kapat

03.07.1999
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
S u p e r o n l i n e
Magazin
intermerkez
Siber Haber
L E I T Z
Sofra
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
Bayan Sabah
İşte İnsan
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
Hazırlayanlar
Sabah Künye
E-Posta

1 N U M A R A
Z D N e t  Türkiye
A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 1999
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Ben bu yıl neler yaptım?
Etkin kişisel hizmet pazarlamasında yıllık benlik analizi, yıllık mal envanteri kadar önemlidir. Üstelik yıllık analizler hatalarda azalmayı, becerilerde artışı göstermelidir. İnsan hayatta ileri gider, olduğu yerde kalır ya da geriler. Etkin kişisel hizmet pazarlaması, kişinin yavaş bile olsa ilerlemesini gerektirir.

ABD'de geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırma, kişinin benlik analizi yapmasının önemini bir kez daha ortaya koydu. İşte sizin de kendi benliğinizi ölçmeniz için gereken 28 çok özel soru:

1- Bu yıl için belirlediğim hedefe ulaştım mı?

2- Verebileceğim en iyi kalitede hizmet verebildim mi, yoksa bu hizmetin iyileştirebileceğim yönleri var mı?

3- Verebileceğim en büyük nicelikte hizmet verebildim mi?

4- Davranışlarımın ruhu her zaman için uyumlu ve işbirliği içinde mi?

5- Erteleme alışkanlığının etkinliğimi azaltmasına izin verdim mi, eğer öyle ise ne dereceye kadar?

6- Kişiliğimi geliştirdim mi, eğer öyle ise ne dereceye kadar?

7- Planlarımı tamamlama konusunda ısrarlı mıyım?

8- Her olayda hemen ve kesin bir şekilde karar verdim mi?

9- Altı temel korkunun bir ya da daha fazlasının etkinliğimi azaltmasına izin verdim mi?

10- Aşırı dikkatli ya da tedbirsiz davrandım mı?

11- İş yerindeki arkadaşlarımla ilişkin memnuniyet verici mi, değil mi? eğer değilse hata kısmen ya da tamamen benim mi?

12- Çabalarımın belirli bir yere yoğunlaştırılmaması nedeniyle enerjimi israf ettiğim oldu mu?

13- Bütün konularla ilgili olarak açık fikirli ve hoşgörülü müyüm?

14- Hizmet verebilme yeteneğimi ne şekilde geliştirdim.

15- Aşırıya kaçtığım alışkanlıklarım var mı?

16- Açık ya da gizli bir şekilde kendini beğenmişlik ifadesi kullandım mı?

17- Arkadaşlarıma karşı davranışın bana saygı duymalarını sağlayacak nitelikte mi?

18- Fikirlerim ve karalarım tahminlere mi, yoksa inceleme ve düşünce doğruluğuna mı dayanıyor?

19- Zamanım, harcamalarım ve gelirim için bütçe yapma alışkanlığım var mı?

20- Daha iyi bir avantaj elde etmek için kullanacağım karsız bir işe ne kadar zaman harcadım?

21- Gelecek yıl daha etkin olabilmek için zamanımı nasıl yeniden ayarlayabilir ve alışkanlıklarımı değiştirebilirim?

22- Vicdanımın onaylamadığı herhangi bir hareketten sorumlu muyum?

23- Vermem için bana para ödenen hizmetten daha fazla ve daha iyi hizmeti ne şekillerde verdim?

24- Herhangi birine karşı haksızlık ettim mi, eğer öyle ise bunu ne şekilde yaptım?

25- Eğer bu yıl için verdiğim hizmetlerin alıcısı ben olsaydım satın aldığım şeyden tatmin olur muydum?

26- Doğru "iş" de mi çalışıyorum, eğer cevap hayırsa neden?

27- Hizmetlerimin satın alıcısı verdiğim hizmetten tatmin olmuş mudur, olmamışsa neden?

28- Başarının temel prensibinde şimdiki derecem nedir?

Copyright © 1999, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır