SABAH - Düğün dernek oldu
kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Düğün dernek oldu
Düğün dernek oldu
'Kutluay çifti çok espriliydi'
'İstanbul herkesi etkiliyor'

Düğün dernek oldu

Yıllardır yalnız İstanbul sosyetesinin değil, dünyanın pek çok ülkesinden çiftin düğünlerini ve çeşitli etkinlikleri gerçekleştiren firmalar, çok sıkı birer rakip olmalarına rağmen dernek kurup, güçlerini birleştirdi.

Onlar, yaptıkları işler nedeniyle en mutlu günlerde, aileden biri gibi mutlulukları paylaşan, sevinç gözyaşları döken ve yıllarca ailenin bir parçası olan bir grup meslek erbabı... Şimdi de birbirlerinin en büyük rakibi olmalarına rağmen, sektörün kalıcılığını sağlamak, kaliteli eleman yetiştirilmesine öncülük etmek amacıyla bir araya geldiler. İlk genel kurul toplantısını bu ay gerçekleştiren Yaratıcı Etkinlikler Planlama ve Uygulama Derneği'nin (YEPUD) üyelerinin hepsi çok renkli isimler... Başkanlığını KM Organizasyon'un sahibi Meltem Bayazıt Tepeler'in üstlendiği derneğin yönetim kurulu üyeleri arasında Şebnem Mardini, Mirey Karaso, İzzet Levi ve Sevgi Ekmekçi var. Sektörün öncülerinden Leyla Levi, Dalya Akohen, Semra Akgün, Recep Gedik, Gülseren H. Leyva, Arzum İhsan da derneğe üye olmuş.

'KÖYLÜ
OLMADIĞIMIZI GÖSTERDİK'
YEPUD Başkanı Meltem Bayazıt Tepeler, derneği yedi yıldır hayata geçirmeye çalıştıklarını söylüyor. En büyük amaçlarının yurtdışında olduğu gibi Türkiye'de de 'etkinlik yönetimi' sektörünü, gençlerin hedefleri arasına sokmak olduğunu belirten Tepeler: "Hepimiz alaylıyız. Öncelikle üniversitelerde bazı eğitim, sertifika programlarıyla başlatılmasını istiyoruz. Çok hızlı büyüyen bir sektör ve iyi yetişmiş eleman ihtiyacı duyuluyor," diyor. Tepeler, Türkiye'de yaşadıkları en büyük sıkıntıyı da şöyle açıklıyor: "Türkiye'de bu etkinlikler önce otellerin teşvikiyle başlamış. Müşteriler hâlâ o eski alışkanlıkla önce otellere gidiyor, anlaşıyor ve sonra da bizi buluyorlar. Ama dünyanın her yerinde önce 'etkinlik yöneticisi'ne gidilir ve onlar da müşteriyi yönlendirir. Dernek şimdi işleyişi başlatmaya da öncülük edecek.'' YEPUD Başkan Yardımcısı Şebnem Mardini de üniversitelerde kurulacak 'etkinlik yönetimi' bölümlerinde ders verebilecek kadar deneyimli olduklarını belirtiyor. Sektördeki firmaların, 'çok sıkı' rakipler olmasına rağmen birbirlerine destek verdiklerini de söyleyen Mardini, "Biz sadece plan yapmıyoruz, planlarımızı gerçekleştiriyoruz. Dernek çatısı altında, herhangi birimize olabilecek bir aksilikte YEPUD üyeleri, aynı projeyi alıp tamamlayabilecek. Aslında sıkı rakipleriz, ama ihtiyaç duyulduğu anda bir dayanışma içinde olacağız. Bu, müşteriye YEPUD güvencesini verecek. Dernekle de Türkiye'de yaptığımız etkinlikler kadar yurtdışında da çalışmalar yapacağımıza inanıyorum.'' 20 yıldır çok önemli düğünleri ya da uluslararası organizasyonları gerçekleştirdikleri için sektörle ilgili beklentileri kadar anıları da çok zengin. Düğünden bir hafta önce damadı değiştiren gelinler, havuza düştüğü halde programı bozmamak için ıslak elbiseyle düğünü izleyen kayınvalideler... Sektörde, firmalarının adı da olan 'Happy Leyla' diye tanınan Leyla Levi, derneğin firma temsilcilerini birbirlerine bağladığını söylüyor. 20 yıldır davet organizasyonu gerçekleştiren Levi, "Yabancılara yaptığımız düğünlerle köylü olmadığımızı gösterdik. İtalya, İsrail ve Paris'te de düğünler yaptım,'' diyor. Mesleğe nikâh şekeri yaparak başlayan Davet Organizasyon'un sahibi Dalya Akohen, sektörlerini "Bir hayal sektörü,'' olarak tanımlayarak şöyle anlatıyor: "Zaman zaman bir Sindrella gibi hareket ediyoruz. Yaptığımız bütün hazırlıklar sadece bir gece için... Bir gece rüyası için çalışıyoruz, ama bu gerçek bir sektör.'' Fatih Terim'in Sepetçiler Kasrı'ndaki 50. yaş günü etkinliğini de düzenleyen Akohen, "Terim'in heyecanı görülmeye değerdi," diyor.

FİGEN YANIK

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 300 Spartalı İran'a mı saldırdı?
 Felsefenin Sefaleti
 Kadir Has'tan son vefa Yassıada'ya
 Harran: Sevmeye hakkı olmayan kadınların diyarı...
 Cezaevlerinde 'namus' araştırması
 Türkiye'nin en kuvvetli satranç ailesi
 'Asrın Casusu' İstanbul'dan geçmişti
 Bebeğim gay mi?
 THY uzun menzilli hatlarda zarar ediyor
 Suat Atalık 20 yıl sonra yine Türkiye Şampiyonu
 Bu S.O.S.'e kulak verin
 Beyaz siyah yasaklar
 Onlar hiç sıraya girmiyor!
 Bu müzik aşka ve 68 kuşağına dair
 En iyi aşk şiirine Fransa bileti
 Herkes Mersin'e gidince işler tersine döndü
 New York'lu olmak ya da olmamak
 Sudan'a uzanan eller
 Küresel ısınma
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
'Mutluluğun mezarları, yalnızlığın heykeli...
GÜLSE BİRSEL
Grip salgını döneminde okuyucuya...
ÖNCEL ÖZİÇER
Eros yayı gerdi, saldırıya hazır olun
Çok acımasızdır o...
KAZIM KANAT
Sarı kurdelem sarı!
Sarı Kurdele! Malatyalı...
Artık önümüzdeki maçlara bakacağız
Artık önümüzdeki maçlara bakacağız
Türkiye Birinci Ligi'nin ilk yarısının başarılı takımı Vestel...
Ahmet-Ertegün-bizineden-parlatmadıgiller
Ahmet-Ertegün-bizineden-parlatmadıgiller
Fazıl Say'ın hayattaki tek umudu artık hayatta olmayan Ahmet Ertegün...
Müftüden onaylı mayolar
"Hedefim, Müslüman kız kardeşlerimin sosyal yaşam içerisinde var...
Çapkınlar aslında iktidarsız mı?
Prof. Dr. Rubia Auriales (Dünya Seks Sağlığı Komitesi Başkanı)...
Hangi rakı şişesinde balık olsam?
Piyasadaki rakı çeşidi arttıkça rakı severlerin seçimleri de renklendi. Rakı...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.