kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Diyete hazır olunca başlayın
Diyete hazır olunca başlayın
Antioksidanları içeren sağlıklı beslenme örneği

Diyete hazır olunca başlayın

Kilo vermek için kendinizi hazır hissetmelisiniz. Çünkü düşünsel olarak hazır olmadığınız diyet süreci faydadan çok zarar verebilir. İşe bu konuda hazırlanmış bir testi uygulayarak başlayın, sonuca göre de harekete geçin.

Güzel bir görünüm, istediğimiz her şeyi giyebilme, başkaları tarafından beğenilme ve kendinizi aynada görünce beğenme isteği... Kilo vermek için sanıyorum birçok neden sıralanabilir. Ancak her defasında pazartesi olunca diyete başlanır ve hafta ortasına gelmeden vazgeçilir. Ya da hikayeyi farklı bir açıdan değerlendirelim... Kilolarınızdan sıkılıyor, ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Çevrenizdeki herkes kilo vermeniz gerektiğini devamlı belli ediyor, siz bu durumu bilerek tepkisel davranıp, daha fazla yiyerek kendinize ceza veriyorsunuz. İşte tam o sırada yakın arkadaşınızı uzun aradan sonra gördüğünüzde gözlerinize inanamıyorsunuz. İncelmiş, fazla kilolarından eser yok. Hemen ne yaptığını, nasıl bir yöntemle kilo verdiğini soruyorsunuz, ilgili kişi ve yerlerin telefonlarını alıp, adresini öğreniyorsunuz. Ertesi gün ilk iş, randevu alıp, hummalı bir şekilde kilo vermeye çalışıyorsunuz...

BAŞARILI OLMANIN YOLLARI

Durun bir dakika, kilo vermeye hazır mısınız? İlk önce onu değerlendirmenizde fayda var. Çünkü davranışlarınız, başarıya ulaşmada etkili olabilir. Diyete başlamadan önce bu testi uygulayarak davranışlarınızda herhangi bir değişikliğe gereksiniminiz olup olmadığını öğrenebilir ya da şu an için gerçekten diyet yapıp yapamayacağınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
Vücudunuzda birkaç kilo fazla taşımak, sürekli kilo alıp vermekten daha az zararlı olabilir. Kilo kontrol etmek gibi uzun süreci kapsayan durumlarda sürekli kilo alıp verme döngüsü işinizi daha da zorlaştıracaktır. Bu durum bazal metabolizma hızının yavaşlamasına, yeme bozukluklarına ve özgüven eksikliğine neden olabilir. Biliyoruz ki sürekli kilo alıp verme döngüsü kalp hastalığı gibi sağlık problemleri olan kişilerde olumsuz sonuçlar yaratmaktadır. Bunun dışında yeniden, hızlı bir şekilde kilo alma her şeyden önce moral bozukluğuna, başarısızlık duygusuna zemin hazırlamaktadır. Unutmayın kaybedilen kiloların yeniden alınması hızlı kilo verdiren diyetlere, kullanması zor aletlere, inanılması güç yöntemleri uygulamaya meyil oluşturur. Fiziksel aktivite olmadan her diyetle birkaç kilo verebilirsiniz ancak yağlarınız ile birlikte kaslarınızı da kaybedersiniz. Kısa sürede kilo vermeyi amaçlayanlar, sürekli daha fazla kilo alarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Bu testi uygulayarak gerçek durumunuzu tesbit edebilir, daha sağlıklı düşünebilirsiniz. Her soruyu 'doğru' veya 'yanlış' diye cevaplayın. Yanıtlarınızın nasıl olması gerektiği değil, sizin ne düşündüğünüzü yansıtması testi başarılı şekilde yapmanızı sağlar.


SORULAR
1. Yeme alışkanlığım ve fiziksel aktivite durumum hakkında çok düşündüm. Ve neleri değiştirebileceğimi çok iyi biliyorum. 2. Yeme ve fiziksel aktivite durumumda geçici değil kalıcı değişiklikler yapmam gerektiğini biliyorum. 3. Çok fazla kilo verirsem kendimi başarılı hissedebilirim. 4. Yavaş ve uzun vadede kilo verirsem daha iyi olacağını biliyorum. 5. Gerçekten ben istediğim için kilo vermeyi istiyorum. Başkası için değil. 6. Kilo vermek yaşantımdaki diğer sorunları da giderebilecek. 7. Normal fiziksel aktivitemi artırmayı çok istiyorum. 8. 'Hata' yapmazsam başarılı bir şekilde kilo verebilirim. 9. Beslenme ve fiziksel aktivite planımı organize etmek için her hafta çaba göstermek, programıma uymak için verdiğim sözü tutmak istiyorum. 10. Diyete başladıktan sonra kilom uzun süre sabit kalırsa ya da zayıflamazsam, hedefime ulaşmada yardımcı olan motivasyonumu kaybediyorum. 11. Şu anda yaşamım stresli olsa bile kilo verme verme programına başlamak istiyorum.

DEĞERLENDİRME:
1, 2, 4, 5, 7 ve 9. sorulara verdiğiniz yanıtlara bakın. Eğer doğru yanıtını vermiş iseniz '1' puan, yanlış dediyseniz '0' puan verin. 3, 6, 8, 10 ve 11. soruları doğru yanıtına '0' puan, yanlış yanıtına '1' puan vererek değerlendirin. Sonra puanlarınızı toplayın. Tabii ki sadece bu test sizin kilo vermeye hazır olup olmadığınızı belirleyemez. Fakat toplam puanınız ne kadar çok yüksekse başarınız da o kadar yüksek olacaktır.

8 veya üzerinde puan:
Şu an muhtemelen kilo vermek için çok önemli sebepleriniz var. Ve başarmanız için gerekli adımları çok iyi biliyorsunuz. Kilolarınızdan kurtulmak için doğru yolları aramaya başlayabilirsiniz.

5 ile 7 puan:
Kilo verme sebeplerinizi ve takip edeceğiniz yöntemleri tekrar gözden geçirmekte fayda var. Sorulara tam puan verinceye kadar kendinizi hazırlayın.

4 puan ve altı:
Şu an kilo vermek için uygun vakit olmayabilir. Başlangıçta başarılı olabilir ancak hedeflerinize ulaşmada gerekli ilerlemeyi sürdüremeyebilirsiniz. Nedenlerinizi ve davranışlarınızı yeniden gözden geçirin. Uygun zamanı bulduğunuzda yeniden yanıtlarınıza göre harekete geçiniz. Eğer kilo vermeye hazır hissettiğiniz bu testle de onaylanmış ise hemen sizin için hazırladığım beslenme reçetesini uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu diyet 26-35 yaşları arasında boyu 1.64 metrenin üzerinde olan kadınlar için uygundur. Böylece haftada bir kilo verebilirsiniz.

Selahattin Dönmez

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 2005'in beslenme trendleri
 Jean özgürlüktür tıpkı gökyüzü gibi
 Psikolojide yeni bir görüş
 Petshoplar hayvan sağlığını hiçe sayıyor
 Sosyetik köpekler marka giyiyor
 İsteyene evlilik marşı isteyene Love Story
 İnadına şiirle yola çıktılar
 Haftanın Kitapları
 Sinema tutkum terapi seansı gibi
 Kısa Kısa
 Paris'teki Türk markası
 Diri göğüslerin sırrı doğada
 Denizin öfkesi
 Meleklerin sesine kulak verin
 Bağlılık, vefa ve sevgi üzerine
 Haftanın Kitapları
 Çok sağlıklı besleniyor
 Antibiyotik kullanımına dikkat
 Erkeklerde kemik erimesi
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
Çılgın ama başarılı bir komedi denemesi
Çılgın ama başarılı bir komedi denemesi
Komedi yapmak, herkesin sandığının aksine güç iştir. Bu filmin...
Hababam'ın haylazları askere giderse ne olur?
Hababam'ın haylazları askere giderse ne olur?
Rahmetli Ertem Eğilmez'in oğlu Ferdi'ye 'hoşgeldin' diyoruz ama bu...
Açık büfe bayram sofrası
"Kim Korkar Yemekli Misafirden" kitabıyla dikkat çeken yemek yazarı...
İlaç niyetine bir kadeh şarap
Az miktarda içilen alkolün kalp üzerinde olumlu etkileri var. Günde...
Camiden bir yıldız yükseldi
O ney üflüyor, İngilizce hutbe okuyor, caz dinliyor. Sıradışı imam Halil...
Türkler bu diziyi konuşacak
Grafik sanatçısı Varol Yaşaroğlu yetişkinlere yönelik bir çizgi film dizisi...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.