kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Atina 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Sabiha Gökçen'in hasreti bitiyor
Sabiha Gökçen'in hasreti bitiyor
9 milyon kişiye en yakın alan

Sabiha Gökçen'in hasreti bitiyor


Dört yıldır uçuş sayısının artmasını bekleyen Sabiha Gökçen Havaalanı'nın 530 personeli yeni alınan kararla buraya yönlendirilen charter, hac ve yeni iç hat uçuşları için gün sayıyor.

Atatürk Havalimanı'nda son günlerde müthiş bir yoğunluk yaşanıyor. Yolcular, 50 dakikalık Ankara yolculuğu için iki saat kuyrukta beklemek zorunda kalıyor. Özellikle sabah saatlerinde THY'nin yanı sıra özel hava yollarının art arda uçuşları nedeniyle İç Hatlar Terminali'nde metrelerce kuyruk oluşuyor. Atatürk Havalimanı'nda kuyruk manzaralarına alışılırken, İstanbul'un Anadolu yakasında 2001 yılında açılan Sabiha Gökçen Havaalanı'nda adeta ölü sessizliği yaşanıyor. 700 milyon dolara malolan, 530 personelin görev yaptığı Kurtköy'deki havaalanına günde en fazla 10 uçak inip kalkıyor. İç hatlar terminali hiç kullanılmadığı için kapalı olan havaalanı, dış hatlarda da sadece Rusya ve Rus cumhuriyetlerinden birkaç şirkete hizmet veriyor. Şu anda kapasitesinin ancak yüzde 5'ini kullanan havaalanının personeli, Atatürk Havalimanı'nındaki meslektaşlarının aksine, iş yapmamaktan yakınıyor. Bütün personel ve terminal içindeki özel işletmeler saatlerce, "Bir uçak inse veya kalksa da biraz iş yapsak" diye bekliyor. Yöneticiler de "Atatürk Havalimanı'nda insanlar saatlerce kuyrukta beklerken bizim burada boş boş oturmamız çok zorumuza gidiyor" diyerek ve sabırsızlıkla terminallerin dolacağı günleri bekliyor.

PROTOKOL UMUTLANDIRDI
Bu arada geçen ay imzalanan bir protokol Sabiha Gökçen Havaalanı çalışanlarınğ bir parça rahatlattı. Protokol, dört yıldır atıl durumda bulunan havaalanı için bir umut oldu. Sabiha Gökçen Havaalanı'nın bağlı bulunduğu (Havaalanının yüzde 95 hissesi Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı Milli Sanayi Müsteşarlığı'na ait) Milli Savunma Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı arasında 15 Temmuz'da imzalanan protokole göre, charter uçakları, tarifesiz kargo, hac ve yeni iç hat uçuşları, buraya yönlendirilecek. Hava trafiğinin artırılmasına yönelik protokolün imzası sırasında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sabiha Gökçen Havaalanı'nın, tamamen öz kaynaklarla yapıldığını, ancak istenilen yoğunlukta kullanılamadığını ve işletme giderlerini karşılayamadığını belirtti. Yıldırım, projenin ikinci adımının çapraz uçuşlar olduğunu ve bunların da çok yakında başlayacağını bildirerek, "Sadece Ankara, İstanbul'dan değil, Antalya ile diğer turistik, tarihi yörelerimize çapraz uçuşlar, ayrıca komşu ülkelere, komşu illerden uçuşlar da başlayacak" müjdesini verdi. Protokolün imzalanmasından birkaç hafta sonra Sabiha Gökçen Havaalanı'na gittik. TEM Otoyolu'nu havaalanına bağlayan yola girdiğimizde nasıl bir manzarayla karşılaşacağımızı anladık. Çünkü yolda bizim dışımızda hiçbir araç yoktu. Güvenlik kapısından içeri girdiğimizde da manzara değişmedi. Ortada hareket halinde hiçbir şey bulunmuyordu. Ne herhangi bir araç ne de yürüyen insanlar... Aracımızı çok rahat bir şekilde (Çünkü otopark da bomboştu) park ettikten sonra terminal kapısına yöneldik. Güvenlik görevlileri bizi güleryüzle ve büyük bir ilgiyle karşıladı. Kendimizi VIP kapısından geçiyormuş gibi hissettik. Güvenlik görevlisinden temizlik personeline kadar tüm çalışanlar yolcuya o kadar hasret ki, gelen herkese çok iyi davranıyorlar. İçeride ilk gözümüze çarpan, kontuarların önünündeki sessizlik oldu. Kalkacak uçak olmadığı için kontuarda işlem yaptıran yok. Sonra gözümüz kafeteryaya ilişiyor. Oturan bir kişi bile yok ama kafetarya her an tam kapasite hizmet vermeye hazır bir şekilde düzenlenmiş, personelleri de öyle. Bir üst katta yer alan Wing Cafe'ye geçiyoruz. Orası da aynı şekilde bomboş ama personel birazdan dolacakmış gibi bekliyor. Havaalanın işletmecisi HEAŞ'ın Başın ve Hakla İlişkiler Müşaviri Lerzan Özder, bize tesisi gezdirmek istiyor. Aprona girip önce pisti, sonra itfaiye birimini, kargo bölümünü ve diğer yerleri geziyoruz. Her yerde personel her an iş yapmaya hazır bekliyor. Ama ortada ne bir uçak, ne yolcu ne de iş var. Sohbet ettiğimiz personelin hepsi aynı dertten mustarip; "İş olsa da çalışsak, artık yeter" diyor.
DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Phaselis sanat etkinliği
 Genç bilim kadınlarına destek
 Her şeye rağmen yaşamak güzel
 Bizim de yeraltı müzisyenlerimiz var
 En iyi 20 Kaleiçi adresi
 İrfan'ı oynarken çok şımardım
 Miniklerin gizli bahçeleri değişiyor
 Sonbahar-kış modası eski sandıklarda saklı
 Makyaj Çantası
 Evlilik dışı çocuk yapabilirim
 Kentten bunalanlara Demirköy terapisi
 Camide namaz, cem evinde semah
 The Rasmus sizi bekliyor
 Yaz ortasında kültür satmak
 Aladağlar'da doğayla buluşma
 Ajanslara güvenilmiyor
 İstanbul'dan Paris'e uzanan hanedanlık
 Her şey erkeğin kapasitesi kadar
 Kızılların varlığı tehlike altında
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Fotoğraflar iyi ama sen yoksun
Bildiğim kadarıyla...
AYŞEGÜL ALDİNÇ
Selülit problematiği
Selülit dediğin Şekerdir yediğin...
Ne zaman 'Gülben' desem köpeğim havlamaya başlıyor
Ne zaman 'Gülben' desem köpeğim havlamaya başlıyor
Savaş Ay'ın bu haftaki 'güzel'i Seren Serengil... Savaş Abi'sine...
İnternet kafede antrenman yapıyorlar
İnternet kafede antrenman yapıyorlar
Bilgisayar oyunlarının 'elektronik spor' olduğunu biliyor muydunuz?...
Yeni filmlerin hazırlıkları bitmek üzere
Yönetmenler 2005'te sinemaseverlerle buluşturacakları projelerini...
Yeşil devle sevgilisi
Yeşil dev dönüyor. İlk filmin sonunda, herkes onun tüm masallardaki...
Ağustos mehtabının keyfi Sunset'te çıkar
Yılın en güzel mehtabını bugün ve yarın yaşıyoruz. İstanbul'da mehtabın en...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.