kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Yaşama Dair
    Sinema
    Hobi
Bizimcity
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Amerika'da bir Türk hakem
Amerika'da bir Türk hakem

Eğitim için gittiği Amerika'da futbol hakemliğine başlayan Mümtaz Çimen'in hayali uluslararası bir maçı yönetmek
Oda Amerika'da yaşayan binlerce Türk gencinden biri. Diğerlerinden farkı yabancıların girmesi çok da kolay olmayan bir alanda boy göstermesi. 25 yaşında olan ve şu an Highly Filled Materials Institute'de araştırma görevlisi olarak çalışan Mümtaz Çimen, New York ve New Jersey'de profesyonel, yarı-profesyonel ve amatör futbol maçlarında hakem olarak görev alıyor. Hakemliğe 1996 yılında Nebraska Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde okurken başlamış.

O yıllarda seyrettiği futbol maçlarında hakemlerin yabancı oyunculara yanlı davrandığını görmesi bu kararı almasına sebep olmuş. 2001 yılında Türkiye'ye dönerek İstanbul'da il hakemliği yapan Çimen, kısa süre sonra New York'a geri dönmüş. Çimen her iki ülkede yaşadığı tecrübelerin Türk ve Amerikan futbolcuları ile seyircileri arasındaki farkı daha iyi görmesini sağladığını dile getiriyor. "Türkiye'deki bütün maçlarda çok fazla gerilim oluyor.

Zaten bütün maçlarda polis ekibi bekliyor. Amerika'da ise genellikle oyun spor ve eğlence dışına çıkmaz. Örneğin Türkiye'de çok fazla küfür ediliyor. Amerika'da oyuncular ve seyirciler tarafından küfür işitmek neredeyse imkansız. En fazla 'Biraz daha hızlı, koşmuyorsun, bilmiyorsun, nasıl görmezsin, uydurma, kör müsün?' gibi sözler işitmek mümkün.

İLGİ ARTIYOR
Mümtaz Çimen Amerika'da futbola gösterilen ilginin Türkiye'deki kadar olmadığını kabul ediyor. Çünkü ona göre futbol Amerika'da çoğunlukla yarı profesyonel olarak oynanıyor. Yine de ilginin gün geçtikçe arttığını ve özellikle Amerikan Kız Takımı'nın başarısının ilgiyle izlendiğini belirtiyor. Amerika'da hakemlik yapmak için her yıl iki kez yazılı ve fiziki sınava girmek gerekiyor. Kazanç ise maç başına yan hakemlikten 30-45 dolar, orta hakemlikten de 50- 80 dolar civarında.

Türkiye'de de rakamlar hemen hemen aynı. Çimen tüm bu şartlarda hakemlikten aldığı doyumu şöyle açıklıyor: "Yüksek kimya mühendisiyim ve hakemlik benim için bir hobi. Spor yapmaktan çok hoşlanıyorum. Genelde pazar günleri yapılan maçlarda hem spor yapmış oluyorum, hem de herkes bana 'Sir' diye hitap ediyor. Bütün maçın sorumluluğu ve yönetimi benim elimde oluyor, bir de üstüne para alıyorum. Başka ne isteyebilirim ki!"

DAYININ YERİ FUTBOL KULÜBÜ
En büyük hedefinin uluslararası bir maç yönetmek olduğunu dile getiren genç hakem, bir ülkede yabancı hakem olmanın avantajlarına da dikkat çekiyor, İngilizce, Fransızca ve Türkçe konuştuğu için bunun oyuncularda sempati uyandırdığını söylüyor. Bu nedenle başından ilginç olaylar da geçmiş.

Örneğin geçen yıl New York'taki bir maçta yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Genelde maçlar bize posta ile bildiriliyor. Gelen raporda DYFC diye daha önce hiç duymadığım bir takımın maçını yöneteceğim yazıyordu. Sahaya gittiğimde bu takımın oyuncularının Galatasaray formaları olduğunu gördüm. Sonra takım listesine baktığımda hep Türk isimleri vardı. Maç boyunca Türk olduğumu onlara söylemedim ve böylece tarafsızlığımı test etme imkanı buldum. Sonuçta maç Türk takımın 5-0 üstünlüğü ile bitti ama bir oyuncuları da kırmızı kart gördü. Maç sonunda Türkçe konuştuğumu duyduklarında herkes şaşırdı. Sonradan öğrendim ki, DYFC Dayının Yeri Futbol Kulübü demekmiş. Hatta bu isimde bir lokantaları da varmış."

Ece Koçal

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Engellilere özel taksi hizmeti
 Zorla baba olunmaz
 Bu köpekler sınav şampiyonu
 Ajanda
 Dünyanın dört bir yanından belgeseller
 Havalı şehir bebekleri
 Sevişmek için en güzel bahane
 Başka türlü bir aşk gazetecilik
 Bu mağazada para değil sevgi geçiyor
 Oscar için çirkinleşiyorlar
 Yeni evliler gözetleniyor
 Göklerden gönüle müzik
 Kitaptan Satırlar
 Ünlülerden "aşk"a mektuplar
 Az makyaj sade güzellik
 Aşk dolu bir gün için unutulmaz alternatifler
 Güzel şarkıcının yeni albümü onu anlatıyor
 Yüzün şifresini çözün insanları iyi tanıyın
 Lösemili çocuklar kenti
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Bugün iki ufaklığı güneşle tanıştırdım
Bu sabah...
Aylin Sarıgül imajını değiştirdi
Aylin Sarıgül imajını değiştirdi
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün eşi Aylin Sarıgül yeni...
Altının değeri yükseliyor
Altının değeri yükseliyor
Dore son yıllarda tahtını lameye devretmişti ama bu yıl moda...
Hayat üzerine ipuçları
Zeki Demirkubuz, Dostoyevski ve Camus'ya hayranlığını bir kez daha...
Soğuk iklimin gençleri
Genç bir kısa film ustasının ilk filmi olan "Buzdan Hayaletler",...
İzmir'de balık keyfi başkadır
Buranın en büyük ustalığı ızgara olsun, tava olsun balıkları gereği gibi...
Sabah kafe akşam kulüp
Anadolu yakasındaki Lyra, günün her saatinde müşterilerine sınırsız hizmet...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Günaydın | Bizimcity | Sizinkiler | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin Sağlık | Cumartesi | Aktüel Pazar | Yaşama Dair | Sinema | Hobi
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.