kapat

27.11.1999
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
S u p e r o n l i n e
Magazin
banners
Sabah İnternet
L E I T Z
Sofra
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
Bayan Sabah
İstanbul
İşte İnsan
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
Hazırlayanlar
Sabah Künye
E-Posta

Teba
1 N U M A R A
Z D N e t  Türkiye
A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 1999
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Cinayetin nedeni 2 milyon dolar
Nihat Akgün'ün ölüm emri Metris Cezaevi'nden geldi. Tutuklu babalardan Hüseyin Başak, "Sana 2 milyon dolar ceza kestik" diyerek haraç istedi. Akgün parayı ödemeyince kurşuna dizildi

Ataköy'de sahibi olduğu Mayna Restoran'da, 11 kurşunla vurularak öldürülen Nihat Akgün'ün katil zanlısı Mustafa Akkan ve kardeşi Şaban Akkan, İstanbul Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şubesi ekipleri tarafından TEM İzmit Turnikeleri'nde, olaydan 6 saat sonra yakalandı.

Aynı restoranda, Akgün'ün yan masasında oturarak yemek yerken bir anda silahlarını çekerek ünlü babayı kurşun yağmuruna tutan tetikçilerin parmak izleri de masadaki rakı şişesi ve bardaklarda bulundu. Bu izler birbirini tuttu. Tetikçilerin olaydan 1 saat önce lokantaya gelip birer duble rakı ve kebap sipariş ettiği belirlendi. Ayrıca olayda kullanılan 2 adet 14'lü Browning marka silah da bulundu.

Ayrıca olayda gözcülük yapan Pars Okav, Muzaffer Düşer ve kardeşi İlker Düşer de gözaltına alındı. Olay sonrası gözaltına alınan ve üstünde bir ruhsatsız tabanca çıkan Akgün'ün eski iş ortağı Güray Aydın'ın sorgusu da sürüyor.

"SANA CEZA KESİLDİ"
Akkan Kardeşler'in Bebek'te, Alaattin Çakıcı'nın talimatıyla, Mustafa Kefeli'yi vurduğu için Metris Cezaevi'nde yatan Hüseyin Başak'ın adamları olduğu belirlendi. Bu arada Çakıcı ile arasının açıldığı ileri sürülen Başak'ın, geçen temmuz ve eylül ayları arasında, ortağı Gürel Aydın'ın kurşunlanmasında azmettirici olduğu için tutuklanan Nihat Akgün'den "Sana ceza kesildi" diyerek 2 milyon dolar istediği öğrenildi.

Ancak Akgün, Başak'a haraç vermeyi reddetti. Ardından Ankara'da 7 TİP'linin öldürülmesi olayından idama mahkum olan, DİSK eski Genel Başkanı Kemal Türkler'i öldürdüğü iddiasıyla da hala yargılanan Ünal Osman Ağaoğlu'na para vererek kendini korumaya aldırdı.

ÜLKÜCÜLER DIŞLAMIŞTI
Kumarhanelerin kapanmasından sonra mali krize giren Nihat Akgün'ün haraç çetelerinin hedefi haline geldiği, eğlenceye düşkünlüğü yüzünden ülkücü camia tarafından da dışlandığı kaydedildi. Türkeş'in ölümünden sonra yapılan MHP Kongresi'ne alınmayarak tartaklanan, bir süre önce de Mahmutbey'de bir grup ülkücünün saldırısına uğrayarak işhanına sığınmak zorunda kalan Akgün'ün "kendi mekanı" olan lokantasında vurulmasının de bu dışlanmışlığın göstergesi olduğu ifade edildi.

NEDEN KORUMA YOK
Yeraltı dünyasının geleneklerine göre, "babanın" kendi mekanında koruma kullanması güvensizlik işareti sayılıyor. "Adamlarına bile güvenmiyor" yeklinde yorumlanan bu durum ayıp kabul ediliyor.

Akgün de sevgilisi ile birlikte olduğu için başbaşa kalmak amacıyla korumalarını uzak tuttu. Nihat Akgün, korumasını "Sen artık istirahata çekilebilirsin" diyerek evine gönderdi, yarım saat sonra da vuruldu. İsminin açıklanmasını istemeyen koruma olayı evde duyduğunu ve apar topar hastaneye gittiğini söyledi. Olayı anlatırken gözleri dolan koruma, "Nihat Bey beni zorla gönderdi. Keşke onu dinlemeseydim" dedi.

YAKINLARI ŞOKA GİRDİ
Nİhat AkgÜn'ün cesedi Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Küçükince'nin yaptığı incelemeden sonra, öldüğü International Hospital'den alınarak incelenmek üzere Adli Tıp Morgu'na götürüldü. Akgün'ün cesedi en büyük ağabeyi Mustafa Akgün'ün sahibi olduğu TEM Hospital'e ait bir ambulansla morga götürüldü.

Akgün'ün yakınları sabah saatlerinden itibaren hastaneye geldiler. Akgün'ün ağabeyleri Mustafa ve Talat'ın yanısıra büyük oğlu Nihat Akgün de geldi. Cenazenin sevkinden sonra grup dağıldı. Akgün'ün cenazesi bugün öğlen namazından sonra Fatih Camisi'ndeki cenaze namazıyla toprağa verilecek.

MAYNA'YA SIKI KORUMA
Olayın ertesi sabahı Akgün Mayna Restaurant'a gelen Akgün'ün yakınları ve yanında çalışanları, olayın yaşandığı lokantanın çevresini koruma altına aldı. Kalabalık bir grubun içeri girerek konuştuğu ve inceleme yaptığı gözlendi. Lokantanın çevresinde bulunanan korumalar ise basın mensupları ve meraklı gözleri olay yerinden uzak tuttular.


Copyright © 1999, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır