kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Mayıs 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Anka Kuşu, Mars'a konmak için alçaldı

AA
10 aydır yolda olan uzay aracı Phoenix (Anka Kuşu) pazartesi sabahı Mars'a inecek. NASA'nın gönderdiği Phoenix, eğer sorun çıkmazsa kızıl gezegende hayat arayacak..
İLİŞKİLİ HABERLER
Anka Kuşu, Mars'a konmak için alçaldı
NASA'nın Mars'ın keşfi için 4 Ağustos 2007'de dünyadan fırlattığı son uzay aracı Phoenix, Türkçe adıyla "Anka Kuşu" pazartesi sabahı kızıl gezegenin yüzeyine iniş yapacak. Mars'a ulaşmak için 10 aydır yolcuğunu sürdüren ve 680 milyon kilometre kat eden Anka Kuşu'nun amacı iniş yapacağı gezegenin kuzey kutup bölgesinin geçmişte mikrobik yaşam için uygun koşullar sağlayıp sağlamadığı keşfetmek; bir başka deyişle "Mars'ta geçmişte hayat var mıydı?" sorusuna kesin bir yanıt bulmak... Mars'ın kuzey kutbunda yaşam izini bulmaya giden Phoenix'in, Kızıl Gezegen'e TSİ 26 Mayıs Pazartesi sabahı 02.53'te inmesi öngörülüyor.

SON 7 DAKİKA ENDİŞESİ
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nde (NASA) uzay aracının Mars'a doğru kritik alçalma işlemi öncesinde nefesler tutuldu. Phoenix, Kızıl Gezegen'in Yeşil Vadi adı verilen geniş bir düzlüğe inecek. İniş safhasının özellikle son 7 dakikası için büyük endişe taşıyan NASA uzmanları, Phoenix'in Mars'a inişinin son 14 dakikasında 26 kritik manevra için roketleri ateşleyeceklerini ve görevin tamamlanabilmesi için bunların her birinin başarıyla yerine getirilmesi gerektiğini belirtiyor. Uzay aracı, hedefine başarılı bir yumuşak iniş yaparsa, bu, 1976'da Viking 2 ve 1999'da Mars Polar Lander uzay araçlarının Kızıl Gezegen'e alçalışı sırasında parçalanmasından bu yana ilk motorlu iniş olacak. Her şey yolunda giderse TSİ 26 Mayıs'ta Mars atmosferine saniyede 5.7 km. hızla (saatte 20 bin 800 km.) girecek Phoenix, Kızıl Gezegen'in kuzey kutbuna başarıyla indiği TSİ 02.53'te doğrulanacak. Atmosfere girdikten sonra Mars'ın havasının sürtünmesiyle hızı azalmaya başlayacak Phoenix, daha sonra paraşütünü açarak, iyice yavaşlayacak. Son olarak Phoenix, ayakları toprağa değmeden, roketlerini hızını saniyede 2.4 metreye (saatte 8.64 km.) düşürünceye dek ateşleyecek. NASA uzmanları, 680 milyon kilometre mesafedeki Mars'a iyice yaklaşan uzay aracının çok iyi durumda olduğunu, bununla birlikte "bunun bir kır gezintisi olmadığını" belirterek, Mars'a kazasız belasız uzay aracı indirmenin zorluğuna ve risklerine dikkati çekmişlerdi.
Haberin fotoğrafları