kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Teknoloji
    Otomobil
    Sinema
    Hobi
    Çizerler
Bizimcity
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Mutlu yaşamın sırrını öğretiyor
Mutlu yaşamın sırrını öğretiyor
Shankar kimdir?
Mahkumlar da yararlanıyor

Mutlu yaşamın sırrını öğretiyor

Yaşama Sanatı Vakfı'nın kurucusu Hintli Sri Sri Ravi Shankar, ilk kez geldiği Türkiye'de seminerler verdi. Shankar'a göre huzurlu yaşam, doğru nefes alma teknikleriyle mümkün
'Herkes nefesini kullanarak duygularını kontrol edebilir' diyen Shankar'a göre doğru nefes teknikleriyle pozitif ve zinde olmak mümkün.

Mutlu ve huzurlu yaşamın insanların elinde olduğu öğretisiyle tüm dünyayı dolaşan Hintli Sri Sri Ravi Shankar, Dünya Bankası'nın davetiyle ilk kez Türkiye'ye geldi. Türkler'i çok canayakın ve sıcakkanlı bulduğunu söyleyen Shankar, işadamlarına ve Boğaziçi Üniversitesi ile İTÜ'ye bir dizi konferans verdi; Türkiye Etik Değerler Merkezi Vakfı (TEDMER)'in "Dürüstlük Konusunda Ulusal Diyaloğa Kamu Sektörünün, Özel Sektörün ve Sivil Toplum Örgütlerinin, Ulusal Dürüstlük Gündemi Oluşturma ve Geliştirmede Oynadığı Roller" konulu toplantının açılış konuşmasını da yaptı.

Kurucusu olduğu Yaşama Sanatı Vakfı'yla bugüne kadar 142 ülkede milyonlarca insana mutlu, huzurlu ve stressiz yaşamı öğreten Shankar, kendisini bir "çocuk" olarak tanımlıyor. Amacının dünyada herkesin güldüğünü görmek ve bunu sağlamak olduğunu belirten Shankar, "İnsanların hayat hakkında zanettiğinden daha fazla sahip oldukları geniş düşünce ve güçlerini onlara göstermek istiyorum. Bununla birlikte diğer insanlara hizmet etmeye yönelik anlayışı sağlamak istiyorum" şeklinde konuşuyor.

NEFES HER ŞEY DEMEK
Mutlu ve huzurlu yaşamı, stresten arınmayı nefes teknikleri sayesinde sağlıyor Shankar. "Nefesin insanın zihinsel ve ruhsal durumuyla ilintisini anlatıyoruz. Herkes nefesini kullanarak duygularını kontrol edebilir. Fiziksel ve ruhsal sağlıkla birlikte duygular düzenlenir, hafıza keskinleşir, dikkat daha da yoğunlaşır, diğer insanlarla dostça ve arkadaşça yakın olmanız sağlanır."

Yaşama Sanatı Kursu'yla vücuda enerji enjekte eden; vücudun, kafanın ve hislerin doğal ritmleri arasında uyum yaratan belirli nefes uygulamaları ve teknikleri sunuluyor. Bu teknik, vücuttaki her hücreye oksijen ve enerji pompalayan belirli nefes ritmleri ile hayattaki dengeyi yeniden kurmak üzere uygulanıyor. Bu nefes ritmleri her gün 15-20 dakika yapılıyor. Zihin içindeki her bir ritme eş bir nefes ritm ve her bir nefes ritmine eş bir hissin olduğunu söyleyen Shankar, "Yani zihninize doğrudan müdahale edemediğinizde nefesiniz yoluyla zihninizi idare edebilirsiniz" diyor.

MİLYONLARA ULAŞTI

Nefesin kullanılmasıyla insanların yaşamını mutlu ve huzurlu kıldıklarını, bu tekniği 142 ülkede milyonlarca kişiye aktardıklarını söyleyen Shankar, "Otomobil kullanmayı öğretmek gibi ama gerisi kişiye kalmış. Eğer isterseniz bunu devam ettirebilirsiniz" diye konuşuyor. Nefes tekniğinin 6 günlük bir kurs programında verildiğini; çocuklara, işadamlarına ayrı bir program uygulandığını ancak sonucun aynı olduğunu da belirten Shankar, nefes tekniğiyle kızgınlık, nefret, kıskançlık, umutsuzluk gibi olumsuz duyguların kontrol edilmesinin amaçlandığını söylüyor: "Nefesin kontrolüyle depresyondan kurtulmak mümkün. Bu sorunla ilaç almadan başa çıkabilirsiniz."

Stresli mesleklerde çalışan şirketlerin çalışanlarına bu kursları aldırdığını ancak tüm insanların bu kurslara ihtiyacı olduğunun altını çizen Shankar, "Herkes için bu teknikler geçerli. Çünkü herkes mutlu olmak ve mutluluğunu hissetmek istiyor" diyor. Shankar, özellikle Ortadoğu'da görev yapan Amerikan şirketlerinin çalışanlarına bu kursları aldırdığını da ekliyor. Herkesin nefes tekniğinden sonra büyük değişim geçirdiğinin altını çizen Shankar, böylelikle insanların daha şefkatli, açık, dostane ve pozitif olduğu görüşünde.

Nebahat Koç

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Evlere bahar geldi
 Araplar meyveli Türkler klasik seviyor
 Hafta sonunu evde geçirmeyin
 Mutlu sonla bitmeyen aşk daha ilgi çekiyor
 Filmlerinde kendini oynuyor
 Haremin üzerindeki sır kalktı
 Her zevke ayrı konser
 Haftanın Kitapları
 Ajanda
 "Jean" gibi bir şıklık
 Bizim mahalleli spor yapmayı sever
 Parmak izinden yüzük yapıyor
 Sevgi ve saygının sırrı
 Atılım rüzgarı sürüyor
 Ümit Karan'ın hayatı film oluyor
 Dedesinin 'Çiğdem' çiçeği
 Sahnelerin en özel günü
 Ajanda
 Haftanın Kitapları
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
AYŞEGÜL ALDİNÇ
Saadete gelin
Oookeeey! Başlık, demek istediğini,...
Beter yönetmenin maceraları
Beter yönetmenin maceraları
Önümüzdeki aylarda gösterime girecek olan "Büyük Balık", Oscar...
Ustinov da göçtü
Ustinov da göçtü
Perdenin en eksantrik, yetenekli ve verimli sanatçılarından biri daha...
Alışverişi unutturan yemekler
Akmerkez'in üst katındaki "food court"ta, ayrı bir kapıdan girilen...
Mahalleden sosyeteye girdi
Bu güne kadar genellikle varoş gençlerinin vazgeçemediği spor olan karate,...
Sevgilinizi dört dakikada bulun
Görücü usulünün yerini şimdi "Date Game" adındaki partiler aldı. Sevgilisi...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Sarı Sayfalar | Günaydın | Bizimcity | Kapak Güzeli | Astroloji | ON Magazin | Sağlık | Cumartesi | Aktüel Pazar | Teknoloji | Otomobil | Sinema | Hobi | Çizerler
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.