kapat
   
03 Nisan 2007 Salı
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Erdoğan: Bu iş şirazesinden çıktı - VİDEO
Erdoğan'dan Özal taktiği

Erdoğan: Bu iş şirazesinden çıktı - VİDEO

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 14 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili Ankara'da düzenlenecek mitingle ilgili olarak, "Bu iş biraz da şirazesinden çıkmış vaziyetinde. Anayasanın amil hükümlerini yok farzetmek suretiyle yollara dökülen bu takımların şu anda ne yaptığı belli değil" dedi.

Başbakan Erdoğan, Halep Olimpiyat Stadı'nın açılışı nedeniyle Fenerbahçe ile Al İttihad takımları arasında yapılacak dostluk maçı dolayısıyla Suriye'ye hareket etti. Erdoğan ziyareti öncesinde havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suriye ile Türkiye'nin tarihi ve kültürel bağlarının bulunduğunu belirten Erdoğan, aradaki ilişkinin her geçen gün ilerlediğini söyledi. Ziyareti sırasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile geniş bir görüşme yapacağını kaydeden Erdoğan, bu görüşmede bölge ile ilgili gelişmelerin değerlendirileceğini ifade etti. Erdoğan, Suriye Başbakanı Naci Otri ile görüşeceğini açıklayarak, her iki ülke arasındaki enerji ve güvenlik alanlarındaki ilişkileri masaya yatıracaklarını kaydetti.

"BU ADAMLARIN NE YAPTIĞI BELLİ DEĞİL"

Erdoğan, gazetecilerin Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin 14 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak Ankara'da düzenlenecek olan miting için İnönü Üniversitesi'nde sınavların ertelendiği iddialarını hatırlatması üzerine şöyle konuştu:

"Miting yapma noktasında bizim bir sıkıntımız yok. Herkes müsaadesini alır ve belirlenen meydanlarda mitingini rahatlıkla yapabilir. Fakat bu ülkenin resmi kurum ve kuruluşlarının inisiyatif kullanmak suretiyle, eğer söylediğiniz doğruysa imtihanları ötelemek suretiyle bu tür adımları doğru bulmak asla mümkün değil. Çünkü eğitim kurumlarımız bilimle uğraşır, eğitim verir, imtihan zamanlarında da herkes sınavlarına girer. Şimdi belirlenmiş sınavlar gerçekten bundan dolayı erteleniyorsa tabi ki bu çok çirkin birşey ve bunun üzerinde durulması gerekir. Bir diğer konu bu iş biraz da şirazesinden çıkmış vaziyetinde. Anayasanın amil hükümlerini yok farzetmek suretiyle yollara dökülen bu takımların şu anda ne yaptığı belli değil. Onlar tabi yollarına devam edecekler.

"KENDİ TAKTİĞİMİZİ UYGULAYACAĞIZ"

Anayasamızın amil hükümleri çerçevesi içerisinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin başlayacağı tarih ve adaylık süresi bellidir. Bu süre içinde bu seçimin nasıl yapılacağı bellidir. Biz siyasi bir partiyiz. Dolayısıyla her siyasi partinin stratejisi ve taktikleri olur. Bu stratejisini ve taktiklerini de en ideal şekilde uygular. Nitekim nasıl ana muhalefet veya muhalefet partileri bildiği herşeyi konuşuyolarsa, kendilerine göre tavırlar belirliyorlarsa, elbette iktidar partisi olarak biz de kendi stratejimizi ve taktiğimizi uygulayacağız. Bizim asıl hedefimiz ülkemizde bir gerilim olmadan ülkemizin gelişmesine kalkınmasına odaklanmaktadır. Dün açıklanan rakamları gördünüz. Türkiye bir istikrar yakalamıştır. Türkiye bir güven ortamı yakalamıştır. Bu güven ortamını bu istikrar zeminini bu kuru gürültüye kurban edemezdik ve etmedik. Şu ana kadar da bu gayet güzel bir şekilde gelişti. Hiçbir zaman ne siyaset üzerinden ne de herhangibi bir kişi kurum veya kuruluş üzerinden siyaset yapmayı kendimize amaç edinmedik. Böyle popülist davranışlar içine girmedik ve girmeyeceğiz de."

"MİLLETVEKİLLERİYLE HAFTAYA GÖRÜŞECEĞİM"

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bir takvim belirlenip belirlenmediği şeklindeki soru üzerine de, "Şu anda sivil toplum örgütleriyle zaten görüşmelerimi yapıyorum. Teşkilatımızla ilgili alan taramasını bitirdik. Şu anda değerlendirmesi yapılıyor. Milletvekili arkadaşlarımla da öyle zannediyorum ki önümüzdeki haftadan itibaren görüşmeye başlarız. Son görüşmemizde Merkez Karar Yürütme Kurulu ile yapacağız. Ondan sonra da adaylık müracaatları başladığı anda adımı atmış olacağız" karşılığını verdi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı adayının son güne bırakılıp bırakılmayacağı şeklindeki soruya ise, "Artık bırakın o da bizde kalsın" şeklinde yanıt verdi. (ANKA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 "Medyanın haritası değişiyor"
 Sezer'den vetolu yasalara onay
 Erdoğan-Esad buluşması
 Doğu Perinçek, adliyede ifade verdi
 MGK 10 Nisan'da toplanacak
 Ağar'a "düz ova" resti
 Sıkılmadık el bırakmayacaklar
 BBP'den Milli İktidar kurultayı
 Ailesiyle birlikte kaza yapan vekil ölüme uçtu
 Erdoğan, Köşk için nabız turu başlatıyor
 "Baykal'ın faturasını bu millet kesecek"
 'Aday yokken ne konuşalım?'
 "Emniyet'le et ve tırnak gibiyiz"
 Laila ile AKP arası perdeleniyor
 Haniye daveti Ermeni tasarısında ibre şaşırttı
 DTP'li başkan tutuklandı
 Yargıtay 'erken' seçim yapacak
MAHMUT ÖVÜR
Burası Türkiye, her an her şey olabilir!
Siyasetçilere,...
ASLI AYDINTAŞBAŞ
Tavacı Recep'te TMSF sorgusu
Biz, belli başlı...
MUHARREM SARIKAYA
Güvenlik algılaması
Türk Polis Teşkilatı, 162'nci...
YAVUZ DONAT
Pusuda bekleyen çok hamle eden yok
Çaresizliğin tek...
Başbakan'dan rejiye canlı yayın telefonu
'Sabahın Körü' adlı programın yönetmenine telefon açan Erdoğan'dan...
İzmir'e dev adalet heykeli
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kente 5 metre yüksekliğinde Adalet...
Kaçırılan 3 genç 23 aydır kayıp
Kaçırılan 3 genç 23 aydır kayıp
Suat, Ramazan ve Emin 2005'te parkta sohbet ederken ortadan kayboldu.
Katil kapkaççılara müebbet artı 30 yıl
Katil kapkaççılara müebbet artı 30 yıl
İclal Ülker'i otomobille ezip öldüren üç kapkaççı, Ülker'in eski...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
Bize Ulaşın
   
    Copyright © 2003, 2007 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu