kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
İnşallah aşık olurum ve yine gözüm kararır
İnşallah aşık olurum ve yine gözüm kararır
Bir çocuğum olsa, hiç de fena olmazdı
Eşim içimde bir sızı ama hayat sürüyor

Keşke bir kez daha aşık olsam

Onu tüm Türkiye "Asmalı Konak" dizisiyle tanıdı. Aşkı yazmayı ve en güzel şekilde anlatmayı meslek edinen Meral Okay, şimdi yeni bir dizi projesi üzerinde çalışıyor. "İstanbul Şahidimdir" adlı dizinin öyküsünü bitiren Okay, tekrar aşık olmayı ediistğini de itiraf ediyor.

***

İnşallah aşık olurum ve yine gözüm kararır

Meral Okay izleyiciyi "Asmalı Konak"tan sonra bu kez, "İstanbul Şahidimdir" adlı diziyle vurmaya hazırlanıyor. Okay'la yeni projesini ve tabii ki aşkı konuştuk.

Belki de yıllar önce kaybettiği eşi Yaman Okay'a duyduğu derin sevgi uğruna, aşkı anlatmayı meslek edinmiş Meral Okay. Geçtiğimiz yıl reyting rekorları kıran "Asmalı Konak"ın ardından, şimdi de müthiş bir diziyle izleyiciyi büyülemeye hazırlanan Okay, "İstanbul Şahidimdir" de, yine aşk ve aşkın kaçınılmaz halleriyle bizi başbaşa bırakacak.

* Gizli gizli yine bir dizi projesiyle meşgulsünüz sanırım... Doğru, geçtiğimiz 10 gündür Bodrum'da bir eve kapandım ve onun senaryosuyla uğraştım. Hızla çalışmalarına başladık şimdi. İstanbul'da geçen bir hikaye; Maçka, Nişantaşı, Cihangir sokaklarında.

* Adı ne olacak dizinin? "İstanbul Şahidimdir", atv'de yayınlanacak.

* Özü nedir hikayenin, yine aşk mı başrolde? Hayat, hayatın kendisi. Gerçi bu çok iddialı bir laf ama... Dünyanın en güzel şehirlerinden birinde karşılaşan, hayatta birbirine değen kadınlar, erkekler ve bütün bu yaşananlara tanıklık eden İstanbul var başrolde.

* Asmalı Konak bir Anadolu kasabasında doğdu, şimdi neden şehre taşındınız, neden İstanbul? Şark hizmetimi tamamladım artık! Şaka bir yana, ben sonunda bu iklimin insanıyım. Kent hayatına daha yakınım, burada çok uzun yıllar yaşadım ve hala yaşıyorum. O yüzden de buranın hikayesini hep yazmak istedim. Bu proje ben Asmalı Konak'ı yazarken kafamda hazırdı zaten.

* Asmalı Konak'la şunu gördük; Anadolu insanının hayatı izleyiciye daha çekici geliyor. Katılıyor musunuz? Ben Anadolu işi yapmak için yazmamıştım Asmalı'yı. Kaldı ki aslında o ilk başta Mardin-Midyat öyküsüydü, sonradan mekan nedeniyle Kapadokya'ya taşındı. Ben bunu hesaba katmıyorum ama bu yeni projeyi yazarken fon hep İstanbuldu benim için. Benim denizim, benim kayığım, benim balıkçımdı... Bir de eski ve çok sevdiğim dostlarımla yeniden aynı işte bir araya geldiğimiz için ayrıca mutluyum.

* Yönetmen ve oyuncular kimler? Yönetmenimiz Türkan Derya, "İkinci Bahar" ve "Yedi Tepe İstanbul"un yönetmeni. Benim için başka hiçbir projeyi kabul etmedi, bekledi. Oyuncular; Emre Kınay, Özkan Uğur, Uğur Polat, Ayça İnci, Sema Şimşek, Öykü Serter, Uğur Polat... Hepsi de çok hoş ve başarılı. Müziklerini yine Asmalı Konak'ın müziklerini yapan arkadaşlarımız Cem Erman ve Tolga Kılıç yapacak. Bir yanında müzik de olan bir iş bu. Benim için zaten müzik çok önemli bir projede. Jeneriğin beni heyecanlandırması, hareketlendirmesi gerek çünkü.

* Oyuncu seçmenin püf noktası nedir? Sizin tüm işlerinizde izleyiciyi en çok büyüleyen de bu çünkü, oyuncuların çok sahici olması. Gözlem yapmak ve izlemek. Takip ediyor ve işiniz gereği çok televizyon izliyorsunuz. Etrafta ne var, ne yok, bu hangi karekteri çok iyi oynayabilir diye düşünüyorsunuz. Bir de ben çok oyuncu severim, onlara kıyamam. Belki de bir oyuncuya aşık olduğum, onunla 10 yıl evli kaldığım için bir oyuncunun kalbinin kanatları neye çırpar, neye kırılır çok iyi bilirim.

* Nasıl bir yapıları vardır oyuncuların, birbirlerine çok benzerler mi? Onların hepsi aslında kocaman bebeklerdir. Bakmayın orda burda öyle büyük adamlar, kadınlarmış gibi oynadıklarına. Hepsi camdan kalplidir onların. Ama onlar olmasa, senaryo hiçbir şey değildir. Benim en yakın yol arkadaşımdır oyuncular.

* Çok televizyon izlediğinizi söylediniz. Bu yıl içinde sizi en çok etkileyen dizi hangisi oldu? "Alacakaranlık". Gerçekten çok sevdiğim ve hayran olduğum bir işti. Her hafta kremalı pasta gibiydi benim için. Çok yakında da muhteşem bir sinema filmi geliyor Uğur'dan, müthiş bir şey yapıyor. "Bir İstanbul Masalı"da beğendiğim işler arasında. Son dönemde "Avrupa Yakası"nı kahkahalarla izledim, çok tatlılardı. Müthiş bir enerjisi var o dizinin.

* Siz usta bir öykü yazarısınız. Bir şekilde de insanların içinde bir yerlere dokunabilmeyi çok iyi biliyorsunuz... Öyle mi acaba? Ben aslında sadece bana dokunan şeyleri yazmayı seviyorum. Eğer o paylaşılır, birileri tarafından hissedilirse işte o zaman çok tatlı bir şey oluyor.

* Onu merak ediyorum, yazarken kendinize mi yoksa sokaktaki insanı mı hesaba atıyorsunuz daha çok? Kesinlikle kendimi. Onun karşı taraftan cevabını aldığımda da tadından yenmiyor. Yalnız olmadığınızı hissediyorsunuz çünkü, ne güzel. Paylaştığımız, yaşadığımız kocaman bir kalabalık var, bu çok umut veren bir şey.

* Sizi etkileyen şeyler neler? Her şey olabilir... Sokakta gördüğüm küçük bir çocuğun yüzü, iki insan arasında yaşananlar, kısacası bir sürü şey. Akıl ne kaydetmiş, önemli olan o. Yazarken kaydettikleriniz çıkıyor ortaya.

* Yaptığınız işlerin reyting rekoru kırmasının, sizi hep tepeye taşımasının sırrı nedir? Bilmiyorum, gerçekten bilemiyorum. Ben en azından kötü bir şey yapmadığımı biliyorum. Ama bazen izleyiciye geçmedi mi de, geçmiyor. Siz çok heyecanlandıran bir şey, izleyiciye hiçbir şey ifade etmeyebiliyor. Ama hiç kimse benden daha az emek sarfetmiyor, kimse benden daha az heyecan duymuyordur, buna eminim. Maalesef bazılarımız kazanıyor, bazılarımız kaybediyoruz. Bu çok vahşi bir yarış. Ben şimdi çok özeniyor, heyecanlanıyorum bu yeni dizi için ama karşılığını alacak mıyız, bilmiyorum.

İlknur Kızıltoprak

DİĞER RÖPORTAJ HABERLERİ
 Aziz Yıldırım da aynı şeyleri söyledi ama bir tek ihraç...
 Bir gay de delikanlı olabilir
 Türkiye'de ilklere imza atmak zor
 Yeni Marilyn Monroe, Scarlett
 Herkes kendi ışığını keşfetmeli
 İkimizin kimyası çok uyuştu
 Denize bile sahne kurarım
 "Bu acıların tek sebebi, rahmetli"
 Elbette hala aşığım
 Arabistan'a hostes ihraç ettik
 Ağaçta uyuyarak ruhunu iyileştiriyor
 Her şarkıya bir parçamı verdim
 Ronald Reagan İyi başkan, kötü aktör müydü?
 Haluk bir yol ayrımına gelmişti ama aşk uğruna benimle kaldı
 Kendimi bazen dev aynasında görüyorum
 CHP'ye gitseydim eşim boşardı
 Onun tek aradığı, namuslu insanlar ülkesi gerçek ABD
 Sertleşme sorunu mutlu bir yaşama engel değil
 Dünyayla yarışan göz hastanesi
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
    Hobi
  » Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
Yaz okulunda pilot olmayı öğreniyorlar
Yaz okulunda pilot olmayı öğreniyorlar
Bilim Merkezi Vakfı ve Rahmi M. Koç Müzesi'nin yaz okulu programında,...
Rus kızının aşkı bir başka oluyor
Rus kızının aşkı bir başka oluyor
Binlerce Rus kızı turkey.ru adresindeki internet sitesinde Türk...
Londra'da Türk şovu
Farnborough Air Show'da THY, TAI ve TEI önemli anlaşmalara imza atarken Boeing,...
Atina'yı keşfetmenin şimdi tam zamanı
Olimpiyatlar'a ev sahipliği yapacak olan Atina, en popüler şehirler arasında.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.