kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Oyuncaklarla kendilerini keşfediyorlar
Oyuncaklarla kendilerini keşfediyorlar
Programa Katılanlar Ne Diyor?

Oyuncaklarla kendilerini keşfediyorlar

Yeni geliştirilen bir eğitim programı olan "Yöneticinin Pabuçları"na katılan işadamları ve yöneticiler performanslarını arttırmanın yollarını, anaokulundaki çocuklar gibi yerlere serilip oyuncaklarla oynayarak ve resimler yaparak arıyorlar
Bir odanın ortasında yerlere serilmiş takım elbiseli, kravatlı koca adamlarla, şık ve bakımlı kadınları oyuncaklarla oynarken ya da resimler yaparak birbirleriyle şakalaşırken görürseniz ne yaparsınız? Elbette şaşırırsınız. Üstelik bu odadaki adamların ve kadınların üst düzey yöneticiler olduklarını söylesek şaşkınlığınız daha da artacaktır. Ancak, anaokullarında çocukların yaptıkları faaliyetleri anımsatan bu görüntülerin asıl amacı tabii ki sadece oyun oynamak değil. Bu yöneticilerin performanslarını arttırmaya yönelik bir eğitim programının bir parçası.

Etkileşim Psikolojik Eğitim ve Yönetim Danışma Merkezi'nin başlattığı "Yöneticinin Papuçları" programı ile işadamları ve yöneticiler, resim yaparak, çamurla, oyuncakla oynayarak sorunlarını keşfetmeye ve çözmeye çalışıyor. Bireysel, gruplarla ya da şirketlere özel olmak üzere üç biçimde uygulanabilen bu programı geliştirenler ise Psikolog Dr. Aysın Turpoğlu Çelik ve Psikolog Dr. Meltem İdiğ Çamuroğlu olmuş.
"Programın amacı hem örgütsel hem de bireysel başarıyı arttırmak. İkisinin birbirine çok bağlı olduğunu düşünüyoruz" diyen Aysın Turpoğlu Çelik, bu programın mevcut eğitim programlarından çok farklı olduğunu belirtiyor: "Öncelikle bizim programımız tek doğrucu bir program değil. Her örgüt kendisine özel bir organizma. Her kişi de öyle. Bu bağlamda her insanın ve her örgütün ihtiyaçları farklı. Onun için biz böyle bir şablon uygulamıyoruz. Bir başka özelliği ithal bir program değil. Piyasadaki bir çok program, ithal ediliyor. Batının bireyci toplumuna yönelik hazırlanmış bu programlar bize uygulandığında müthiş bir kafa karışıklığı yaratıyor. Çünkü değerler sistemimiz, kültürel yapılarımız çok farklı. Sonra asla didaktik olmayan bir tarzımız var. Biz kişinin kendi doğrularını bulması için aracılık yaptığımızı düşünüyoruz. Bunu yaparken de dışavurumcu sanat tekniklerini kullanıyoruz. Dışavurumcu sanat teknikleri sözün bittiği yerde başlıyor. Sözel olarak günlerce aylarca çalıştığımız zaman ortaya çıkmayan bir sorun bu tür dışavurumcu tekniklerle çok kolayca ortaya dökülebiliyor."

MALZEME KIŞKIRTICI GELİYOR
Peki ama koskoca yöneticileri yerlere oturtup oyun oynamaya ikna etmek zor olmuyor mu? diye sorduğumuz Aysın Turpoğlu Çelik, "Önce bir şaşkınlık yaşayanlar oluyor tabii. Ama sonra malzeme çok kışkırtıcı geliyor onlara. Çok kısa bir zaman içerisinde o koskoca yöneticilerin büyük bir keyifle çalışmaya başladıklarını görüyorsunuz" diye yanıtlıyor ve bunun psikolojik açıklamasını da şöyle yapıyor:
"Hepimiz doğuştan yaratıcı ve spontan bir potansiyele sahibiz. Çocuklarda bunu çok iyi gözlemliyoruz. Anında tepki verebilir ve yaratıcıdır. Bir çocuğun üç beş parça legosu vardır onunla dünyalar kurar. Fakat zaman içinde kalıplayıcı, tek doğrucu eğitim sayesinde biz bu özelliklerimizi yetirmeye başlıyoruz. Asıl bizim yaptığımız bu programda doğuştan getirdiğimiz yaratıcılığımızı spontanlığımızı geri kazanmak. Yöneticilik işi, bütünüyle yaratıcılık ve spontanlığı gerektiren bir iş. Biz bu özelliklerimizi kaybettiğimiz zaman mutsuz oluyoruz. Psikolojide hastalık tanımı yaratıcı ve spontan tepki verememektir. İyileşmek de bu tür tepkileri verebilir hale gelmektir"

Bilgi için: (0212) 230 80 40 Psikolog Dr. Aysın Turpoğlu Çelik

Neslihan Tunç

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Esnek bantlarla form tutun
 Üçüncü yıldızın 20 yıllık öyküsü
 Gaziantep Hayvanat Bahçesi, AB'ye aday
 İstanbul festivale doymuyor
 Kadın sesi haram değildir
 Caddeleri boşaltın, Harleyciler geliyor
 Polisler kalpten ölüyor
 AÇEV'den çok özel koleksiyon
 Eczacılara nostaljik sürpriz
 Vedat Türkali
 Devlet protokolü ondan sorulurdu
 Çingeneler turizmi keşfetti
 Muhafazakar ve bronz
 Pupa yelken özgürlüğe
 Anzak denizaltısı derinlerden çıkıyor
 Bir buket çiçek lütfen
 Avam Kamarası'na aday ilk Türk
 Türkiye'yi uzaydan da görmelisiniz
 Müezzin babanın misyoner oğulları
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
MEHMET ALTAN
Düşmanını Sev
İlginç kitaplar yayınlayan ve sadakatle...
BALÇİÇEK PAMİR
Olimpiyad meşalesini taşıyacağım, acaba ağır...
ALİ POYRAZOĞLU
İki yılda bir açan çiçek
İki yılda bir güzellikler saçan...
Önümüzde şarap arkamızda boğalar
Bodegas Altanza 300 milyon Euro'luk bir yatırım ile iddialı bir şekilde şarap...
Küçük vitamin deposu
Sarı, oval, bir ucu kabarık limonun görünüşü çekici olduğu kadar da...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.