kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Gaziantep Hayvanat Bahçesi, AB'ye aday
Gaziantep Hayvanat Bahçesi, AB'ye aday

Fıstığı, baklavası ve sanayisiyle ünü Türkiye'yi aşan, AB'ye hazır kent ünvanı alan Gaziantep hayvanat bahçesiyle de dikkat çekiyor. 1000 dönümlük dev arazide 250 hayvan türü var
Soyları Afrika'nın balta girmemiş ormanlarına, Amazon Nehri'nin sığ sularına, İsrail'e, Hindistan'a, Avustralya'ya dayanan sevimli canlılar, Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ndeki yaşamlarını da sevdi. Önceleri yabancılık çektiler, ancak gördükleri sevgi ve ilgi karşısında artık çok huzurlu ve mutlular. Görenlerin hayran kaldığı, 250 hayvan türünün yer aldığı, Türkiye'nin ve dünyanın sayılı hayvanat bahçeleri arasına giren Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 19 Mayıs 2001 yılında hizmete açıldı.

1000 dönüm arazi üzerine kurulan, sadece Gaziantep'e değil, tüm bölgeye hizmet eden Hayvanat Bahçesi'nde 96 kuş türü (500'ün üzerinde), papağan, turna, flamingo çeşitleri, 3 aslan, 2 kaplan, 2 leopar, 1 jaguar, 2 puma, 3 kurt, 1 ayı, karaca, lama, yaban koyunu, yaban keçisi, yaban geyiği, 33 ceylan, 1 zürafa, 3 zebra, 3 deve, 11 at, (Midilli, Arap, Haflinger) 20 yılan (engerek, boğa, piton ve anakonda, su yılanları, igoana, varan) 6 timsah, 2 şempanze, 7 maymun, 8 örümcek maymun, 3 kızıl maymun, 2 makak maymunu, 1 mandril, 11 mermozet maymun. 3 deve, 4 kanguru, aslan, kaplan ve Tibet Öküzüne kadar her çeşit hayvanı görmeniz mümkün. 4 bin adet hayvanın yer aldığı hayvanat bahçesini ziyarete gelenler, fayton ve tren turları ile bir başka güzellik daha yaşıyorlar. Haftada 14-15 bin kişinin ziyaret ettiği, hayvanat bahçesine girişler de oldukça ucuz.

Öğrencilerin 750 bin, siviller 1 milyon 500 bin lira ödeyerek hayvanat bahçesine girebiliyor. Dünyanın en büyük iki akvaryumundan biri olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi Akvaryumu'nda da 2 binin üzerinde balık bulunuyor. 74 türün yer aldığı akvaryumda en fazla ilgiyi ise tatlı suda yaşayan Arap Haima çekiyor. Su içerisinde en fazla büyüyen balık türü olan Arap Haima, 2001 yılında Amazon Nehri'nden Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne geldiğinde 30 santimdi ve 1 yaşında bile değildi. Şu anda 1.5 metre boyunda. 3 metreye kadar büyüyebiliyor ve ağırlığı 1 tonu buluyor.

İLGİNÇ HİKAYELER
Hayvanat Bahçesi Basın Yayın Müdürü Veteriner Özgül Yazıcı Hayvanat Bahçesi'nin kuruluşundan bu yana görev yapıyor. Her gün mutlaka hayvanları ziyaret eden ve onlarla tek tek ilgilenen Yazıcı, ilginç hikayeler anlatıyor: "Amazon papağanımız var. Anavatanı Afrika. İsmi Fadıl. Söylediği tek kelime "Merhaba Başkan". Bu kelimeyi biz alıştırmıştık. Celal Doğan hayvanat bahçesine her gelişinde mutlaka papağanın yanına uğrar ve onun 'Merhaba başkan' demesinden oldukça mutlu olurdu. Celal Doğan'ın gidişinin ardından papağanımız öksüz kaldı. Artık yeni başkanının kendisini ziyaret etmesini bekliyor" diyor. Hayvanat Bahçesi'nin sevimli hayvanlarından zürafa Şakir 3 yaşında.

Ankara Hayvanat Bahçesi'nden gelen Şakir'e uzun süredir eş aranıyor. Yalnızlık çeken Şakir'in yanına 2 tane lama (Eylül ve Timur) konuldu, kısa zamanda arkadaş oldular. Zürafanın bir tekmesi Aslan'ı öldürebilecek güçte olmasına rağmen lamalarla olan arkadaşlıkları çok ilginç. Şakir'in yalnızlığı İsrail'de baş gösteren şap hastalığı nedeniyle bitmedi. Ancak anlaşması yapıldı, Şakir'in eşi yakında gelecek.

Meral Kınacılar

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Esnek bantlarla form tutun
 Üçüncü yıldızın 20 yıllık öyküsü
 İstanbul festivale doymuyor
 Kadın sesi haram değildir
 Oyuncaklarla kendilerini keşfediyorlar
 Caddeleri boşaltın, Harleyciler geliyor
 Polisler kalpten ölüyor
 AÇEV'den çok özel koleksiyon
 Eczacılara nostaljik sürpriz
 Vedat Türkali
 Devlet protokolü ondan sorulurdu
 Çingeneler turizmi keşfetti
 Muhafazakar ve bronz
 Pupa yelken özgürlüğe
 Anzak denizaltısı derinlerden çıkıyor
 Bir buket çiçek lütfen
 Avam Kamarası'na aday ilk Türk
 Türkiye'yi uzaydan da görmelisiniz
 Müezzin babanın misyoner oğulları
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
MEHMET ALTAN
Düşmanını Sev
İlginç kitaplar yayınlayan ve sadakatle...
BALÇİÇEK PAMİR
Olimpiyad meşalesini taşıyacağım, acaba ağır...
ALİ POYRAZOĞLU
İki yılda bir açan çiçek
İki yılda bir güzellikler saçan...
Önümüzde şarap arkamızda boğalar
Bodegas Altanza 300 milyon Euro'luk bir yatırım ile iddialı bir şekilde şarap...
Küçük vitamin deposu
Sarı, oval, bir ucu kabarık limonun görünüşü çekici olduğu kadar da...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.