kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 30 Mayıs 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
REZİDANSTA YAKALANDI...Germiyanlıgil, The Ritz Carlton Oteli’nde kiraladığı rezidansta gözaltına alındı.

İhale ve artırmayla hepsi cebe.com

Ferit ZENGİN / SABAH
İnternet üzerinden satış yapan altivi.com şirketinin 35 çalışanı dolandırıcılıktan gözaltına alındı. Şirketin sahibi sosyetenin ünlü siması Mehmet Germiyangil de operasyondan 36 saat sonra yakalandı..
Sosyetenin ünlü simalarından işadamı Mehmet Germiyanlıgil'in sahibi olduğu ve Türkiye'nin internet üzerinden açık artırma yöntemiyle satış yapan ilk şirketi altivi.com çalışanları dolandırıcılıktan gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şubesi, 3 ay önce ihbar nedeniyle alışveriş sitesini ve çalışanlarını kameralı teknik takibe aldı. İnternet sitesi üzerinden dolandırıcılık yapıldığı tespit edilince de önceki gün sabah saatlerinde şirkete ve çalışanların evlerine baskın yapıldı. Baskınlarda şirketin genel müdür ile finans müdürünün de aralarında bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında bir milletvekili oğlunun da bulunduğu öğrenildi. Eşzamanlı operasyonda altivi.com'un sahibi Germiyanlıgil bulunamadı. Gün boyubulunmayan Germiyanlıgil akşam saatlerinde The Ritz Carlton Oteli'nin çatı katında bulunan ve iki yıl önce kiraladığı rezidansında yakalandı.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
Şirket binasındaki tüm bilgisayarlara el konuldu. El konulan bilgisayarlar dün çuvallarla şirket binasından çıkartılıp İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Bu arada internet sitesi de 'Teknik çalışmalardan dolayı sitemiz bir süre hizmet veremeyecektir' yazarak geçici olarak kapandı. İnternet sitesi, müşterilerin kapalı zarfla teklifleri ile arabadan beyaz eşyaya çeşitli ürünleri açık artırma düzenleyip satış yapmak amacıyla kurulmuştu. Açık artırmalara katılanlar ortalama 20 YTL'lik katılım payı ödeyerek, fiyat artırabiliyorlardı. Ancak polis, satışa çıkarılan ürünlerin gerçekten satılmadığını, fiyatların durmadan yükseltildiğini, bundan habersiz vatandaşın da 20 YTL'lik katılım paylarının dolandırıldığını belirledi. Genel olarak piyasa fiyatının yüzde 70'i kadar ucuza satışa çıkarılan ürünleri ucuza alacağını sanan müşteriler, her defasında 20 YTL ödeyip ihaleye katılırken, arkadaki çete en yüksek fiyatı verdirip, ürünü tekrar şirkette bıraktırıyordu.

MAĞDUR GALERİCİLER
Bu yolla hem otomobil galerileri hem de katılımcılarından toplanan 'ihale katılım ücretleri' şirkete kalıyordu. Hatta ihaleye çıkartılan ürünün de 'hayali' olduğu iddia ediliyor. Haberi duyarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gelen internet sitesinin 30 müşterisinin de ifadesi alındı. Dolandırıcılığın özellikle otomobil satışı üzerinden gerçekleştirildiği, siteyi de çoğunlukla oto galeri sahiplerinin takip ettiği belirtildi.
Haberin fotoğrafları