kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 9 Mayıs 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Jose Manuel Barroso

Barroso: Laiklik zorla dayatılamaz

AA
AB Komisyonu Başkanı Barroso, Slovenya'da düzenlenen oturumda "AB'nin tam üyesi olması için Türkiye'de tam demokrasi olmalı" dedi..
AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Türkiye'nin bir gün AB'nin tam üyesi olması için, Türkiye'de tam demokrasi ve "demokratik laikliğin" olması gerektiğini belirterek, "Laiklik zorla dayatılamaz" dedi. Slovenya'nın başkenti Ljubljana'da düzenlenen 11. Avrupa Forumu'na katılan Barroso AB'nin geleceğinin tartışıldığı bir oturumda Türkiye ile ilgili bir soruyu yanıtladı. Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın da katıldığı oturumda Barroso, Türkiye ziyareti sırasındaki mesajının "çok açık" olduğunu belirterek, "Türkiye'nin bir gün AB'nin tam üyesi olması için, Türkiye'de tam demokrasi ve demokratik laiklik olmalıdır. Laiklik zorla dayatılamaz. Avrupa'daki demokrasilerde normal olduğu şekilde tüm garantileriyle uygulanan demokratik bir süreç olmalıdır" dedi. "Türkiye'deki son gelişmelerin kendilerini kaygılandırdığını" ifade eden Barroso, "Ülkenin başlıca partisine karşı, devletin en üst makamlarına karşı bir kapatma davası açılması, çok sık görülen bir şey değil ve devletin örgütlenmesinin temel ilkelerini tartışmaya açan bir durum" dedi.

'KAYGI DUYARAK DÖNDÜM'
Barroso, "Türkiye'den, bu tartışmalardan biraz kaygı duyarak döndüğünü" ifade ederek şöyle devam etti: "Aynı zamanda her zamankinden daha fazla kâni oldum ki; bu ülkeyi mümkün olduğu kadar AB'ye yaklaştırmak zorundayız. Türkiye ile müzakereleri adil biçimde sürdürmeliyiz."