kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Kasım 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
ŞELALE KADAK

TRT Genel Müdürü belli olsa Frank Gehry ikna olur mu?

Gerçekten yılan hikayesine döndü. Ama dün gelen haberlere bakılırsa,
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TRT Genel Müdürlüğü için harekete geçmiş ve başvuruları almaya başlamış.
TRT Genel Müdürü bir türlü atanmıyor, atanmayınca da bu ülkede başbakanından belediye başkanına kadar herkesin onayladığı bir proje hayata geçemiyor!
Sözünü ettiğim proje, Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nın Tepebaşı'nda TRT binasının da yer aldığı alanda yapmayı planladığı kültür kompleksi.

Mimar vaz geçti?
Projeyi, her eseri büyük ses getiren Amerikalı mimar Frank Gehry çizdi çizmesine de, ne yazık ki, ünlü mimarın vazgeçtiğini duyuyorum. Çünkü 160 milyon dolara mal olması planlanan kültür kompleksinin yapımını, ünlü mimarın uzun süre önce çizmesine rağmen bürokrasi karşısında aylardır bekletiyoruz.
Bir süre önce New York'ta sohbet etme fırsatı yakaladığımız Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, bürokrasiden nasibini olan projeyle ilgili konuşurken anlattı.
Frank Gehry 78 yaşında. Bu işi daha uzun süre yapmak niyetinde değil. 80'inde işi bırakmak niyetindeymiş. Ama tabii en azından 3 proje daha bitirme hayali varmış. İstanbul için çizdiği proje bir türlü hayata geçmeyince, o da elindeki başka projeleri harekete geçirmiş.

İnan Kıraç ikna edebilir mi?
Yani söyleyeceğim o ki, göz göre göre kapımıza kadar gelen kısmeti tepiyoruz. Düşünün Frank Gehry gibi bir mimar çizdi diye, İspanya' daki Bilbao kentinin çehresi değişti. Guggenheim Müzesi'nden söz ediyorum. Ve müzenin yapımının ardından Bilbao'ya tahminlerin ötesinde bir turist akını oldu.
Bilemiyorum, İnan Kıraç Frank Gehry'i yeniden ikna etmenin bir yolunu bulur mu?
Hayatının bundan sonraki bölümünü adeta eşi Suna Kıraç'ın hayallerini gerçeğe dönüştürmeye adayan İnan Kıraç'la defalarca bu konuyu konuştum. Yapılması gereken ne varsa yapıp, sabırla bekliyordu.

Ve İstanbul Kültür Başkenti!
TRT aylardır Nuh diyor peygamber demiyor, üstelik uzun bir süredir de imza yetkisine sahip bir genel müdür de yok ortalarda.
TRT bu binayı ta 2004 yılında satışa çıkarmış, anlatılanlara bakılırsa alıcı da çıkmamıştı. Zaten görsel olarak öylesine kirlilik yaratıyor ki bina. Başta Topbaş olmak üzere kiminle konuştuysam herkes binanın zevksizliğinden söz ediyor. Topbaş bir keresinde 'Sesimi çıkartmıyorum, o da yıkılacak diye' demişti bana.
Şimdi İnan Kıraç burası için yaklaşık 10 milyon dolar teklif ediyor ancak bu da bürokrasiye takılıyor. Binayı (TRT binası) önce belediyenin satın alması gerekiyormuş. Vakıf ancak belediyeden satın alabilirmiş.

Louis Vuitton Müzesi
İstanbul, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti. Ve Türkiye'nin hayırsever insanları şehre, bu unvanına layık bir eser daha kazandırabilmek için çırpınıp duruyor.
İnan Kıraç'ın verdiği bir beyanattan öğrendim. Frank Gehry en az 25 kez gelmiş İstanbul'a ve Kıraç'a demiş ki, "Kültür kompleksi projesi tamamlandığında her yıl İstanbul'a fazladan 500 bin turist gelmediği takdirde senden para almayacağım." Adamda ki güvene bakar mısınız? Ve de proje konusundaki iddiasına...
Son bir not da Frank Gehry'nin hangi projeyle ilgilendiğini merak edenlere. Ünlü mimar, şu anda Paris'te Louis Vuitton Müzesi üzerinde çalışıyormuş.