kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Prof. Dr. Bengi Semerci @ SABAH
 

Nikotin bağımlılığı ya da kısaca sigara

'Sigara sağlığa zararlıdır' 'Sigarasız yaşam güzeldir' 'Sigara sizi öldürür' Benzer sloganlar ve kampanyalar ard arda sıralanabilir. Gittikçe sigara reklamları azalmakta, sigara karşıtı kampanyalar ise artmaktadır. Bazı ülkelerde bu kampanyalar sonrasında 1970 lerden beri sigara içen sayısında azalma olmakla birlikte, bizim de içinde olduğumuz ülkelerde sayı artmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde erişkin erkek nüfusunun sigara kullanma oranı yüzde 25 iken bu oran ülkemizde en az yüzde 50'dir. Nikotin bağımlılığı dünyanın önlenebilir bir numaralı ölüm sebebi olarak insanlığın karşı karşıya olduğu en ciddi toplum sağlığı sorunları içerisinde başı çekmektedir.

İSTEMEK YETMİYOR
En çok sigara kullanımı olarak karşımıza çıkan bu yıkıcı bağımlılık insanlığı kitlesel olarak ilgilendiren bir sorundur. Diğer madde bağımlılıkları gibi kısa dönemde yıkıcı sorunlara yol açmaması, kullanımı sırasın kişinin psikiyatrik, sosyal ve mesleki işlevlerini etkilememesi ve çok yaygın kullanımı nedeniyle yeteri kadar ciddiyetle mücadele edilmeyen sinsi bir sorundur. Üstelik pasif içicilik olarak tabir edilen sigara içilen ortamlarda bulunmanın da ciddi riskler taşıdığı bilimsel olarak kabul edilmiş bir gerçektir. Tabii ki amacımız, sigaranın zararlarını yeniden saymak değil. Onları bilmeyen kalmadı. Kalmadı ama bilerek içen sayısında azalma olmuyor. Aslında "Sigarayı bırakmak istiyorum" diyenler arttı. Hatta "Sigarayı bırakmaya çalışıyorum" diyenler de arttı. Ama bunu yapmak, istemek kadar kolay olmuyor.

GERÇEK OLAN NE?
Sigara bırakma yöntemleri geçerli midir?
Bilimsel olduğunu iddia eden yöntemler, bilimsellikle hiç alakası olmayan yöntemler, başardığını düşünenlerin herkese uyacağını düşündüğü kendi yönetemleri. Peki gerçek olan nedir? Psikoeğitimsel tıbbi yöntemler en sağlıklı bırakma yöntemleridir. Sigara kullanımı kitleleri, milyonları ilgilendiren bir toplum sağlığı meselesi olduğundan bir kar amaçlı bir çok yöntem yardım amaçlı sunulmaktadır. Bunların bir çoğunun bilimsel gösterilebilir bir etkinliği yoktur. Bağımlılık ciddi, sistematik olarak ele alınması gereken tıbbi bir tablodur ve yardım almanın adresi psikiyatri hekimleridir. Ancak, konu çok ağır sonuçlar doğurduğundan psikiyatristlerin burada tek başlarına yeterli olamayacağı düşünülerek bu konu birinci basamak sağlık hizmetlerinde, eczanelerde, göğüs hastalıkları uzmanı doktorların çalışma alanında ele alınmaktadır.

NİKOTİN HASTALIĞI
Sigara bağımlılığı hastalık mıdır?:
Sigarada yanma ile 3500 e yakın kimyasal toksik madde açığa çıkmaktadır ve çoğunun doku düzeyinde ciddi zararları mevcuttur. Ancak bu maddeler içinde sadece bir tek madde, nikotin bağımlılık oluşturan maddedir. Sigara içimi ile, nikotin saniyeler içinde beyine ulaşır. Nikotin insan zihninde uyarıcı, dikkati artırıcı bir etkiye sahiptir ve nöronların çalışma mekanizması üzerinde etkilidir. Düzenli kullanımı ile insan beyni nikotine temel işlevlerini yerine getirmek için gereksinim duymaya başlar ve bağımlılık gelişir. Sigara bırakma ile gelişen "yoksunluk sendromu" olarak tarif ettiğimiz tıbbi tablo, buna bağlı olarak gelişir ve ortalama 15-20 gün içerisinde gerileyerek geçer. Sigara kullanımı toplumda "alışkanlık", "tiryakilik" gibi tabirlerle betimlense bile bilimsel anlamda tam bir bağımlılık hastalığının ölçütlerini karşılar. Bağımlılık kavramında iki temel esas, yoksunluk ve tolerans sigara ve diğer nikotin ürünlerinde görülür. Ayrıca maddenin zihinde tasarlanandan daha fazla kullanılması, inatçı ve sürekli bir arzu ve başarısız kesme girişimleri, maddeyi temin etmek ve kullanmak için çok ve değerli zaman harcanması, madde uğruna önemli faaliyetlerden vazgeçme ve taviz verme, madde kullanımının zararlarının açık olmasına karşın kullanmaya devam etme sigara kullanımında görülen ve psikiyatride bağımlılık hastalığına uyan ölçütlerdir.

TIBBİ YARDIM GEREKİR
Buna karşın, çoğumuz sigara kullanımını bir rahatsızlık olarak görmez, bunu sadece "kötü bir alışkanlık" olarak tarif etmekle yetiniriz. Sigara kullanının sadece kötü bir alışkanlık olarak tarif edilmesi yanlış ve yaygın olarak meseleye "irade ve ahlaki" modelle yaklaşmamıza sebep olmaktadır. Oysa eğer bu bir tıbbi rahatsızlıksa beraberinde tedaviden de bahsetmek gerekecek ve bırakma yönünde tıbbi, profesyonel yardım talep edilecektir. İrade modelinde birey kötü alışkanlığını "kafada bitirmelidir". Ancak bugünkü bilimsel veriler tedavi olmadan kendiliğinden sigaraya bırakanların sadece yüzde 5'inin 6'ncı ayda hâlâ tütün kullanmadığını göstermektedir. Tıbbi model ile komple yardım alanlarda bu oran yüzde 35-40 seviyelerine çıkmaktadır ve bu başarı da 7-8 kat artış anlamına gelmektedir. Tüm bağımlılıklar içerisinde nikotin bağımlılığı en az rahatsızlık olarak görülenidir ve günümüzde gelişmiş ülkelerde dahi çok az insan bu amaçla doktorlara başvurmaktadır. Artık nikotin bağımlılığının bir hastalık olduğunu biliyoruz. Bir sonraki yazıda, bilimsel geçerliliği ortaya konmuş tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Bağımlı çocuk   / 23-05-2005
 Bağımlılık   / 21-05-2005
 Gençlik ve Spor Bayramı   / 19-05-2005
 Çoğul gebelikler, sonuçları ve onları büyütmek   / 16-05-2005
 Yalnızlığa mahkum edilmenin adı: Damgalanmak   / 14-05-2005
 Eğlence yerleri, silah ve geleceğimiz   / 12-05-2005
 Liseler ile üniversiteye giriş sınavları ve sınav kaygısı   / 09-05-2005
 Anneler Günü   / 07-05-2005
 Fobiler   / 05-05-2005
 Çocuk bakıcıları   / 02-05-2005
RAHŞAN GÜLŞAN
Yaşamak çok güzel
Nedense yaşadığımı sabahları...
HAKAN & UTKU
Yılın anketi
-Seneye Eurovision'a hangi dilde, nasıl bir...
Prof. Dr. BENGİ SEMERCİ
Nikotin bağımlılığı ya da kısaca sigara
'Sigara...
AYŞE TÜTER
Lezzet Güneşi
Bademli köfte
Kıyma, kırmızı biber,...
'Endoskopi'li yöntem gençleştiriyor
'Endoskopi'li yöntem gençleştiriyor
Kırışıklarından kurtulmak isteyen kadınların yeni umudu: Endoskobik...
Kısır erkeklerin yüzde 80'i modern tıbbi yöntemlerle baba olabiliyor
Kısır erkeklerin yüzde 80'i modern tıbbi yöntemlerle baba olabiliyor
Uzmanlar, çocuk sahibi olamayan çiftlerin yüzde 50'sinde sorunun...
Reina yaz sezonunu havai fişeklerle açtı
Reina yaz sezonunu havai fişeklerle açtı
İstanbul'un ünlü gece kulüplerinden Reina yaza 'merhaba' dedi. Önceki...
İşte Vertu'nun ilk sahipleri...
İşte Vertu'nun ilk sahipleri...
Mobil telefonların Ferrarisi olarak adlandırılan Vertu cep...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.