kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 16 Mart 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Böbreklerin en büyük düşmanı fast-food'dur!

13.03.2008
Böbrek hastalığı yetişkinler kadar çocukları da etkiliyor. Uzmanlar, tüketilen fast-food gıdaların bu hastalığa davetiye çıkardığını söylüyor..
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefrolojisi Bölümü'nden Prof. Dr. Ahmet Nayır, çocuk böbrek hastalarının ve bu hastaların ailelerinin hastalık sürecinde neler yaşadıklarını anlattı:

* Türkiye'de yaklaşık 50 bin böbrek hastası var. Bunun yüzde kaçını çocuklar oluşturuyor?
Erişkin sayısına göre, çocuk böbrek hastaları sayısı toplamın yüzde 10'u kadar. Ancak çocuk hastaların sorunları, erişkinlere göre çok daha fazla. Büyümenin etkilenmesi, çocukların eğitim süreci ve ailelerine bağımlı olmaları sorunları artırıyor. Bu açıdan; bir çocuk böbrek hastası birkaç erişkin hastaya bedel olmaktadır.

Büyüme geriliği oluşuyor
* Aileler size en çok hangi tür şikayetlerle başvuruyor?
İdrar yapma ile ilgili sorunlar, idrarın kanlı gelmesi, vücutta şişlik olması böbrek hastalıkları başlıca bulgularıdır. Ateş nedeniyle tetkik edilen bebek ve çocuklarda, idrar incelemesiyle idrar yolu enfeksiyonları saptanıyor. Başağrısı nedeniyle tetkik edilen çocuklarda ise hipertansiyon belirlenebiliyor. Büyüme geriliği nedeniyle başvuran bazı çocuklarda böbrek hastalığı saptanıyor. Gündüz ve gece idrar kaçırma ya da taşa bağlı ağrı nedeniyle başvuranlar da oluyor.

* Çocuklardaki böbrek hastalığı genetik nedenlere mi bağlı?
Günümüzde trafik kazaları dışında tüm hastalıklar genetik nedenle ortaya çıkıyor. Akraba evliliği de, bazı sessiz hastalıkların ortaya çıkması için fırsat oluşturuyor.

* Çocuklara hasta olduklarını nasıl söylüyorsunuz ve nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Çocuklar yaşları küçük olsa da hastalıkları konusunda çok duyarlı ve bilinçli olabiliyor. Ancak ergenliğe yakın olanlar, önemli uyumsuzluk belirtileri verebiliyor ve kendileri için zararlı olabilecek davranışlara girebiliyor.

Psikolojik destek gerekebilir
* Tedavi süreci nasıl işliyor?
Hastalığı kabul edip, onunla yaşamayı ve mücadele etmeyi başaranlar daha uzun süre ve daha mutlu yaşıyor. Psikolojik destek de, çocuğun kapasitesine uygun bir hayat oluşturulması için çok büyük bir önem taşıyor. Böbrek hastalığının ilerlemesi diyetle de yavaşlatılabiliyor. Ayrıca hasta çocuklara ilaç tedavisi de uygulanıyor.

* Böbrek hastası olan çocuklar, nasıl bir beslenme düzenine girmelidir?
Böbrek hastası çocukların, bol bol taze sebze ve meyve tüketmeleri, kızartma, tuz ve beyaz şekerden ise mümkün mertebe uzak kalmaları gerekir. Aileler, marketlerdeki abur cubur reyonlarıyla ve zararlı fast-food restoranlarıyla kuşatılmış olan çocuklarının yeme-içme alışkanlıklarını mutlaka kontrol altında tutmalıdır. Çocuklar, böbreklerin başlıca düşmanı olan fast-food gıdalardan mutlaka uzak tutulmalıdır.
Haberin fotoğrafları