kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 30 Mayıs 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Beyin gücü ile robotu kullandı

DIŞ HABERLER
ABD'li bilim adamları, maymunun düşünce gücüyle robotu hareket ettirip yemek yemesini sağladı. Yöntem, felç gibi hastalıklar için yeni bir umut..
ABD'deki Pittsburgh Üniversitesi bilim adamları bir maymunun düşünce gücüyle robotu hareket ettirerek yemek yemesini sağladı. Büyük yankı bulan gelişme, beyinle bağlantılı hastalıklar için yeni bir umut. "Nature" adlı bilim dergisinde yayımlanan makaleye göre, ilk olarak maymuna otomatik kolu bir vites yardımıyla yönetmesi öğretildi. Maymun, vitesi ileri geri oynattıkça başka bir mekanizmaya bağlı kol da hareket ediyordu. Bir süre sonra maymunun iki kolu vücudunun iki yanına bağlanarak kullanılamaz hale getirildi. Ardından omuz, dirsek ve bilekten hareket ettirilebilen biyonik kol omuzlarına düzgün bir şekilde yerleştirildi.

ROBOT KOLLA YEDİ
Maymunun beyninde hareketin kontrol edildiği bölgeye çok ince elektrotlar bağlandı ve alınan sinyaller de bilgisayara aktarıldı. Maymun yemek istediğinde, beyindeki hareketlilik bilgisayara aktarılıyor, oradan da elektronik koldaki motorlara gönderiliyordu. Ve kendisine uzatılan meyveyi robot koluyla yedi.