kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Elvan Demirkan @ SABAH
 

Kadınlar neden mutsuz olur?

SABAH'ın internet sayfasında okuduğum bir habere göre, bir araştırma merkezinin çeşitli kesimlerden evli ve bekâr kadınlarla yaptığı araştırmada kadınların çoğunluğunun mutsuz yaşadıkları ortaya çıkmış. Geçim sıkıntısı en önemli sorun olarak görülürken, takip eden sorunlardan bazıları da 'eş ve çocuklarının anlayışsızlığı, eğitim eksikliği, taciz, şiddet, kadın-erkek eşitsizliği, ekonomik bağımlılık...' Yani sadece insan olmanın getirdiği zorluklardan bazıları. Kadınlardan 'kendilerine özgü bir tanımlama' yapmaları istenmiş. Bazılarının cevapları çok çarpıcı: 'Ağır işçiyim', 'Ne olduğumu ben de bilmiyorum', 'Köle', 'Hizmetçi', 'Hasta, yorgun ve perişan bir insan müsveddesi', 'Delirmek üzere olan bir zavallı', 'Talihsiz bir kadın'... 'Bu kadar aciz, zavallı ve mağdur duruma düşerken insan kendi rolünü nasıl göremez?' diye düşünmemek mümkün değil! Her şeyden önce, yıllarca acı çekmiş olmanız, şartlarınızı değiştirebilmek için bir şeyler yapmış, ya da daha da önemlisi doğru birşeyler yapmış olduğunuz anlamına gelmez. Genellikle yaptığımız en büyük hata, hayatımızın kontrolünü başkalarının eline vermiş olmamız. Yükümüzü bir başkasına vermek ve daha kuvvetli birisinin zayıf tarafımızı toplamasını beklemek kolayımıza gelir. Bir süre için idare ediyormuşuz gibi görünse de uzun vadede bazı şeyler istediğimiz gibi gitmemeye başlayınca da başkaları tarafından idare edilmenin zorlukları ile karşı karşıya kalırız.

KENDİNİZLE YÜZLEŞİN!

Yetişkin yaşınızda yaptığınız tüm seçimler, bilinçli veya bilinçsiz, bugünkü hayat tecrübenizi oluşturuyor. Bazı kadınlar da kendi içlerindeki eksikliği başkalarının ihtiyacı olarak görüp, hayatlarının yükünü tamamen kendi üstlerine alıyor. Bu hatayı hayatımızın bir döneminde sanırım pek çoğumuz yapıyoruz. Direncimiz azaldıkça, yaşam enerjimiz de azalıyor. Sürekli kendinden vermek sağlıklı değil, cömertlik hiç değil! Yetersizlik duygusundan, takdir edilmek ihtiyacından kaynaklanıyor. Bu tip bir vericilikte sevdiklerinizin bile size saygısı kayboluyor. Çünkü bir insana saygıyı; o kişinin kendine verdiği değer, ilgi alanı, hayalleri ve arzuları olduğu zaman duyuyoruz. Hiç düşündünüz mü 'Şartlarımın, geçmişimin ve hastalıklarımın esiri olarak yaşamak mecburiyetinde miyim?' diye... Düşünceleriniz, hayatınızda yürümediğine inandığınız şeyle ne kadar çok meşgulse, şikayet ettiğiniz o ortamdan kurtulmanız da o kadar zorlaşıyor. Yani problem yarattığınız zaman, problemli oluyorsunuz. Burada hayatın zor şartlarını görmezden gelip, yanılgı içinde yaşayın demek istemiyorum. Ancak şartlara (özellikle zor olanlara) nasıl yaklaştığınız, problemin kendisi olabiliyor bazen. 'Problemliyim' hissinin ağırlığına takılmayıp, net ve yaratıcı olmanız gereken zamanlarda, görüş alanınızı daraltıp, içinde bulunduğunuz problemi başa çıkılamaz bir durum haline getiriyor olabilirsiniz.

ENERJİNİZİ DEĞİŞTİRİN
Onun için, hayatınızda doğru gidenleri görmeye çalışın! Çünkü siz enerjinizi değiştirdiginizde bazı şeylerin düzelmesi için daha olumlu bir ortam yaratmış oluyorsunuz. Kendini sürekli zavallı ve mağdur olarak görmek, düşüncenin yeteri kadar eğitilip, esneklik kazandırılmamasının bir sonucudur. Bazı insanlar ise sürekli güvensiz, korku temelli düşünce şeklinden ve bilinçsiz alışkanlıklardan kurtulamadıkları için umutsuz ve motivasyonsuz olarak yaşamaya devam ediyorlar. 'Güzel değilim, insanların bana saygısı yok, hayatım büyük bir yanlış, vücudum çirkin, beni sevmiyorlar, taciz ediliyorum' dediniz mi kendi gerçeğinizi yaratmış oluyorsunuz ve yaşam gücünüzü, kendi hayatınızın kontrolünü başkalarının eline veriyorsunuz. İşte o zaman problem ortaya çıkıyor. Siz kendinizi sürekli yetersiz görüyorsanız, başkaları da değerinizi anlamakta zorlanacaktır. Nasıl göründüğünüz ilk başta insanların ilgisini çekebilir ama asıl enerjiniz onları etkiler ve size yaklaşımlarını yönlendirir. Hayatınıza bir anlam saptayın ve bilin ki; ancak siz kendi enerjinizi değiştirdiğiniz zaman, başkalarının da yaklaşımı değişmeye başlar.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Mutluluk için zenginlik şart mı?   / 04-03-2007
 İnsandaki en büyük seks organını açıklıyorum!   / 24-02-2007
 Hayatın sırrını keşfettiniz mi?   / 17-02-2007
 Aşk mı yoksa kontrol hırsı mı?   / 10-02-2007
 Romantik ilişki ile spiritüel ilişkinin farkı   / 03-02-2007
 Hem çocuk hem kariyer yapılır mı?   / 27-01-2007
 Sağlıklı seks ve kilo için bilmediklerimiz   / 20-01-2007
 Sağlam ilişkilerin anahtarı: Empati   / 13-01-2007
 Enerjinizi doğru kullanıyor musunuz?   / 06-01-2007
ELVAN DEMİRKAN
Kadınlar neden mutsuz olur?
SABAH'ın internet sayfasında...
AYŞE TÜTER
Kaymaklı bademli güllaç
Süte tozşekeri ilave edin, hızlı...
Bronz olmak isteyenler!
Bronz olmak isteyenler!
Beyaz tenli olmak ne kadar moda olursa olsun pek çok kadının...
Renkli bakışlar
Renkli bakışlar
Kozmetik markalarının yeni sezon makyaj ürünleri birbir...
Lız Hurley hamile mi?
Lız Hurley hamile mi?
Geçtiğimiz hafta sonu, sevgilisi Arun Nayar ile İngiltere'de bir...
Reddedilince çapkın olmuş
Reddedilince çapkın olmuş
Playboy'un çapkın patronu Hugh Hefner, gençliğinde ilk kez aşık...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.