kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Hobi
    Çizerler
Bizimcity
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Heidi, Pollyanna ve Ayşegül
Pollyannacılar Kibariye sever

Seda Sayan Kibariye ve Hülya Avşar kadınların örnek aldıkları kahramanlar

Geçmişin fırtınalarını unutan Seda Sayan, Heidi'nin büyümüş hali. Pollyanna karakteri için acılara rağmen sitem etmeyen Kibariye uygun. Her kalıba uyan Ayşegül için de Hülya Avşar ideal.

***

Heidi, Pollyanna ve Ayşegül

Her çocuğun büyüyünce unuttuğu bir kahramanı mutlaka vardır. Günümüz Türkiyesi'nde ise 'Heidi' Seda Sayan, Polyanna' Kibariye ve 'Ayşegül' de ancak Hülya Avşar olabilir
Çocukluğumuzda izlediğimiz, maceralarını heyecanla takip ettiğimiz ve özdeşleştiğimiz çizgi kahramanların çoğu erkektir. He-Man, Süperman, Batman erkekliği ellerinden geldiğince güçlü, yenilmez ve muhteşem bir şekilde küçücük çocuklara öğretirler. Oysa kadın karakterler hem azdır hem de temsil ettikleri kadın imajı çok farklıdır. Bu dengesiz durum çocukların erkeklik ve kadınlığa bakış açılarını farklı açılardan etkiler. Çocuklukta inanıp kabullendiğimiz çizgi kahramanlar ne kadar gerçekse, yetişkin hayatlarımıza giren kahramanlar da bir o kadar gerçek olurlar. Erkeklerin çocukken ısrarla takip ettikleri yenilmez savaşçılar yerlerini zaman içerisinde sporculara bırakıp ergenlikte beyaz atlı prenslerini beklerken yakışıklı pop starlara aşık olan kadınlar, yetişkinliklerinde yaşça ve konumca kendilerine yakın bir kadın starı hayatlarının merkezine oturtur.

HEIDI VE SEDA SAYAN

Acıklı bir hayat hikayesinin üzerine serpiştirilmiş biraz dağ havası, biraz Klara esintisiyle Heidi, kadın kahramanların içindeki en gerçekçi tiptir. Kimi kimsesi olmadan tek başına hayatta kalabilecekmiş gibi durur. Hatta sadece kendisi için değil, biraz da başkaları için fedakar, cefakar bir çocuktur o. Elinin değdiği ve kahkahasının çınlattığı her yer sanki sihirli bir değnekle bambaşka bir yer oluverir. Hem hayat karşısındaki gücü hem de zavallı oluşu ile öylesine yüreklere seslenir ki acıklı Türk filmlerinin kaybeden, zavallı çocuğu gibidir. Heidi, kaybedenleri tam olarak temsil edemese de günümüz Türkiyesi'nde Seda Sayan, önce kaybeden sonra kazanan olmayı becermiş bir kadındır. Geldiği yerden yükselişi, geçmişin fırtınalarının arasından yarattığı incecik, dal gibi, dekolte, şehirli Seda Sayan imajı Heidi'nin büyümüş de küçülmüş hali gibidir. Nereye giderse gitsin, deli doluluğunu ve geçmişini her yere taşır. Olumludur, sevecendir, başkalarına yardım etmeyi sever. Aralarındaki terk fark Heidi'nin Peter'ına karşılık Seda Sayan'ın arkasında bir ordu kadar erkeğin olmasıdır.

POLLYANNA VE KİBARİYE
Sürekli mutlu olmaya koşullanmış bir hayat ve bunun için sürekli bir beyin jimnastiği durumu içindedir Pollyanna. Kötü de olsa iyi de olsa mutlu olmayı bilir. Şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Pandoranın kutusundan daha korkunç bir gerçeklik dünyasında yaşar. Oynadığı iyimserlik oyunlarıyla literatüre ismini altın harflerle yazdırmış zor bir hayal kahramanıdır aslında. En kötü anda bile mutlu olmayı bilir. Tabii dozunda olmak şartıyla, çünkü gereksiz Pollyannacılık oynamanın yan etkisi kaybedenler kulübünün altın üyeliğine sınırsız üyeliktir. Pollyanna karakteri için benim adayım Kibariye. Siz bir başkasını önerebilirsiniz, ancak Kibariye'nin o, başıma ne gelirse gelsin, ben buyum değişmem tavrı, sanırım Pollyanna'yı bile yarı yolda bırakacak cinstendir. Kibariye onca yaşadığı şeye rağmen, sitem etmez, kabullenir, başından geçeni ibreti alem olsun diye anlatmaz, tartışmaz. O her şeyi kabullenmiştir, başına kötü bir şey bile gelse, "Daha kötüsü gelmedi ya", der geçer. Pollyanna'nın bile yeter artık diyeceği yerde Kibariye'nin mutlaka gülümseyeceği bir şey vardır.

AYŞEGÜL VE HÜLYA AVŞAR
Ayşegül öyle bir kahramandır ki, her şeye tam olarak uyar, her şeyi kapsar ve uygun olmanın ötesinde şekilsiz yapısıyla aslında uyum sözcüğünün doğrudan kelime anlamıdır. Benim bu karakter için önerim, Hülya Avşar. O hem annedir, hem eş, hem de ekranların şuh kadını. Onun ne olduğunu anlamak, söylemek ve tanımlamak çok zordur, ama her insanın hayalindedir o, kadın erkek herkes onunla ilişkili olmayı arzular. Bu da Hülya Avşar'ı tam bir şekilsizliğe, tam bir tanımsızlığa iter. O kadar Ayşegül'dür ki o, aldatılır boşanmaz, şişmanlar fotoshop yaptırır, hata yapıp rezil olmamaya çalışır. Her şeyi yapabilir o, tıpkı bir süper kız gibidir. Kimse ne onun ne de Ayşegül'ün eline su dökemez.

Ozanser Uğurlu

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Bırakın öyle kalsın
 Vakko yaza sürpriz bir isimle "merhaba" dedi
 Jean'de geçmişe dönüş
 YKM'ye yaz geldi!
 Perihan Abla'nın masajı eritiyor
 Moda bir antika oldu
 Dik durun zayıf görünün
 Sokak çocuklarına "tişörtlü" destek
 Araba yerine uçağını park ediyor
 Tribünlerin sultanları
 O benim biricik kızım
 Kayıp Pandit'i görenler arasın
 Bir kediyle yaşamanın çok özel incelikleri
 Muhteşem Köpekler Yarışıyor"a büyük ilgi
 Edebiyat dünyasında Cihangir müdavimliği
 Haftanın Kitapları
 Sessizlikle gelen sesler
 En büyük sınavımı babama karşı verdim
 Güzelliğe yolculuk var
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
AYŞEGÜL ALDİNÇ
Yazınızı nasıl alırdınız bugün?
Bazı insanlar hiç...
Tarantino'dan seçmeler
Tarantino'dan seçmeler
Quentin Tarantino'nun filmlerine meraklı olanlara "Bilgi'de Sinema"...
Ajanda
Ajanda
İstanbul Kültür Sanat Festivali'nin düzenlediği film festivalinin...
Eski bir Ankara evi yeniden hayat buldu
Ankara'nın sosyoekonomik yapısına uygun, sıcak ve sade bir mekan olan...
Sarayda beş yıldızlı yemek
Çırağan Oteli içindeki Tuğra Restoran'da Osmanlı mutfağının...
Gençliğin tehlikeli takıntısı solaryum
Bronz bir tene kavuşmayı tercih edenlerin sıraya girdiği solaryum salonları,...
Türkiye bitki cenneti
Bitki uzmanı Hüseyin Kemal Çağın, şifalı bitkilerden yararlanmak isteyenler...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.