kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Düğüne hazırlanırken yakalanan özel anlar
Düğüne hazırlanırken yakalanan özel anlar
Aile fotoğrafçısı

Müstakbel karı kocanın en özel fotoğrafları

Genç çiftlerin düğün albümlerini sıradışı kareler süslüyor

Ayşe Kaya ve Ahu Bürülkare'nin "Öteki Kare" projesi evlenen çiftlere sıradışı bir fotoğraf albümü sunuyor. Gelinle damadın sabahın ilk saatlerinde başlayıp gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren telaşlı hazırlanışı, gergin bekleyişi fotoğraflanıyor.


***

Düğüne hazırlanırken yakalanan özel anlar

Ayşe Kaya ve Ahu Bürülkara'nın "Öteki Kare" projesi evlenen çiftlere sıradışı bir albüm sunuyor. Gelinle damadın telaşlı hazırlanışı, gergin bekleyişi tek tek fotoğraflanıyor. Tartışmalar ve mide ağrıları bile bu albümde yer alıyor
Pek çok çiftin evindeki düğün albümü gelin ve damadın deftere imza atarken, dans ederken ve ailelerle çekilmiş fotoğraflarıyla doludur. Bu fotoğraflara bakanlar düğün gecesi hakkında az da olsa fikir sahibi olabilir. Oysa o gün düğüne hazırlanırken yaşananları, gelinin telaşını, damadın gergin bekleyişini birkaç kişinin dışında kimse bilmez. Bilenler de zaten o karmaşanın içinde tüm olan biteni unutur gider. Ahu Bürülkara ve Ayşe Kaya'nın projesi olan "Öteki Kare"yi seçen gelin ve damat adayları ise hiç farketmedikleri küçük detayları bile fotoğraf olarak karşılarında görüyorlar. Öteki Kare, fotoğraf ve görsel iletişim tasarımı firması olan ab76'nın verdiği hizmetlerden biri. Fotoğraf makinesini eline alıp gün boyu gelini ve damadı görüntüleyen kişi olan Ayşe Kaya, bu çalışmanın yurtdışında çok yaygın olduğunu söylüyor. New York'ta International School of Photography ve School of Visiual'da fotoğrafçılık eğitimi alan Kaya, son bir yıldır kendilerinin yaptığı işi genellikle gelin ve damat adayının yakın arkadaşlarının üstlendiğini söylüyor. Öteki Kare ise bunu profesyonelce yapan ilk ekip.

HER ÇİFTE AYRI HİKAYE
Kendilerine başvuran müstakbel gelin damatla tanıştıktan sonra onlarla vakit geçirmeye başlayan Ayşe Kaya, bu sırada çiftin tanışma hikayesini, nasıl bir düğün istediklerini, kişilik özelliklerini de öğreniyor. Düğünü organize eden bir şirket varsa, nasıl bir organizasyon yapacaklarını konuşuyor. Böylelikle çift için oluşturduğu hikaye de yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Kaya yaptığının, New York'ta eğitimini aldığı hikaye fotoğrafçılığı olduğunu söylüyor. Kaya, gelin adayının kapısını düğün günü sabahı çalıyor. Ailesinin evinden çıkmadan önce fotoğraflarını çekiyor. Ardından saçı, makyajı yapılırken, giyinirken, ayakkabısının altına arkadaşlarının adını yazarken basıyor deklanşöre. O fotoğrafları çekerken çok garip anlara şahit olabildiğini de söylüyor; "Anne - kız, kayınvalide - gelin gibi iki kişi arasındaki ilişkinin en küçük detaylarını yakalayabiliyorsunuz. Takı merasimi bile bambaşka bir hikaye. Sosyoloji okuduğum için tüm bunlar çok ilginç geliyor bana." Başlarda kendisine mesafeli kalmaya çalışanların düğün günü en yakın arkadaşlarından biri haline geldiğini söyleyen Ayşe Kaya, "Saçı, makyajı yapılırken 'Nasıl oldu?' diye bana soruyor. Bazen makineyi bırakıp saçıyla uğraşmaya başlıyorum" diyor. Tabii gelin ayakkabısının altına ismi ilk yazılanlardan biri de o oluyor. Ahu Bürülkara ise gelinlerin, bütün günü birlikte geçirdikleri için gece düğünde de Ayşe'nin objektifine çok samimi ve içten baktıklarını söylüyor. Hazırlık aşaması sırasında Kaya'nın şahit olduğu bir başka şey ise yaşanan duygu atlamaları; "Bir anda mide krampları geçiriyor, iki dakika sonra kahkahalarla gülmeye başlıyorlar. Ellerinde kalan son şey de bu fotoğraflar oluyor. Çünkü sonradan hazırlanma süreciyle ilgili hiçbir şey hatırlamıyorlar. Fotoğraflara bakıp 'Aaa annem ne kadar üzgünmüş' diyorlar." Kaya'nın gözlemleri bununla sınırlı değil tabii; "Saçı yapılmaya başlandığı anda gelinin yüzü allak bullak oluyor. Hiçbiri yemek yiyemiyor ve sonunda mutlaka ama mutlaka saçını ve makyajını beğenmiyor. Bazen anne-kız arasında küçük tartışmalar oluyor. Kızla erkek arasında ise sürekli olarak telefon trafiği yaşanıyor." Ayşe Kaya çalışmanın sonunda çiftlere kendi hazırladığı bir albümü sunuyor. Albümün her bir sayfasında yer alan fotoğrafların yanına da ya küçük kurutulmuş çiçekler, kırmızı kalpler iliştiriyor ya da o kareyi çekerken şahit olduğu konuşmaları, olayları küçük notlar halinde yazıyor. Yıllar sonra bu albümü ellerine alıp bakan çiftler de hayatlarının belki de en önemli gününü küçük detaylarıyla hatırlama şansına sahip oluyor. Öteki Kare'ye www.otekikare. com adresinden ve (0212) 232 66 44'den ulaşabilirsiniz (Fiyat, istenen çekim ve sunum şekline göre değişmek üzere 500 milyon TL.'den başlıyor).

Eylem Bilgiç

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Koleksiyoncu luk AB'ye uyacak
 Malt viski yeniden keşfedildi
 Ona bir kez daha hayran olacaksınız
 Türkiye'nin bilimadamları bu üniversitede yetişiyor
 Dört yıl sonra yeniden
 Sert müzik severlere
 Zorla güzellik olmaz
 Erkekleri renkli bir yaz bekliyor
 En değerli miras SAAT
 Evin gizli bölümü, yatak odası
 Eşler evliliğe nasıl hazırlanmalı?
 Rengarenk bir boncuk cenneti
 İstanbul'un en güzel teraslarını turistlerden başka bilen yok
 Roman yazdım hayatım değişti
 Çerkez Ethem'in öyküsü
 Merkez sağ sahibini arıyor
 Haftanın Kitapları
 Miniklerin tatili dolu dolu geçecek
 Bu okullarda devamsızlık olmuyor
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
KENAN ONUK
Bir efsane daha gitti
Genç kuşağın en iyi tenor...
Japonların Alice'i harikalar diyarında
Japonların Alice'i harikalar diyarında
Oscar ödüllü animasyon filmi "Sprited Away-Ruhların Kaçışı" gecikmeli...
Filmlerimizin Avrupa çıkarması
Filmlerimizin Avrupa çıkarması
Çek Cumhuriyeti'nin turistik kenti Karlovy-Vary, temmuz ayındaki ünlü...
Fenerbahçe kıyısında özel bir lezzet durağı
Park Restoran, son zamanlarda yiyecek içecek mekanları gelişen...
Günbatımının ideal adresi
Yenilenen dekorasyonu ve huzur veren manzarasıyla Sunset Marine...
Şifalı bitkiler müzesi
İstanbul'da açılan "Lokman Hekim Tıbii Bitkiler Bahçesi"nde şifalı bitkiler...
Yoga yapmayı öğrenen herkes formda kalacak
Yönetmen Sinan Çetin'in eşi Rebekka Haas, Türkiye'deki ilk yoga DVD'sini...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.