kapat

27.11.1999
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
S u p e r o n l i n e
Magazin
banners
Sabah İnternet
L E I T Z
Sofra
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
Bayan Sabah
İstanbul
İşte İnsan
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
Hazırlayanlar
Sabah Künye
E-Posta

Teba
1 N U M A R A
Z D N e t  Türkiye
A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 1999
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
"Yardım sırası Avrupa'ya geldi"
ALMANYA'NIN başkenti Berlin'de, Konrad Adenauer Vakfı'nın düzenlediği "Türkiye'nin 21'inci Yüzyılda Uluslararası Rolü" konferansı dün başladı.

Konferansta, "Türkiye'nin bölgesel denge faktörü olarak rolü" konulu bir konuşma yapan eski Genelkurmay 2'nci Başkanı, Emekli Orgeneral Çevik Bir, "Türkiye'nin, AB ve Batı Avrupa Birliği (BAB) gibi Avrupa örgütlerine tam üye olması, jeopolitik bir zorunluluktur. Bu, Avrupa'nın menfaatinedir" dedi.

Bugün Türkiye, eğitime, sağlığa, Silahlı Kuvvetlere ayırdığından çok daha fazla para ayırmak mecburiyetindedir. Ancak bu şekilde Türkiye sizlerin düşündüğü seviyeye gelir. Dolayısıyla Türkiye'yi bir tampon ülke olarak görmeyin. Soğuk Savaş sırasında bizim yaptığımız gibi siz de bize yardım edin" dedi. ANAP Genel Başkan Yardımcı Bülent Akarcalı ise konuşmasında, Türk dış politikasının, Helsinki Zirvesi'nden sonra değişebileceğine dikkati çekerek, "Ya ön koşulsuz adaylık verirsiniz, ya da adaylık vermezsiniz. Türkiye'nin o zaman en tercihli partneri Amerika olur" diye konuştu.

Toplantının diğer misafirleri
İşadamı İshak Alaton, Berlin Büyükelçisi Tugay Uluçevik, Emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ, İşadamı Vural Öger, Türk-Alman İşadamları Derneği Başkanı Hulusi Bayram, Karadeniz Ekonomik İlişkiler

Danışmanı Nurver Nureş, Türkiye Araştırmaları Merkezi Başkanı Faruk Şen, MHP Afyon Milletvekili Müjdat Karayerli, ANAP Bitlis Milletvekili Kamuran İnan, Dışişleri eski Bakanı Haluk Bayülgen


Copyright © 1999, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır