kapat
11.10.2003
YAZARLAR
ATV
EKONOMİ
limasollu
TÜRKİYE
DÜNYA
POLİTİKA
SPOR
MEDYA
SERİ İLANLAR
METEO
TRAFİK
ŞANS&OYUN
ACİL TELGREENCARD

Yabancı Türkler

Büyük umutlarla Türkiye'nin yolunu tutan gurbetçi isimler oynadıkları futboldan çok özel yaşamlarıyla gündeme geliyorlar. H.Şükür ile Ümit Karan arasındaki düello buna bir örnek

54 isim yurtdışı doğumlu
G.Saray'da H. Şükür ile Ü. Karan arasında yaşanan polemik, dikkatleri gurbetçi futbolculara çevirdi. Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda, İngiltere gibi ülkelerde doğan veya yetişen futbolcular Türkiye'ye transfer olduklarında sorunlar yaşayabiliyorlar. Bu sezon ligimizde yurtdışı doğumlu 54 futbolcu var. Hemen her kulübümüzde yurtdışı patentli Türk oyuncular yer alırken, G.Saray 7 oyuncuyla gurbetçilere en çok yer veren kulübümüz. G.Birliği ve Konyaspor'da ise 5 futbolcu Avrupa liglerinde yetişti.

Avrupalı gibi yaşıyorlar
Muhammed Hanifi, H. Doğan gibi isimler Türkiye'de doğdukları halde Avrupa'da top koşturduktan sonra ligimize geldiler. Milli Takım forması giyen gurbetçilerimiz bir süre önce MTV'ye konuk olmuş ve, "Bize Almanya'da 'yabancı', Türkiye'de ise 'gurbetçi' deniliyor" diyerek asıl sorunlarını açıklamışlardı. Bu futbolcuların Avrupa'da aldıkları kültür doğrultusunda rahat yaşamak istemeleri de bir başka sorun. Son dönemde G.Saray'da Volkan'ın Sociedad maçı öncesi bara gittiği için kadro dışı kalması, Beşiktaş'ta A.Dursun'un idmana geç kaldığı için Sinan Engin'le tartışması gözleri bu futbolculara dikti.

Küskünler soluğu Almanya'da alıyor
Geçen yıl hayal kırıklığı yaratan ve taraftarın tepkisini alan Ümit Davala&Mustafa Doğan ikilisi soluğu Almanya'da aldı

Gurbetçiler sadece Türkiye'ye gelmiyor. Almanya'ya geri dönen isimler de var. Geçen sezon gazetecilere saldıran Ümit Davala, kiralık oynadığı G.Saray'dan bu sezon başında Werder Bremen'e transfer oldu. Türkiye'de oynadığı dönemde en sorunsuz isimlerden biri olarak gözüken M.Doğan, F.Bahçe'den Köln'e gitti.

Almanya'da ise 3 isim takımlarımızın iştahını kabartıyor. Biri büyük takımların peşinde koştuğu Leverkusen'li Yıldıray Baştürk. Diğerleri ise bu sezon patlama yapan Halil ve Hamit Altıntop kardeşler.

Hesapsız yaşamları başlarına dert oldu
G.Saray'ın seksenli yılların ortasında başlattığı gurbetçi futbolcu furyası bugün bile tartışılmaya devam ediyor

Türkiye'de gurbetçi futbolcu dönemi 1980'li yılların ortalarında başladı. O dönemin en çok tanınan isimleri Uğur Tütüneker, Erdal Keser, İlyas Tüfekçi, Savaş Koç, Mustafa Yücedağ, Erhan Önal'dı. Bu yıldızlardan bazıları, futbol oynadıkları dönemde yarattıkları sorunlarla dikkat çekmişlerdi. Özellikle gece yaşamları yüzünden futbolcular ve yöneticiler arasında tartışmalar yaşanıyordu.

Aynı tartışmalar bugün de alevlendi. Ancak bir gerçek var. Gurbetçi futbolcular, eğlenmeyi seviyorlar ve bunu gece yapıyorlar. Bu da sık sık eleştirilmelerine sebep oluyor.

1995'ten sonra çoğaldılar

İkinci gurbetçi akını, 1990'lı yılların ortalarında başladı. Özellikle F.Bahçe'ye gelen Tayfun Korkut, Erol Bulut, Mustafa Doğan gibi isimlerin başarılı olmaları dikkatleri yeniden Avrupa'ya çevirdi. İlerleyen dönemde Futbol Federasyonu, Almanya'da şube açarak orada yetişen Türk futbolcularını milli takıma kazandırmaya başladı. F.Bahçe'ye gelen Murat Yakın ve G.Saray'da forma giyen Kubilay Türkyılmaz, Türkiye'den sorunlu ayrıldılar.

Barış DİNÇARSLAN


Haberleri gazete sayfası görüntüsünde okumak için
SABAH e-Medya"ya tıklayın

<< Geri dön Yazıcıya yolla Favorilere Ekle Ana Sayfa Yap
hibe destekler

Sarı Sayfalar
GreenCard
TEMA

Copyright © 2003, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır