kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ali Saydam @ SABAH
 
Bu yarışma reyting alır ya Tuncay Özilhan?
Rekabet iletişimde olacak
'Antin Kuntin işler' nedir?
Ufuk Turu...

Bu yarışma reyting alır ya Tuncay Özilhan?

Önce işi anlatalım. Bu bir yarışma programı. Benzerleri gibi ithal. Bu kez ABD'den ithal. Adı Çırak (The Apprentice). İlk turu 4 ay kadar sürmüş. 250 bin kişi başvurmuş. İkinci tura başvuranların sayısı bir milyon. Oyunun ana figürü Donald Trump. Yanında iki yardımcısıyla yarışmacıları izliyor ve her bölümde birine "Kovuldun!" (You'r fired!) diyerek yarışma dışı bırakıyor.
Bir ön eleme ile 250 bin kişi içinden 8 kadın 8 erkek aday finale kalıyor. Trump bunlara grup halinde limon satmak, fayton kiralamak, emlak işine girmek, kumarhanede müşterilere harcama yaptırmak, reklam kampanyası düzenlemek, golf tesisinde turnuva, kumarhanede konser düzenlemek gibi görevler veriyor. Sonra performanslarını yardımcıları ve ekiplerle birlikte değerlendirip birini kovuyor. Birinci geleni ise tam anlamıyla bir Sindrella hikayesi bekliyor.
Bizdeki yarışmada Trump'ın görevini ünlü işadamı Tuncay Özilhan üstlenmeyi kabul etmiş... Başarılı ve saygın bir yönetici olan TÜSİAD eski Başkanı Özilhan, bünyesinde Efes, Coca-Cola, Honda, Kia, A Bank, Johann Faber gibi tam 38 marka bulunan Anadolu Grubu'nun da patronu. Bu özelliği ile Özilhan'ın, yarışmanın Amerikan versiyonunda sahne almış olan Donald Trump'tan çok büyük farkı var. Özilhan, Trump gibi otuzuncu sınıf bir iş adamı değil, uluslararası standartlarda bir sanayici ve yatırımcıdır. Yardımcısı, efsane CEO, Muhtar Kent de benim gözümde dünyadaki her profesyonelle yarışır. Bu rol Donald Trump'a yakışmış. Tabii ki yakışır. Kendisi zaten emlak pazarı, golf sahası işletmeciliği, kumarhanecilik türü eğlenceli işlerde boy göstermiş. Cem Yılmaz'ın deyişiyle 'Antin kuntin işlere' meraklı. Özilhan ve Kent öyleler mi?
Farklılık daha işin başnda "You're fired"le başlamış. "Ben bu kelimeyi söylemem!" demiş Özilhan. Allah'tan önsezileri biraz korumuş Tuncay Bey'i. Bizde olmaz öyle numaralar. Herhalde "Sizi işten çıkardım!" falan diyecek. O bile sevimsiz. "Program benim kendi üslubum çerçevesinde olacak" demiş Özilhan. Reytingi biraz düşürür ama olsun. Sadece Anadolu Grubu'ndaki çalışanlar ve yakınları izlese reyting zaten garanti...
Oysa Özilhan'ın reytinge ihtiyacı var mı? İstese her gün, dilediği her kanalda, dilediği her haber programında kendisini ağırlarlar. Hem de üstüne para almadan. Ya da Eko Diyalog benzeri bir programda moderatörlük yap! Yıkılsın ortalık. Bir de üstüne para al! O parayı da bir yardım kuruluşuna bağışla...
Kazanan 100 bin YTL Anadolu Grubu'ndan, 100 bin YTL kanaldan alacakmış; üstüne bir de Anadolu Grubu'nda işe başlayacakmış. Türkiye'de işsizliğin milyonlarla ifade edildiği bir dönemde iletişim açısından biraz abartılı bir 'uyarı' (stimulans) değil mi?
Türkiye'deki TV program yapımcıları yabancı yarışma programlarına pek meraklıdırlar. Anlıyorum. Hepsi de bir kerede, ya da taş çatlasa iki turda tükenip gidiyorlar. Olsun! Bir zamanlar ortalığı yıkan Pop Star'ın bugün herhangi bir şansı var mı? Ya da Akademi Türkiye'nin?..
Türk filmleri yabancılardan daha iyi iş yaparken, Türk dizileri yabancılara fark atarken, Türkçe pop müzik yabancılardan çok daha fazla satarken, bu yabancı yarışma programlarına olan düşkünlük nedir, anlamak kolay değil...
Yapımcıların taktiği 'Vurucen kaçcen!" zihniyeti ile bir bölüm yapıp sonrasını Allah'a bırakmak olabilir. Bu formül çok iyi tutuyor olabilir. Bu kez de tutacaktır. Taze ithal yarışmamız "Çırak" tüm zamanların rekorlarını bir süre için kırabilir... Ya sonra? Sonrası mühim değil...
Hayır, bu kez bir kişi için sonrası mühim. Özilhan'a bu yarışmadaki rol öylesine yapışıp kalabilir ki, onu üstünden sıyırıp atmak için çok ciddi ve uzun dönemli iletişim stratejileri uygulaması gündeme gelebilir. İnşallah yanılıyorumdur... Özilhan ve Kent gibi değerler kolay yetişmiyor.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 CHP yine bir fırsat kaçırıyor   / 16-01-2005
 Sen de mi Hakkı Ağabey?   / 09-01-2005
 Bir Cem Yılmaz filmi   / 02-01-2005
 'Az hamilelik' de olmaz, küçük büyük marka da...   / 26-12-2004
 KOBİ mantığı ile ne köy olunur ne kasaba, ne de marka   / 19-12-2004
 Sevdiğimiz her şey marka değildir   / 12-12-2004
 Kristal Elma öldü. Yaşasın Effie!   / 05-12-2004
 Ey CEO'lar markalarıma sahip çıkın!   / 28-11-2004
 Salatalığı görünce tuzluğu alıp koşmamak zor iş!   / 21-11-2004
 Ellerinizden öperim   / 14-11-2004
YAVUZ SEMERCİ
Ciner: Doğan ile teke tek tartışmaya hazırım
Basın...
ALİ SAYDAM
Bu yarışma reyting alır ya Tuncay Özilhan?
Önce işi...
MUHARREM SARIKAYA
Hasır minderi de ihraç edilince..
Anadolu'daki köy...
Kaçırdığı kızla genci dayısı saklıyor
Kendisini terk eden kız arkadaşı Z.S.I.'yı silah zoruyla kaçıran genç...
Katliamın ardından kumar borcu çıktı
Bayram ziyaretinden dönüşünde dört çocuğuyla annesini öldüren İbrahim...
Köprünün bir ayağı çukurda
Köprünün bir ayağı çukurda
Boğaziçi Köprüsü'nün geçen yıl kopanla birlikte 20 halatı yenilendi.
Katliamın perde arkası
Katliamın perde arkası
Sarıyer katliamının kurbanı Çınar ailesi, Sivas'ın yoksul bir...
IMKB
E: 26.918 D:% 0,39
DOLAR
S: 1,345 D:% 0,000
EURO
S: D:%
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu