kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Teknoloji
    Otomobil
    Sinema
    Hobi
    Çizerler
Bizimcity
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Sevgi ve saygının sırrı
Sevgi ve saygının sırrı
Seks Fısıltıları

Sevgi ve saygının sırrı

Çocukların sevgi ve saygılı dolu olmalarını istiyorsak onlara da aynı şekilde davranmalıyız. Özellikle sanatçıların örnek olması lazım
Bugün benim doğum- günüm. Ve ilk defa doğum günüm için hiçbir organizasyon yapmadım. Her sene mutlaka bir parti ya da bir davet ayarlardım. Bu doğumgünümde o kadar keyifli ve mutluyum ki ilk defa bir parti ihtiyacı hissetmedim. Geçirdiğim bir dolu problemli günlerden sonra nihayet her şey aşağı yukarı istediğim yere geldi. Çok severek yaptığım bir tasarım işim var, Cumartesi Sabah'ta yazmaktan, bu ekiple çalışmaktan çok mutluyum ve bir TV projesi üzerinde çalışıyorum. Çok sevdiğim bir evde oturuyorum. Hep bahçeli bir ev istemiştim nihayet oldu. Müthiş bir aileye sahibim. İnanılmaz derecede gurur duyduğum, büyümesini zevkle izlediğim bir oğlum var ve en mühimi çok ama çok sevdiğim ve beni çok seven biri daha... Eee daha da iyisi Şam'da kayısı demiş büyükler. Ben bugün mutlu olmayayım da kim olsun?

Ve "bütün bunlar nasıl oldu" derseniz, inanın sadece pozitif düşünceyle. En dibe vurduğum günlerde bile hiçbir zaman çıkmayacağıma inanmadım. Aksine hep "Her şey iyi olacak, dibin dibi yok, bundan sonrası mutlaka yukarı çıkmak" diye düşündüm. Çünkü biz büyüklerimizden böyle gördük. Onlardan hep sevginin, saygının, hoş görünün, pozitif olmanın her problemi hallettiğini dinledik. İnsan ilişkilerinin çok önemli olduğunu, insanlara insanca, saygıyla yaklaşmak gerektiğini söylediler hep bize. Ben Çerkez bir ailede büyüdüğüm için özellikle saygı çok önemliydi. Büyükbabam bir çocuk görünce ayağa kalkarmış. "Aman beyefendi çocuğa kalkılır mı?" dediklerinde "E biz onlara saygıyı, saygılı olmayı öğretmezsek, nereden öğrenecekler?" demiş.

HAKARET DOZU

Biz ülke olarak da hep sanatçılarımızdan da bu saygıyı ve sevgiyi görmek istedik. E tabii ki biz Yıldız Kenterler'le, Yaşar Kemaller'le, Türkan Şoraylar'la, Barış Mançolar'la büyüdük. Onları seyrettik, onları okuduk, onları dinledik. Derken yine bize ilk defa komikliği öğreten, hep seviyeli olduğuna inandığımız bir ustayı, bir tiyatrocuyu televizyonda ağzında köpüklerle bir genç kıza bağırıp, aşağılarken görünce de hep beraber şok olduk. İnanın kendim seyretmemiş olsaydım, bana anlatsalardı "Yok yok abartıyorsunuz Levent Kırca bu denli küstahlaşamaz" derdim.

Bir üniversitenin panelinde Levent Kırca kendi dizisinde oynamayı reddetmiş bir genç mankeni, Esra Eron'u karşısına almış inanılmaz hakaret ediyor. Artık hakaretin, aşağılamanın dozu, ayarı kaçmış, almış sazı eline verip veriştiyor. "Burada birçok zengin çocuğu var, yürü de görsünler" mi demiyor ya da "Sen nasıl olsa beyinsizsin, sadece kafanı salla, konuşma" mı demiyor. Ve inanılmaz olan, kızcağız inanılmaz terbiyeli bir biçimde başı önünde dinliyor. Ve nihayet iyice artan dozdan sonra ağlayarak mekanı terk ediyor. Bütün bu olanları inanın ağzı açık seyrettim. Ve benim gibi herkes şok olmuş. Ben Esra Eron hakkında, "o çok zeki, kültürlü" falan demiyorum. Kimsenin zekası ya da eğitim düzeyini olumlu ya da olumsuz eleştirmiyorum. Ben sadece böyle bir ustaya, aydın olduğuna inandığımız bir sanatçıya bir genç kızı karşısına alıp milyonların önünde aşağılamak hiç yakışmadı, diyorum.

O Levent Kırca ki bir RTÜK yasağı için açlık grevi yapmıştı. O Levent Kırca ki birçok parodisinde insan haklarının, insanca yaşamanın ve insanlara insanca davranılmasının çok önemli olduğunu vurgulamıştı. Bizler onun bu yanını hep saygıyla ve takdirle izlemiştik. Ama "bu hiç olmadı" diyoruz, hatta hiç ama hiç yakışmad, diyoruz. Konu, kişi kim olursa olsun, yaptığı iş ne olursa olsun, takdir edin ya da etmeyin karşınıza alıp aşağılamaya, kişilik haklarına bu denli saldırmaya hiç ama hiç hakkınız yok. Biz sanatçılarımızdan büyüklerimizden doğruları görmek istiyoruz. Onların bizlere hatta bizden daha gençlere saygıyı, sevgiyi, pozitifliği öğretmelerini bekliyoruz. Ve ben bundan sonraki doğum günlerimde de yine Cumartesi Sabah'ta yazmak, yine oğlumla yaşamak, yine her gün annemin-babamın sesini, desteğini duymak ve sevdiğim insanla yine bu denli mutlu olmak istiyorum. Ve bu denli pozitif olursam hepsinin de olacağına eminim.

İlişki Cadısı AYŞE

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Evlere bahar geldi
 Araplar meyveli Türkler klasik seviyor
 Hafta sonunu evde geçirmeyin
 Mutlu sonla bitmeyen aşk daha ilgi çekiyor
 Filmlerinde kendini oynuyor
 Haremin üzerindeki sır kalktı
 Her zevke ayrı konser
 Haftanın Kitapları
 Ajanda
 "Jean" gibi bir şıklık
 Bizim mahalleli spor yapmayı sever
 Parmak izinden yüzük yapıyor
 Atılım rüzgarı sürüyor
 Mutlu yaşamın sırrını öğretiyor
 Ümit Karan'ın hayatı film oluyor
 Dedesinin 'Çiğdem' çiçeği
 Sahnelerin en özel günü
 Ajanda
 Haftanın Kitapları
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
AYŞEGÜL ALDİNÇ
Saadete gelin
Oookeeey! Başlık, demek istediğini,...
Beter yönetmenin maceraları
Beter yönetmenin maceraları
Önümüzdeki aylarda gösterime girecek olan "Büyük Balık", Oscar...
Ustinov da göçtü
Ustinov da göçtü
Perdenin en eksantrik, yetenekli ve verimli sanatçılarından biri daha...
Alışverişi unutturan yemekler
Akmerkez'in üst katındaki "food court"ta, ayrı bir kapıdan girilen...
Mahalleden sosyeteye girdi
Bu güne kadar genellikle varoş gençlerinin vazgeçemediği spor olan karate,...
Sevgilinizi dört dakikada bulun
Görücü usulünün yerini şimdi "Date Game" adındaki partiler aldı. Sevgilisi...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Sarı Sayfalar | Günaydın | Bizimcity | Kapak Güzeli | Astroloji | ON Magazin | Sağlık | Cumartesi | Aktüel Pazar | Teknoloji | Otomobil | Sinema | Hobi | Çizerler
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.