresyon sık görülür. Bu maddelerin hem doğrudan kişinin kimyası ve fizyolojisi üstünde yaptığı etkiler hem de sosyal yaşantısını, iş kapasitesini, aile ilişkilerini bozarak, dolaylı yoldan yaptığı etkilerle olur bu. Ayrıca, doğrudan depresyonun oluşumu üzerinde etkili olan bazı hormonal hastalıklardan söz etmek gerekir. Örneğin; tiroid hormonunun az çalışması gibi durumlar depresyona yol açabilir. İyileşmesi güç ve zaman alan kanser gibi hastalıklarda, kişinin uzun süre onunla mücadele etmesini gerektiren diyabet (şeker) gibi hastalıklarda, depresyon ikincil olarak ortaya çıkabiliyor.

* Nedeni bulunamayan sağlık sorunları da depresyona sebep olur mu?
Evet, örneğin bazı psikiyatrik hastalıklardan sonra da depresyon gelişebiliyor. Sıkça karşımıza çıkan bir durumdan bahsedeyim... Panik atak hastaları genellikle başlangıçta sorunlarının neden kaynaklandığını anlayamazlar. bunun için; kişinin panik atakları başlıyor, kalbi deli gibi çarpıyor, nefes alamadığını hissediyor, öleceğini düşünüyor ve kendini bir doktora zor atıyor. Çoğunlukla rutin tetkikleri, EKG'si yapılıp, sonuçlar normal bulunuyor. Fiziksel muayene bulgularında bir anormallik tespit edilmiyor ve hasta hiçbir şeyi olmadığı söylenerek evine gönderiliyor. Bu durum birçok kez tekrarladıktan sonra, kişi "Benim hastalığım var ama kimse ne olduğunu bilmiyor" diye düşünmeye başlıyor. Buradaki çaresizlik duyguları gittikçe kişinin yavaş yavaş depresyonun içine itilmesine neden oluyor. Kişi bazen panik atakları nedeniyle değil, panik ataklarının neden olduğu depresyon nedeniyle bize başvuruyor. Çünkü daha çok bedensel şikâyetlerle ortaya çıkan panik bozukluğunun psikiyatrik bir hastalık olduğunu bilmiyor ama depresyonu için psikiyatriste gidiyor.
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Stres, En Tehlikeli Düşman
 Mutsuz Olanın Eleştiriye Değil Sevgiye İhtiyacı Var
 Sıkıntı Maske Takıyor Hasta Bunalıp Çok Yiyor
 Dramı Değil Komediyi İzleyin Hüzün Yerine Mutluluğu Seçin
 Açık Havaya Çıkmak Kış Depresyonun Dan Koruyor
 Mevsim Bunalımı Kapıda!
 Ne Olursa Olsun Umut Sizinle Kalsın
 Koah Veremden Daha Büyük Tehlike
 Şifacı Eczacılar Geliyor
 Türkiye'de Sinsice Yayılan Yeni Tehlikenin Adı 'koah'
 Hastalıklı Genler Ayıklanıyor Sağlıklı Bebekler Doğuyor
 Tüp Bebekte Özür Riski Yok
 Alkol Alıyorsanız Enginar Yiyin
 Şiş Gözlerin Çaresi Var...
Fransızlar'a dövüş öğretti
Fransızlar'a dövüş öğretti
Ünlü Fransız oyuncu Jean Reno'nun başrol oynadığı 'Kurtlar...
Caz 'Kırmızıya Çalıyor'
Caz 'Kırmızıya Çalıyor'
Caz, pop ve Latin müzikte birçok başarılı projeye imza atan Ercüment...
İşleri büyütüyor
İşleri büyütüyor
Ünlü ünsüz herkesi iğne ipliğe çeviren son dönemlerin gözde...
Tai Chi'ye merak sardı
Tai Chi'ye merak sardı
Müstakbel kayınvalidesi Sezen Aksu'nun objektif yasağı koyduğu...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.