kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Atina 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Camide namaz, cem evinde semah
Camide namaz, cem evinde semah

Ankara'nın Beypazarı ilçesine 35 kilometre uzaklıktaki Saray Köyü'nün hem dış görünümü hem de halkın birbiriyle ilişkisi ve dayanışması görenleri şaşırtıyor.

Saray, gerçekten ilginç ve güzel bir köy. Hem görünümü hem de insan ilişkileriyle hayranlık uyandıran Saray'ın halkı kendi imkanlarıyla köyünü güzelleştirmiş; cami, cem evi, çamaşırhane, çocuk parkı ve köy konağı yaptırmış. Saray hakkındaki görüşlerini aldığımız Beypazarı Kaymakamı Nevzat Taşdan, "Köy halkı bugüne kadar yaptığı çalışmalarla çok iyi bir dayanışma örneği gösterdi. Ankara Valiliği, Kaymakamlık, Jandarma Genel Komutanlığı ve Köy Yardımlaşma Derneği el ele vererek örnek bir çalışma meydana getirdik" diyor. Jandarma Genel Komutanlığı'nın her ilde belirlediği 'Örnek Köy' çalışması için, geçtiğimiz Eylül ayında Saray Köyü'nde incelemeler yapılmış ve 'Örnek Köy' kapsamına alınmış. Asker-halk işbirliğiyle köydeki bütün evlerin dış cepheleri beyaza, çatıları ise kiremit rengine boyanmış. Atıl durumda bulunan evler yıkılmış ve bunların yerine çocuk parkı ve oyun alanları yapılmış.

BU KÖYDE ASAYİŞ BERKEMAL
Nevzat Taşdan, Saray'da bugüne kadar en ufak bir asayiş olayı yaşanmadığına dikkat çekiyor şunları söylüyor: "Köy halkı çok bilinçli. Halk boş zamanlarını köy konağında bulunan kütüphanede geçiriyor. Yapılan çalışmaların tümüne büyük bir özveri ile katılıyorlar. 1952 yılında köylüler tarafından kurulan Saray Köy Güzelleştirme Derneği de çalışmalara destek veriyor. Halkın kendi parasıyla desteklediği dernek sayesinde köy yolu asfaltlandı, içme suyu şebekesi yaptırıldı." Köyün yenilenen çehresiyle Mayıs ayında Orman Bakanlığı'ndan "Çevre Ödülü" aldığını belirten Kaymakam Taşdan, köyde yapılan diğer çalışmaları şöyle anlatıyor: "Köyde Atatürk Meydanı olarak adlandırılan alana Atatürk büstü dikildi. Çevre kirliliğini önlemek amacıyla 35 adet çöp kutusu köyün çeşitli yerlerine konuldu. Köy Konağı'nın bir odası kütüphane haline getirildi. Hayırsever bir vatandaş tarafından sağlık evi yaptırıldı. Köy girişine kır kahvesi, köy meydanına ise iki adet kamelya yaptırıldı. İstinat duvarları, çitler yaptırılarak köyün daha güzel görünmesi sağlandı. Örnek meyve bahçeleri oluşturulan köyde, kadınların elde çamaşır yıkamaması için çamaşır makinesi yerleştireceğiz. Köyde ayrıca kadınlara kuaförlük öğretilirken, işsiz gençlerin meslek sahibi olması için marangozluk kursu düzenleniyor. Gençlerin spor ihtiyacını karşılamak amacıyla iki adet futbol sahası yaptırıldı. İçme suyu sorununu çözmek için köye 100 tonluk bir su deposu yapılırken, daha önce açık olan atık su yolları, yapılan kanalizasyon sistemi ile kapatıldı."

DAYANIŞMA ÇOK GÜÇLÜ
Saray Köyü muhtarı Ali Eser ise köylünün yapılan çalışmalara her zaman destek olduğunu belirtiyor... "Daha önce kendi gayretlerimizle köyümüz için çok şeyler yaptık. Kaymakamlık ve jandarmanın verdiği destekle yapılan çalışmalar sonucunda köyümüz daha da güzelleşti." Yaptıkları çalışmaların Türkiye'ye örnek olduğunu belirten Eser, her şeyiyle güzel bir köyde yaşamanın mutluluğunu sürdüklerini söylüyor. Köydeki çevre düzenlemeleri dört ay gibi kısa bir zamanda tamamlanmış. Tüm çalışmalar çok az bir devlet desteğiyle gerçekleşmiş... "Birlik olduktan sonra her işin altından kalkmak mümkün. Sevgiye, saygıya, birlik ve beraberliğe çok önem veriyoruz. Halkımızın birbiriyle olan dayanışması sonucu çok önemli sorunları çözüme kavuşturduk" diyen Eser şöyle devam ediyor: "Köyde cami ve cem evinin yan yana bulunuyor. Camide namazımızı kılar, cem evinde semah yaparız, mevlit okuturuz ve uzun kış gecelerinde burada oturur, sohbet ederiz. Cami ve cem evi bizim için aynıdır." Bu güzel köyle ilgili tek kötü haber, son zamanlarda emlak fiyatlarının katlanmış olması. İki yıl önce 15 milyar lira değer biçilen bir evin fiyatı bugün 40 milyar lirayı buluyor.

Özlem Eroğlu

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Phaselis sanat etkinliği
 Genç bilim kadınlarına destek
 Her şeye rağmen yaşamak güzel
 Bizim de yeraltı müzisyenlerimiz var
 En iyi 20 Kaleiçi adresi
 İrfan'ı oynarken çok şımardım
 Miniklerin gizli bahçeleri değişiyor
 Sonbahar-kış modası eski sandıklarda saklı
 Makyaj Çantası
 Evlilik dışı çocuk yapabilirim
 Kentten bunalanlara Demirköy terapisi
 The Rasmus sizi bekliyor
 Yaz ortasında kültür satmak
 Sabiha Gökçen'in hasreti bitiyor
 Aladağlar'da doğayla buluşma
 Ajanslara güvenilmiyor
 İstanbul'dan Paris'e uzanan hanedanlık
 Her şey erkeğin kapasitesi kadar
 Kızılların varlığı tehlike altında
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Fotoğraflar iyi ama sen yoksun
Bildiğim kadarıyla...
AYŞEGÜL ALDİNÇ
Selülit problematiği
Selülit dediğin Şekerdir yediğin...
Ne zaman 'Gülben' desem köpeğim havlamaya başlıyor
Ne zaman 'Gülben' desem köpeğim havlamaya başlıyor
Savaş Ay'ın bu haftaki 'güzel'i Seren Serengil... Savaş Abi'sine...
İnternet kafede antrenman yapıyorlar
İnternet kafede antrenman yapıyorlar
Bilgisayar oyunlarının 'elektronik spor' olduğunu biliyor muydunuz?...
Yeni filmlerin hazırlıkları bitmek üzere
Yönetmenler 2005'te sinemaseverlerle buluşturacakları projelerini...
Yeşil devle sevgilisi
Yeşil dev dönüyor. İlk filmin sonunda, herkes onun tüm masallardaki...
Ağustos mehtabının keyfi Sunset'te çıkar
Yılın en güzel mehtabını bugün ve yarın yaşıyoruz. İstanbul'da mehtabın en...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.