SABAH - Bebeğim gay mi?
kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bebeğim gay mi?
Bebeğim gay mi?
'Bu bir Nazi uygulaması'
'Tasarım bebeklere doğru gidiliyor'

Gay bebek tartışması

Bilim adamları yapılan araştırmalar sonucu, anne karnındaki bebeğin gay olup olmadığının anlaşılabileceğini iddia ediyor. Bu da eşcinsel haklarının ve kürtaj meselesinin tartışılmasına yol açtı.


Bebeğim gay mi?

Karnınızdaki çocuğun eşcinsel olup olmadığını öğrenmek ister misiniz? Yapılan araştırmalar, çok yakında bunun gerçekleşebileceğini gösteriyor. Peki ama doğmamış çocuğun cinsel tercihini değiştirme hakkımız var mı?.

İngiltere'de DNA ve genler üzerinde yapılan araştırmalar, "Etik mi, değil mi?" tartışmalarını da beraberinde getiriyor. Birkaç yıl önce basında da geniş yer bulan gen haritasının bulunduğu ve insan ömrünün artık uzatılabileceğine dair araştırmalar oldukça yankı uyandırmış, bir kesim buna sevinirken bir kesim de "Doğanın dengesini bozmaya hakkımız yok," demişti. Günümüzde gelinen son nokta ise yine oldukça büyük bir tartışmanın fitilini ateşleyecek cinsten. Çünkü İngiltere'de koçlar üzerine araştırma yapan bilim adamları, artık çocuğun anne karnındayken, eşcinsel olup olmadığının anlaşılabildiğini iddia ediyor. Eğer tüm bu araştırmalar gerçeğe dönüşürse, yakın gelecekte yaşanacakları kestirmek çok da güç değil. Hastanede oturmuş, üç aylık hamile, modern, eğitimli, kısmen dindar kadınlar karnındaki gay çocuk hakkında karar vermek zorunda kalacak. Eşcinsel arkadaşları olsa da, arkadaşlarının gay çocuklarını çok sevse de, onun biricik oğlu başka bir erkeği sevecek. Bu fikir onu rahatsız etmese bile ya başkaları nasıl karşılayacak? Sonuçta anneler iki seçenekle karşı karşıya kalacak. Göbeğinin üzerine uygulanacak bir hormon bandı ile karnındaki çocuğun cinsel tercihini değiştirmek ya da doğanın dengesini bozmamak.

ISMARLAMA
ÇOCUKLAR

Tüm bu anlattıklarımız, aslında çok uzak bir ihtimal değil. Üç yıldır bu konuda araştırma yapan Oregon Üniversitesi araştırmacıları, hormon bandı uyguladıkları gay koçların, dişilere ilgi duymaya başladıklarını ve onları heteroseksüel yapmayı başardıklarını açıkladı. Gaylikle ilgili böyle bir araştırma yapılması, özellekle ABD'de büyük tartışmalara yol açtı ve gay dernekleri tarafından şiddetle kınandı. Eşcinsellerin haklarını savunan tenis oyuncusu Martina Navratilova, araştırmayı 'homofobik' ve 'acımasızca' buldu ve koçların gay olma haklarının ellerinden alındığını söyledi. İngiliz Sunday Times gazetesinde yayımlanan bir makale ise bu yöntemin anne karnındaki ceninlere de uygulanıp, uygulanmayacağı sorusunu gündeme taşıdı. Yapılan tüm genetik araştırmalar ve son olarak gelinen nokta, çocuk yapmayı da sipariş ve isteğe bağlı hale getirecek cinsten. Yakın bir gelecekte, "İlk çocuğumuz kızdı, bu seferki erkek olsun," ya da ataerkil toplumlarda; "Tüm çocuklarım erkek olsun," gibi istekler çoğalabilir. Peki ama istemenin sonu nereye varacak? Gay çiftler, lezbiyen ikizler; muhafazakar kesimler de dindar ve heteroseksüel çocuklar mı sipariş edecek? Ya da kız çocuğun hoş karşılanmadığı bazı toplumlarda, kadın nesli yok olma tehlikesi ile mi karşı karşıya gelecek?

DÜELLO MU BAŞLAYACAK?
Kürtaj ve gay hakları son 30 yıldır zaten tüm dünyanın gündeminde. Bazı muhafazakar kesimler, gaylere de kürtaja da zaten karşı olduklarını sık sık dile getiriyor. Bu kitle, eğer cinsel tercihi belirleme testi gerçekleşirse, oldukça büyük bir sorunla karşı karşıya kalacak. Ya hiç onay vermedikleri halde eşcinsel bir çocuk sahibi olacaklar ya da kendilerince en büyük günahlardan kürtajı tercih edecekler. Bu durumda da gay çiftler, nesillerini devam ettirebilmek için kendileri gibi gay çocuklar sipariş edebilirler tabii. Bugün zaten bazı aileler sperm seçimi ile kısmen de olsa çocuklarının göz rengini, zekasını hatta karakterini belirlemeye çalışıyor. Çocuk yapmanın ve dünyaya getirmenin, her geçen gün 'sipariş' haline dönüştüğü günümüzde genetik araştırmalar kimi zaman hayatı daha kolay hale getirmek yerine zorlaştırabiliyor ve insanları etik olmayan davranışlara itebiliyor.

*Radar online'dan derlenmiştir

Burcu Aldinç

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 300 Spartalı İran'a mı saldırdı?
 Düğün dernek oldu
 Felsefenin Sefaleti
 Kadir Has'tan son vefa Yassıada'ya
 Harran: Sevmeye hakkı olmayan kadınların diyarı...
 Cezaevlerinde 'namus' araştırması
 Türkiye'nin en kuvvetli satranç ailesi
 'Asrın Casusu' İstanbul'dan geçmişti
 THY uzun menzilli hatlarda zarar ediyor
 Suat Atalık 20 yıl sonra yine Türkiye Şampiyonu
 Bu S.O.S.'e kulak verin
 Beyaz siyah yasaklar
 Onlar hiç sıraya girmiyor!
 Bu müzik aşka ve 68 kuşağına dair
 En iyi aşk şiirine Fransa bileti
 Herkes Mersin'e gidince işler tersine döndü
 New York'lu olmak ya da olmamak
 Sudan'a uzanan eller
 Küresel ısınma
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
'Mutluluğun mezarları, yalnızlığın heykeli...
GÜLSE BİRSEL
Grip salgını döneminde okuyucuya...
ÖNCEL ÖZİÇER
Eros yayı gerdi, saldırıya hazır olun
Çok acımasızdır o...
KAZIM KANAT
Sarı kurdelem sarı!
Sarı Kurdele! Malatyalı...
Artık önümüzdeki maçlara bakacağız
Artık önümüzdeki maçlara bakacağız
Türkiye Birinci Ligi'nin ilk yarısının başarılı takımı Vestel...
Ahmet-Ertegün-bizineden-parlatmadıgiller
Ahmet-Ertegün-bizineden-parlatmadıgiller
Fazıl Say'ın hayattaki tek umudu artık hayatta olmayan Ahmet Ertegün...
Müftüden onaylı mayolar
"Hedefim, Müslüman kız kardeşlerimin sosyal yaşam içerisinde var...
Çapkınlar aslında iktidarsız mı?
Prof. Dr. Rubia Auriales (Dünya Seks Sağlığı Komitesi Başkanı)...
Hangi rakı şişesinde balık olsam?
Piyasadaki rakı çeşidi arttıkça rakı severlerin seçimleri de renklendi. Rakı...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.