kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Yaşama Dair
    Sinema
    Hobi
Bizimcity
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Aşk diye bir şey var mıdır?
Aşk diye bir şey var mıdır?
Mükemmeli yakalamak

Herkes aşkı farklı yaşar

Aşkın sadece yarattığı fiziksel değişikliklerin neler olduğunu biliyoruz, o kadar. Oysa bunu tanımlamak için aşk adı altında ne yaşandığına bakmak gerekir. Peki, sizinki nasıl bir aşk merak ediyor musunuz? İlişkinizi test edin.

***

Aşk diye bir şey var mıdır?

Aşkın ne olup ne olmadığını anlamak için onu tanımlamak yerine, aşk adı altında neler yaşandığına bakmak gerekir. Herkes farklı yaşar bu duyguyu, herkes ilişkisi içinde farklı şeyler barındırır. İşte paylaşıp, paylaşamadığınız kadarıyla aşkın resmi.
Hangi şekilde yaşanırsa yaşansın aşkın olmazsa olmazları vardır. Örneğin duygusal yakınlık, cinsellik ve fiziksel birliktelik.

Cevap ne evet, ne de hayır. Kimi zaman yüreğimizde küçük bir kıpırtıdır aşk, kimi zaman boğazımızı düğümler, kimi zaman sinsi sinsi yaklaşır, kimi zaman ise göstere göstere gelir ve geçer. Aşkın varlığı yüzlerce yıldır tartışılıyor, ancak tespit etmek için onca uğraş, onca mücadele sonunda ortada elle tutulur bir şey yok.

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda sadece aşkın yarattığı fiziksel değişikliklerin neler olduğunu biliyoruz o kadar. Aşık olunca kalp hızlı hızlı atar, günler şaşırılır, uykusuzluk ve iştahsızlık aşkın başlıca göstergeleridir. Sürekli bir neşe hali ya da duruma göre üzüntü ikinci aşamada ortaya çıkar. Aslında aşk bir uğur böceği gibidir, ne zaman gelip, ne zaman gideceği belli olmaz. Kalbinize konarsa ve dileğiniz tutarsa, onu yakalarsınız ya da sadece uçsun da dileğimi gerçekleştirsin diye, arkasından boş boş üfler durursunuz.

Aşkın ne olup ne olmadığını anlamak için onu tanımlamak yerine, insanların aşk adı altında neler yaşadıklarına bakmak gerekir. Hepimiz farklı yaşarız aşkı, hepimizin aşkı farklı şeyler barındırır. Ancak aşkın olmazsa olmazları vardır; örneğin duygusal yakınlık ve paylaşım, cinsellik ve fiziksel birliktelik. Bu unsurların varlığı, iki insan arasındaki aşk ilişkisinin durumunu yakından etkiler ve bu olmazsa olmazlardan, aşkın içine neleri katıp neleri katmadığımıza göre farklı farklı aşklar çıkar ortaya.

ARKADAŞÇA AŞK
Birlikte vakit geçirmek, fiziksel anlamda yanyana olmak, bu tip bir aşk yaşayan aşıklar için çok önemlidir. Paylaşımın tarzının ve neleri içereceğinin çok büyük önemi yoktur, hatta paylaşım genelde yüzeyseldir. Arkadaşlık ön planda olduğu için paylaşımlar bir aşk ilişkisinin içermesi gereken yoğunlukta olmaz. Genelde arkadaşça aşk cinsellik içermez. Ancak masum, küçük cinsel oyunların varlığından söz edilebilir. Birçok aşk, eninde sonunda arkadaşça aşka dönüşür. Özellikle yıllar boyu süren birçok aşk ilişkisi, sonunda iki insanın sadece fiziksel bir birlikteliği paylaştığı bir ilişki haline gelir.

ROMANTIK AŞK
Romantizm denilince aklımıza mumlar, şarap ve el ele göz göze geçirilen saatler gelir. Romantik aşıklar, kendilerini bu tip romantik unsurlara o kadar çok kaptırırlar ki; ilişkilerinin geriye kalan kısmı onları hiç ilgilendirmez. Birbirlerini sevgiye boğmaktan başka bir şey düşünmezler ve yapmazlar. Özellikle bu tip çiftler ilk bakışta dışarıdan birbirlerine çok uygunmuş gibi gözlenirler, ancak gözlenen bu durum sadece romantizmin yarattığı geçici bir durumdur. Partnerler, ilişkilerinden bekledikleri duygusal paylaşım ve yakınlık ihtiyaçlarını başka yerlerden tatmin etmeye çalışırlar. Fiziksel yakınlıklarını genelde romantizm için kullandıklarından bir süre sonra sıkıcı tekrarlar sorun olabilir.

BOŞ AŞK
İlişkide her şey varmış gibi gözükür, oysa fiziksel birliktelik dışında bu tip aşkta paylaşım ve cinsellik hiçbir şekilde mevcut değildir. Fiziksel yakınlık ise, ikilinin birbirilerine mecburiyetlerinden doğar ve o nedenle devam eder. Kadının evde oturup ev işlerini yaptığı, erkeğin dışarda para kazanıp eve getirdiği bu aşk türü, barındırdığı boşluktan ötürü boş aşk olarak tanımlanabilir.

Partnerler aynı çatı altında oldukları halde, birbirlerinden olabildiğince uzaktırlar. Birlikteliklerinin en önemli sebebi karşılıklı bağımlılıktır. İlişkideki hiçbir şey birbirlerinden elde ettikleri kazanımlardan daha önemli değildir. Kazanımlar bittiği an aşkın içindeki boşluk büyür ve ilişkinin bitmesine yol açar. Genelde dışarıdan ilişkinin dinamikleri anlaşılmadığından çiftin sonsuza kadar birlikte olacak şekilde mutlu oldukları düşünülse de, boş aşkın tarafları mutsuzluklarını kimseye göstermeden hayatlarına devam edip giderler.

YANLIŞ AŞK
Bu tip aşk ilişkisinde her şey birden bire olur. Kimin kim olduğuna bakılmaksızın birden bire iki insan bir araya gelir. Genelde yanlış aşklar cinsellik odaklıdır. Partnerler anlık bir çekim ile bir araya gelip, hayatlarının aşkını yaşadıklarını düşünürler. Ancak sonsuza dek sürecekmiş gibi gözüken bu mutluluk tablosu cinsel çekim bittiğinde sona erer. Çiftler arasındaki paylaşım neredeyse sıfırdır, birbirlerini hiç tanımazlar.

Her ikisi de kendisini ve kendi ihtiyaçlarını tatmin etmekten başka bir şey düşünmediği için, ilişkinin gerektirdiği duygusal yakınlık ve paylaşım konusunda yaşadıkları eksikliğin nedenini başka şeylerde ararlar. Sevişmek en çok yapılan aktivitedir. Geriye kalan ihtiyaçlar ilişki tarafından karşılanmayınca, yanlış aşk yavaş yavaş yok olur. Her iki taraf da yaşadıkları şeyin yanlış olduğunu anlarlar ve ilişkilerini bitirirler.

ÇILGIN AŞK
Çılgınca aşka maruz kalan bireyler, adeta çıldırırlar ve ne kadar çılgınlaşırlarsa o kadar aşık olduklarını düşünür ve ona göre hareket ederler. Aşık olmaları onlar için karşılarındaki insandan daha değerli olduğundan, çılgınlıklarını dışarı vurup herkese yaşadıkları aşkı göstermeye çalışırlar. Bu tip aşkta sevgiden çok kişinin sevgi adını verdiği duygularını ön plana çıkartması daha önemlidir.

Çılgınca sevmek eylemi gerçekleşmediği sürece, partnerler yaşadıkları şeyin aşk olduğunu hissetmezler. Çılgın aşıklar, çılgınca sevdikçe kendilerini tatmin ederler. Duygusal yakınlık ve paylaşım, fiziksel birliktelik ve cinsellik gibi unsurlar çılgın olma düşüncesi altında ezilip gideceğinden çılgınca aşkın alevi bir gün söner ve ilişki biter. Çılgınca sevmek, deliler gibi aşık olmak gibi terimlerin bolca kullandıldığı bu tip aşklar, ilk defasında ağızlarını yaktığı için partnerler sonraki ilişkilerini mümkün olduğunca üfleyerek yaşamaya çalışırlar.

MÜKEMMEL AŞK
Böyle bir aşkın varlığı konusunda büyük spekülasyonlar yapılsa da, mükemmel aşka rastlamak mümkündür. Sevişmekse sevişmek, paylaşımsa paylaşım, duygusallıksa duygusallık, romantizmse romantizm. Mükemmel aşkta her şey vardır. Bu tip bir aşkın ortaya çıkması için çiftlerin her noktada birbirlerini tamamlayıcı özellikler göstermesi gerekebilir. Ancak bunu sağlamak çok zordur.

Mükemmel aşkın barındırdığı tehlike, bir süre sonra sıkıcı bir hal alabilecek olmasıdır. Zamanla mükemmel aşkı mükemmel yapan özellikler çiftin uyum düzeyine bağlı olarak değişim göstererek gerekli dönüşümler sayesinde, kalitesini korur ve süresini uzatır. Mükemmel aşkı arayarak bulmak yerine, yaşanılan ilişkileri mükemmele çevirmek için çaba göstermek gerekir.

TAKINTILI AŞK
Takıntılı aşk tek taraflı yaşanan bir aşk türüdür. Taraflardan biri diğerine takılıp kalmıştır ve tek amaç takılıp kalınan kişinin dikkatini çekmektir. Genelde takıntılı aşıklar, aşık oldukları kişiyi kafalarında idealleştirirler. Aşık oldukları kişiyi kafalarında yüceltip başka bir varlık haline getirirler. Bu tip aşkta cinsellik yaşanmasa, herhangi bir paylaşım olmasa, hatta fiziksel yakınlık hiç gerçekleşmemiş olsa bile bir önemi yoktur. Çünkü önemli olan aşık olunan kişinin gerçek kimliği değil, aşık olan kişinin kendi kafasında oluşturduğu hayaldir. Kişi bu hayal çevresinde aşkını yaşar gider. Takıntı haline getirilen kişinin fonksiyonları hemen hemen sıfırdır. Takıntılı aşık, bir süre sonra bu işten yorulur, yeni heyecanlar, yeni takıntılar aramak için başka aşk objelerinin peşine düşer ve takıntı haline getirdiği kişiyi rahat bırakır.

GÖSTERİŞLİ AŞK
İlk bakışta ilginç gibi gözüken gösterişli davranışlar, bu aşk çeşidinin önemli bir özelliğidir. Sevgilisine vermek üzere elinde devasa büyüklükteki oyuncak ayı taşıyan insan görüntüleri, bu aşk için çok iyi bir örnektir. Aşkın bir gösteriş olduğunu düşünen taraflar, sevgilerini göstermek için bu tip aşırı davranışlarda bulunarak aşklarını dışa vurmaya çalışırlar. Aşkı aşk yapan tüm özellikler, bu tip aşıklar tarafından yorumlanır ve ortaya paylaşım, cinsellik ve fiziksel birliktelik konusunda akla hayale gelmeyecek türde gösterişli davranışlar çıkar.
DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Aylin Sarıgül imajını değiştirdi
 Altının değeri yükseliyor
 Olumlu düşünebilmenin sırları
 Huzurun kitabını yazan Türk
 Film tadında 12 ayrı öykü
 Burnuyla lider çenesiyle zeki
 Zamanında canımı çok acıttılar
 Unutulmaz jönlerin muhteşem dönüşü
 Amerikan vizesi hikayesi
 Kadınların ve erkeklerin derdi aynı
 Güzel eller için parafin bakımı
 Terracota üçlüsü
 Moda dünyası toz pembe
 Dalga arıyorlar
 Daha seksi daha kadınsı
 Ajanda
 New York geceleri İstanbul'da yaşanıyor
 Tek tek tasarladı şimdi sıra defilede
 Onların ilham kaynağı tanrıçalar
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
KENAN ONUK
Genç bir piyanisti dinlerken
İlk konserlerini gayet iyi...
AYŞEGÜL ALDİNÇ
Bugün de böyle
Aşağıda okuyacağınız yazı benim değerli...
ŞAFAK KARAMAN
Yarışan yarışana
Türk müzik sektörü içinde bulunduğu...
Hayat üzerine ipuçları
Hayat üzerine ipuçları
Zeki Demirkubuz, Dostoyevski ve Camus'ya hayranlığını bir kez daha...
Soğuk iklimin gençleri
Soğuk iklimin gençleri
Genç bir kısa film ustasının ilk filmi olan "Buzdan Hayaletler",...
İzmir'de balık keyfi başkadır
Buranın en büyük ustalığı ızgara olsun, tava olsun balıkları gereği...
Sabah kafe akşam kulüp
Anadolu yakasındaki Lyra, günün her saatinde müşterilerine sınırsız...
Engellilere özel taksi hizmeti
Kadıköy Belediyesi tarafından yeni başlatılan "Alo Engelli Taksi" hizmetiyle,...
Amerika'da bir Türk hakem
Eğitim için gittiği Amerika'da futbol hakemliğine başlayan Mümtaz Çimen'in...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Günaydın | Bizimcity | Sizinkiler | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin Sağlık | Cumartesi | Aktüel Pazar | Yaşama Dair | Sinema | Hobi
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.