kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
'Sektör yüzde 25 kâra bile az diyor'
'Sektör yüzde 25 kâra bile az diyor'
'Arsa yüzünden birbirlerini vurup kırıyorlar'
Kiptaş, 2007'de GYO olup halka açılacak
'Mayıs dalgası bir tek vatandaşı vurdu'

'Sektör yüzde 25 kâra bile az diyor'

Kiptaş Genel Müdürü Yıldırım, "Biz yüzde 10 kârla çalışıyoruz. Bazıları 'satamıyoruz' diyor. Yüzde 25'ten bile daha çok kâr isterlerse satamazlar tabii" diye konuştu
1995'te kurulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kiptaş, geçen 11 yılda toplam 37 bin konut inşa etti. Hem İstanbul'un uygun fiyatlı sosyal konut ihtiyacını karşılayan hem de çeşitli butik projeler hayata geçiren Kiptaş'ın Genel Müdürü İsmet Yıldırım, gelecek planlarını anlatırken artık şehrin, hatta ülkenin sınırlarının dışına çıkılacağının sinyalini verdi. Sektörde yaşanan maliyet artışlarının da Kiptaş'ı hiç etkilemediğini söyleyen Yıldırım'ın 2007 değerlendirmesi ise hayli iddialı: "Bazı müteahhitler yüzde 25 kârı kabul etmeyi öğrenirse, yüzde 8 etki eden maliyetler yüzünden fiyat artırımı yapmazsa konutlar satılır. Kiptaş, 2007'de de tam gaz çalışacak; hedef 15 bin konut."

* Kiptaş sosyal konut projelerine ağırlık veriyor. Maliyet artışları bunu etkiledi mi?
Maliyetlere bu yıl yüzde 10 gibi bir zam gelse bile biz geçen yılki fiyatları korumaya çalışıyoruz, mücadelemizi veriyoruz. 2 sene önce de 75 metrekarelik 2+1'i 50 bin YTL'ye satıyorduk, şimdi de öyle. Ama bizim de pahalı projelerimiz var, ümraniye'deki Yeşil Vadi Konakları gibi. Orada da 750 bin dolarlık daireler var.

* 2007 için ne gibi planları var Kiptaş'ın?
İstanbul'un değişik semtlerinde farklı büyüklüklerde projeler var. Daha çok sosyal konut olacak, yüzde 80 buna eğiliyoruz. Bir nebze orta gelir grubuna hitap edeceğiz ve sınırlı sayıda da VIP konut üreteceğiz. İkitelli Bölgesi'nde 70 bin metrekarelik bir alanda alışveriş merkezi ve bin konutluk rezidanstan oluşan özel bir projemiz olacak. Silivri'de de bin 500 konutluk yeni bir proje inşa edilecek. Esenyurt'ta dördüncü etap projemiz olacak. Zeytinburnu'nda ikinci etap başlayacak. Silivri'de yine bir başka ikinci etabımız var. Anadolu yakasında ise İçerenköy'de 200 konutluk küçük bir proje gerçekleştireceğiz. Maltepe'de de 6 bin konutluk yine özel bir proje çalışması yapılacak. Tuzla'da bin 500 konut inşa edeceğiz. Yani yoğunluk devam edecek. 2007'de hedefimiz 15 bin kadar konutun inşaatına başlamak. Bir de İkitelli'de 15 bin kişilik stad projesi var.

* Zam yapacak mısınız?
Kiptaş gerekirse zam yapar ama şu anda gerekmiyor. Neden zam yapalım? Demir fiyatı düştü şimdi. Sonra bunun inşaat maliyetindeki oranı nedir ki, yüzde 5 falan. Yüzde 8'lere tekabül eder demir ve çimentonun toplam maliyetteki payı. Yüzde 92'si diğer malzemelerdir. Siz, maliyetinizin yalnız yüzde 8'ini etkileyen bir zam yüzünden yüzde kaç zam yaparsınız? Biraz da kendilerinden fedakarlık yapsın müteahhitler. Maksat insanların ev sahibi olması. Hele İstanbul'da insanları güvenli konut istiyorlar, deprem ve can güvenliğine karşı. Bunu sağlarsanız iş bulursunuz, zamma gerek de yok. Bizim tüccarımız sadece maddi boyutuna bakmamalı işin, biraz da manevi boyutuna bakmalı.

* Kâr marjı nedir Kiptaş'ın?
75 metrekarelik daireler için eksi ile çalışıyoruz. 95 metrekarede karımız yüzde 3, 4'tür. Ortalama olarak da bakarsak Kiptaş'ın karlılık aralığı yüzde 5 ile 10 arasında değişir. Zamlardan yakınanlar da yüzde 20-25 karlarla çalışırlarsa çok rahat satış yaparlar. Çok yüksek kar marjlarıyla çalıştıklarını düşünüyorum. Bizim pahalı proje diye sattığımız Topkapı-Zeytinburnu'nda metrekare fiyatı 2 bin YTL. Bunun 2-3 katına daire satıyorlar o civardaki projelerde. Oysa arz talep dengesi var, karlar mimimilize edilirse. 95'ten bu yana 37 bin konut yaptık. Toplam katma değer 6 milyar doları bulmuştur. Biz ise 2, 3 yıldır kazanıyoruz. 2006 cirosu da 1 milyar doların altındadır.

MENEKŞE ATASELİM

DİĞER HABERLERİ
 'Villa-konak peşinde değiliz o konsept ömrünü doldurdu'
 Beylikdüzü'nde 141 daireli site
 'Kentsel dönüşüm mortgage'a alternatif'
 Üsküdar'da 27 bin kişilik Marmaray göçü
 Geleceğin binaları çevreye saygılı olacak
 Galeriler de resimler için umutlarını ev teslimine bağladı
 İç tasarımda dekoratif folyo dönemi!
 Şimdi de ev alana Maldivler'de yılbaşı
 Soyak, Olympiakent'te erken teslim yapıyor
 1 milyon dolara nerede, ne alınır?
 Sokakta alışveriş kiraları patlattı
 Projelerle birlikte, 180 dönümlük çarşı geliyor
 Ay'da hayat 2024 yılında başlayacak
 Orta gelirliler için 272 dairelik proje
 Kurtköy'de 140 stüdyoluk Atlantis
 2 kentin çehresi değişiyor
 Türkiye'de 200 binin üzerinde müteahhit var
 Marriot, Anadolu yakasının ilk uluslararası oteli olacak
 Ekpaş, 450 ürünle boruları birbirine bağlıyor
Kış hastalıkları
Üst solunum yolu enfeksiyonları tehlikeli mi? Zatürreenin ilk belirtileri neler? Nane limon içmek işe...
Papa Türkiye'de
Papa 16'ncı Benedict, Türkiye'ye ayak basarken ve Anıtkabir'e çıkarken haçını sakladı, İslam'la barışma...
Vergi iadesi rehberi
İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının (İSMMMO) hesaplamalarına göre, 2006 yılı için asgari...
AIDS: Tak bir kırmızı kurdele!
HIV+ dans ederken, beraber yemek yerken, gülerken, dertleşirken, yardımlaşırken geçmez!

HIV+...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
   
=======