kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Onları korumanın en iyi yolu
Onları korumanın en iyi yolu
Önce check-up sonra bakım

Gezici doğum kontrol

Fethiye Hayvan Dostları Derneği'nin gezici kliniği sahipsiz hayvanları kısırlaştırıyor.

***

Onları korumanın en iyi yolu

Fethiye Hayvan Dostları Derneği'nin gezici kliniği sokak sokak gezerek sahipsiz hayvanları kısırlaştırıyor. Derneğe göre bu hayvanlar için olabilecek en iyi çözüm.

Bir dişi sokak köpeğinin altı yıl içinde dünyaya kaç yavru gelmesini sağlayabileceğini tahmin edebilir misiniz? Yaklaşık 67 bin! Bu inanılması güç rakamı Amerika'daki Doris Day Vakfı'nın yaptığı araştırma ortaya koyuyor. Vakfın tespit ettiği logaritmik artış şöyle süregeliyor; Bir dişi köpek altı ayda bir kızgınlığa giriyor ve çiftleşiyor. Hamile kalıyor, doğuruyor ve ortalama 12 yavru yapıyor. 12 yavrunun 10'u yaşıyor. Birkaç ay sonra tekrar çiftleşip tekrar 12 yavru yapıyor. O ikinci doğumunu yaparken, 10 yavrunun herbiri 12 tane doğuruyor. Çünkü altı ay geçmiş ve onlar doğurganlığa erişmiş oluyor. Sonuçta zincir altı yılda korkunç rakamlara varıyor. Bunun önüne geçmenin tek bir yolu var; kısırlaştırmak. Ülkemizde sokak hayvanı sorunu yaygın olarak itlaf ya da barınaklarla çözümlenmeye çalışılıyor. Diğer taraftan bazı sivil toplum kuruluşlarının gayretleriyle kısırlaştırma kampanyaları da yürütülüyor. İşte bunlardan biri de Fethiye Hayvan Dostları Derneği'nin başlattığı "mobil klinik" uygulaması. Derneğin başkanı Perihan Agnelli'nin kurduğu gezici klinik, 3 yılda güney illerimizde 5 bin kedi ve köpeği kısırlaştırdı. Derneğin bu yıl kurulan İstanbul Şubesi de 2004 Haziran ayından itibaren İstanbul'u sokak sokak gezip hayvanları kısırlaştırmaya devam ediyor. Şu sıralar Bostancı'da hizmet veren mobil klinikte günde 15-20 civarında hayvan kısırlaştırılıyor. Haziran ayından bu yana ulaştıkları rakam 1000 civarında. İki veteriner hekim, bir asistan, bir yakalamacı ve bir şöfor kadrosundan oluşan bu ekip hiç bıkıp usanmadan, Propet firmasının sponsorluğunda ve ufak tefek bireysel bağışlarla gönüllü hizmet veriyorlar. Fethiye Hayvan Dostları Derneği İstanbul Şubesi'nden Ayşe Doğancı tek başlarına Türkiye'nin sokak hayvanı sorununu çözmek gibi bir iddiaları olmadığını ama en azından etkili bir model oluşturmak istediklerini belirtiyor: "Sorun nerede ne kadar yoğunsa o bölgenin belediyesiyle oturup konuşuyoruz. İkna olurlarsa çalışmaya başlıyoruz. Onlardan da bazı destekler istiyoruz. Elektirik, su, bazen ilaç ve aşı gibi. Şu an kafeslerimiz ve yoğun bakım ünitelerimiz 15-20 hayvana cevap verebildiği için o sayıdayız. Biraz daha çıkabiliriz kapasitemizi çoğalttığımız zaman."

DÖVME VE KÜPE
Ayşe Doğancı yakalanan hayvanlar için standart olarak aynı işlemlerin yapıldığını ve hayvanların kayda alındığını anlatıyor. Aynı bölgeden alınan hayvanlar için tutulan kayıtlar bir CD'ye kopyalanıyor. Bu bilgiler mahallede yaşayan insanlara ve belediyeye de veriliyor. Mobil klinikte sahipli hayvanlar kısırlaştırılmıyor. Ancak kimi zaman ekstra durumlar olduğunu belirtiyor Doğancı: "Diyelim ki emekli bir insan bahçesinde 50-60 tane evinde bir sürü hayvan bakıyor. Eğer operasyon yapmazsak gidip hayvanlarını zaten kısırlaştırmayacak. O mahallenin hayvan sayısı 6 ay içinde korkunç boyutlara ulaşacak. Onu biraz kendi vicdanımıza bırakıyoruz. Prensipte tasmalı, sahipli, hiçbir hayvan operasyona alınmıyor. Civardaki veteriner hekimlere yönlendiriyoruz. Buradan dövme yapılmamış, küpe takılmamış hiçbir köpek çıkmıyor. Kedilerde de dövme yapıyoruz ve kısırlaştırıldığına dair kulak uçlarının tekini kesiyoruz." Sokak hayvanı sorununun kısırlaştırmaktan başka çözümü olmadığını vurgulayan Doğancı, bunun Dünya Sağlık Örgütü tarafından da ortaya konduğunu belirtiyor: "Dünya Sağlık Örgütü bunu araştırmış ve şu sonuca varmış. 10 senelik bir araştırma. Bir mahalleyi ele alalım. Her 6 ayda bir köpekleri zehirleyelim ve barınaklara koyalım. Hiçbir şey değişmiyor. Halbuki o pilot bölgedeki köpekler kısırlaşsa ve yaşamalarına izin verilse sadece onlar yaşayacak ve başka köpeği sokmayacak. Böylelikle iş kontrol edilebilir düzeye inecek. Bunu desteklemek için sahipli hayvanların da kısırlaştırılması lazım."

Neslihan Tunç

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Bach'a çocuk yorumu
 Başka kültürleri keşfedin
 Muhalif bir bakış
 9-12 yaş grubunun sendromu: Prebuluğ
 Genç kızlar onlarda kendi geleceklerini görüyor
 Çocuğunuza örnek olun
 Bırakın tekmeler yumruklar konuşsun
 Deprem için zaman çok kısa
 Gönüllü öğretici olun
 "İstanbul Horse Show"u kaçırmayın
 Kenan benim şans meleğim
 Yarım asırdır "en"leri yazıyor
 15 milyona köyde beş yıldızlı tatil
 Tiyatro sahnesi podyuma taşındı
 Makyaj Çantası
 Doğanın kristalde hayat bulan cazibesi
 Diyarbakır'ın yeni sporu çim hokeyi
 Phaselis sanat etkinliği
 Genç bilim kadınlarına destek
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Kadınları en iyi anlayan yazar
Onu öyle kıskandılar,...
KENAN ONUK
Akbank Caz Festivali yaklaşırken
Yılın önemli caz...
Beş dakikada göz kamaştırın
Beş dakikada göz kamaştırın
Hemen her kadının gardırobunda bulunan beyaz gömlek, hırka ya da jean...
Arzu dolu kadınlar için
Arzu dolu kadınlar için
Christian Dior, 1980'li yılların en ünlü ve en çok satan...
Havalimanında insanlık komedisi
Spielberg bu filmde ülkesine çok ciddi bir eleştiri getiriyor. Ama...
Sinema dünyamızı değiştirebilir
Michael Moore filmiyle George W. Bush yönetiminin, şaibeli ve şüpheli...
Gizli ajanlar yıldız dağıtıyor
Büyük restoran rehberleri çalışmalarını gizlilik içinde yürütüyor.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.