kapat

10.11.1999
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
S u p e r o n l i n e
Magazin
banners
Sabah İnternet
L E I T Z
Sofra
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
Bayan Sabah
İstanbul
İşte İnsan
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
Hazırlayanlar
Sabah Künye
E-Posta

Teba
1 N U M A R A
Z D N e t  Türkiye
A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 1999
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
KİTAPLIK

* Türk resminin "Manzara"sı
Türk resminin miladı, 200 yıl öncesiydi. Osmanlı'nın ıslahat döneminde keşfettiği manzara resimleri, modern Türk resminin de temelini oluşturdu. Bu dönemi merak edenlere yönelik bir kitap Manzara. A.Ü. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Kıymet Giray'in çok titiz araştırmaları sonucunda yazılan kitap, manzara ile başlayan Türk resminin 200 yıllık serüvenini anlatıyor. "Manzara"da, Nuri Paşa'dan Osman Hamdi'ye, İbrahim Çallı'dan Nuri İyem'e kadar birçok ressamın eserleri ve hikayeleri bulunuyor. Kitapta belirtilen en ilginç nokta ise bu 200 yıllık süreçte, manzara resimlerinin ilk örneklerini, asker ressamların yapmış olmasını gösterebiliriz. İlk manzara resimlerini yapanlar ise III. Selim zamanında topografik çizimler ve araziyi tanımak amacıyla resim eğitimi alan öğrenciler. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan "Manzara", sizleri farklı dünyalara götürecek özelliklere sahip dev bir kaynak.

* Yeni bin yılda yönetim stratejileri
Yönetim dünyasının efsane gurusu olarak tanınan Peter F. Drucker'ın son kitabı "21. Yüzyıl İçin Yönetim Tartışmaları", Türk okurlarının karşısında. Her yazdığıyla olay yaratan Drucker, yeni kitabında gelecek yüzyılda yöneticileri bekleyen tehdit ve fırsatları ele alıyor. Kitap, günümüz yöneticilerine mesajlar veriyor ve yönetim kavramının önümüzdeki yıllarda nasıl şekilleneceğini anlatıyor. Drucker'a göre şirketler bu konuda daha disiplinli çalışmaları gerek. "21. Yüzyıl İçin Yönetim Tartışmaları" kitabı, Yönetim Paradigmaları, Strateji-Yeni Kesinlikler, Değişim Lideri, Enformasyon Tartışmaları, Bilgi İşçisinin Verimliliği ve Kendini Yönetmek konularını işliyor. Epsilon Yayınları tarafından yayınlanan "21. Yüzyıl İçin Yönetim Tartışmaları", yeni binyıldaki yönetim kavramının nasıl gelişeceğini merak edenler için güzel bir fırsat. TEL: 0 212 252 38 21

* Hiç kimse doğuştan konuşmacı değildir
Emerson'a göre "Bütün hatipler bir zamanlar kötü konuşmacılardı." Ancak kendilerini yetiştirerek birer iyi hatip oldular. Christina Stuart'ın "Etkili Konuşma" isimli kitabı da buradan yola çıkarak, nasıl etkili bir konuşmacı olunur konusunu ele alıyor. Stuart, kitasında küçük gruplara yapılan konuşmalardan konferanslara; iş sunumlarından televizyonda, radyoda yapılan konuşmalara kadar meslek hayatında karşılaşılabilecek tüm konuşma türlerini ele alıyor. Stuart, "Etkili Konuşma" da, hiç kimsenin doğuştan konuşmacı olmadığını anlatmaya çalışıyor. Alfa Yayınları tarafından çıkarılan "Etkili Konuşma", kariyer basamaklarını tırmanırken, gerekli olacak olan etkili konuşma sanatını anlatan bir kaynak. TEL: 0 212 511 53 03

* Amatör bir şairin profesyonel dizeleri
1963 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul hâlâ İstanbul'du. Işık Lisesi'ni, Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Aynı caddelerden binlerce kez geçti. Sevinçler yaşadı doyasıya, dayanılmaz acılar çekti. Ve çektiklerini bu dizelere döktü. Adı; Uğur Koçlu. Avukatlık yapıyor. Ve yaşadıklarını, duyduklarını "Kar Yağdı Çocuk Üzerine" adlı kitabında topluyor. Kitapta, aşka, umuda, mutluluğa ve İstanbul'a dokunuyor. Denker Tanıtım tarafından yayınlanan yapıt, amatör bir şairin profesyonel dizelerini içeriyor... TEL: 0 212 212 89 12

* Yeni çıkan yayınlar
Sanat Aşkıyla..................Regis Debray-Sel Yayınları

Unutma Biçimleri...............Marc Auge-OM Yayınları

Manzara........................Dr. Kıyamet Giray-İş Bankası Kültür Yay.

Bin Yıllık Dul.................John Irving-Altın Yayınları

Eray...........................Atilla Atalay-İletişim Yayınları

Belirsizlik Rayları............G.J. Armand-Sarmal Yayınları

Micheal ile Hannah.............Amos Öz-Can Yayınları

Yusuf'un Dostları..............Can Barslan-Parantez Yayınları

Yankı Vadisi...................Metin Üstündağ-Parantez Yayınları

Ada............................Aldos Huxley-Ayrıntı Yayınları

Fransız Devriminden Portreler..Server Tanilli-Adam Yayınları

Birinci Dereceden Cinayet......Richard North Patterson-Oğlak Yayınları

Gerçeğin Kıyısındaki Aynalar...Bahar Öcal Düzgören-Altın Yayınları

Yoksul Akrabalar...............Lıyudmıla Ulitskaya-Doğan Kitapçılık Yay.

Yunus Emre ile Yollarda........Annemarie Schimme-Ötüken Yayınları

X-Files/Goblinler..............Charles Grant-Agate Yayınları

Öteki Metinler.................Bilge Karasu-Metis Yayınları

Çiçekler Korunağı..............Burhan Yücel-Can Yayınları

Timbuktu.......................Paul Aster-Can Yayınları

* En çok satan yayınlar
Bir Dinazorun Gezileri..........Mina Urgan-Yapı Kredi Yayınları

Güven...........................Vedat Türkali-Gendaş Yayınları

İstanbul Bir Masaldı............Mario Levi-Remzi Kitabevi

Felidae.........................Akif Pirinçi-Güncel Yayınları

Star Wars.......................Terry Brooks-Dsok Kitabevi

Hatırlıyorum....................Marcello Mastroanni-Can Yayınları

Günün İlk Işığında Gerçek.......Ernest Hemingway-İnkılap Yayınları

Üç Aynalı Kırk Oda..............Murathan Mungan-Metis Yayınları

Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar...Ursula K. Le Guin-Metis Yayınları

Ra'nın Maskesi..................Paul Doherty-Remzi Yayınları

Copyright © 1999, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır