kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Atina'yı keşfetmenin şimdi tam zamanı
Atina'yı keşfetmenin şimdi tam zamanı
İstanbul'dan her gün uçak kalkıyor

Komşuda bir tatil

Dünyanın en eski başkentlerinden Atina, 13 Ağustos'ta başlayacak Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Yüz binlerce turistin akın edeceği bu tarihi kent, 2 bin 500 yaşındaki Akropolis dışında şık mağazaları ve restoranlarıyla da gözde. bir tatil

***

Atina'yı keşfetmenin şimdi tam zamanı

Olimpiyatlar'a ev sahipliği yapacak olan Atina, en popüler şehirler arasında. Gezi Travel Dergisi'nin rehberiyle siz de unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz.

Atina dünyanın en eski başkentlerinden biri. Ancak bugünlerde Atina deyince akla ilk gelen tüm kente tepeden bakan yaklaşık 2 bin 500 yıllık muhteşem Akropolis değil de yalnızca Olimpiyat Oyunları. Türkiye'nin en çok okunan gezi dergisi Gezi Travel, Temmuz sayısnda 13 Ağustos'ta başlayacak Olimpiyat Oyunları öncesinde ayrıntılı bir Atina kitapçığı hazırladı. İşte kısa bir rehber, tamamı Gezi Travel'da...

GEZİLECEK YERLER Atina'nın kuruluş yeri olan Akropolis, mitolojik öykülere bakılırsa Athena ile Poseidon'un kentin hakimiyeti için mücadele ettiği yer. Kente ismini veren zafer tanrıçası Athena'ya adanan ve bugün Akropolis'in en önemli yapı kalıntılarını oluşturan kutsal mekanlar içinde ne gösterişli olan Parthenon; diğerleri se Erectheion ve Athena Nike tapınakları. MONASTRAKİ Osmanlı döneminde kentin merkezi olan Monastraki bölgesi, küçük ve sevimli oluşundan dolayı halk arasında Küçük Manastır olarak da anılan Pantanassa Kilisesi'nden adını alıyor. Türk usulü çarşısı, Fethiye ve Tzastrakis camileriyle kentin Osmanlı hakimiyetinde olduğu dönemin izlerini taşıyan mahalle, şık alışveriş mekanları ve kafe hayatıyla kentin en popüler yaya güzergahı olan Ermou Caddesi'ni de barındırıyor.

ESKİ AGORA İ.Ö. 600 yıllarından itibaren Atina'nın günlük ve politik hayatının kalbi olan Agora; şehir konseyinin demokratik kararlarını aldığı, yurttaşların toplanıp ticari, politik ve sanatsal aktivitelerini gerçekleştirdiği bir merkezdi. Eski Agora'da, günümüze sağlam şekilde ulaşabilmiş yapıların sayısı sizi şaşırtabilir.

SYTAGMA MEYDANI Kentin en önemli kesişme yeri olan meydanda, parlamento binasının cephesinde yer alan Meçhul Asker Anıtı'ndaki nöbet değişimi görülmeye değer. PLAKA Atina'nın tarihi kent merkezi olarak adlandırabileceğimiz Plaka semti; geçmişi Osmanlı'dan önceye uzanan çok az yapı barındırmasına rağmen, kentin sürekli yerleşim görmüş en eski bölgesi. Antikacıları ve tavernaları sayesinde turistler kadar Atinalıların da akınına uğrayan Plaka'nın daracık sokaklarından ve bahçeli küçük evlerinden oluşan sakin mahalle havasını koruyabilmiş olması ise dikkat çekici.

ULUSAL ARKEOLOJİ MÜZESİ 1891'de açılan müze, antik Yunan uygarlığının hemen her dönemine ait nadide eserelerini bir araya getiriyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında, müzedeki paha biçilmez koleksiyon, toprağa gömülerek bombardımandan korunmuş. 1946'da yeniden kapılarını açan müzenin her geçen gün yeni kazılarla zenginleşen koleksiyonunda, Miken eserlerinin sergilendiği bölüm özellikle ilgi çekici.

RESTORANLAR Önde gelen restoranların çoğunda, mönülerin ünlü Fransız şefler tarafından denetlenip yenilendiği, dünyanın dört bir yanından başarılı şeflerin restoranlarda çalışmak için geldiği Atina, aynı zamanda modern Yunan mutfağını farklı boyutlarda taşıyan yeni nesil şefler de yetiştirmeyi başarmış durumda. Değişim rüzgarından, geleneksel Yunan tavernası da nasibini almış görünüyor. Tavernalara özgü rahat, samimi ve basit atmosferi koruyan ancak mutfak ve dekorasyon konusunda bir parça yenilikçi olan ve daha genç bir müşteri kitlesine hitap eden modern tavernalar, Atina'da moda haline geldi.

GECE HAYATI Yaz aylarında popüler gece mekanlarının, özellikle de dans kulüplerinin çoğu deniz kıyısındaki yazlık adreslerine taşınıyor. Genellikle 30 yaşın altında bir müşteri kitlesini çeken bu kulüplere hafta sonlarında ulaşmak isteyen kalabalıklar, sahil caddesi Poseidonos boyunca kilometrelerce uzayıp giden bir trafik sıkışıklığı oluşturuyor. Barların çoğu en azından 03.00'a kadar açık.
DİĞER HOBİ HABERLERİ
 Londra'da Türk şovu
 Tatilde dalış keyfi başka
 Avrupa'yı denizsiz plaj modası sardı
 Hollywood'un kıskanılan çifti
 Bush sanki Allah'ın CEO'su gibi
 RJ uçakları güvenli mi?
 Olimpiyatlarda Türk rüzgarı estirecekler
 Denizler bu hafta şenleniyor
 Cazseverlerin buluşma noktası
 İstanbul'daki Fransız yaşamı
 Büyük yarış başlıyor
 Boeing 7E7 Avrupa'da
 En büyük yat yarışı bu yıl rekora koşuyor
 Bugün Sinop sonra Samsun
 Alaçatı yine şenlendi
 Büyük Ortadoğu'nun küçük kopyası LÜBNAN
 NY'ın yeni Soho'su "Meatpacking"
 İstanbul'da Turist Olmak
 Güneş sirki 20. yılını kutluyor
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
  » Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
GÜNTAY ŞİMŞEK
THY'nin uçakları ve kafa karışıklıkları
Türk Hava...
TURGAY NOYAN
Deniz, yelken ve güzel günler
Denizciler için pek...
ÖNCEL ÖZİÇER
Sabredene ayva yerine büyük ödül
Bir gün idman...
Vesikalık tasarımlar
Vesikalık tasarımlar
Christoph Kicherer günümüzün en ünlü fotoğrafçılarından biri olarak...
Vücudunuzu alerjiye karşı güçlendirin
Vücudunuzu alerjiye karşı güçlendirin
Elmadan soğana, yünden diş dolgusuna kadar pek çok şey alerji...
Aziz Yıldırım da aynı şeyleri söyledi ama bir tek ihraç edilen ben oldum
İşadamı Saadettin Saran 'Camiada kirli ilişkiler var' dediği için...
Bir gay de delikanlı olabilir
Son albümü "Ses ve Ayrılık"la konuşulan Özcan Deniz "Artık inişe...
Yaz okulunda pilot olmayı öğreniyorlar
Bilim Merkezi Vakfı ve Rahmi M. Koç Müzesi'nin yaz okulu programında, radyo...
Rus kızının aşkı bir başka oluyor
Binlerce Rus kızı turkey.ru adresindeki internet sitesinde Türk erkeklerini...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.