kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Sokakta alışveriş kiraları patlattı
Sokakta alışveriş kiraları patlattı
En pahalı cadde Abdi İpekçi
Kiralanabilir alan 1 milyon metrekare
Alışveriş merkezinde kira cironun yüzde 8-15'i

Sokakta alışveriş kiraları patlattı

'Sokaktan alışveriş' alışkanlığı yeniden canlanınca İstanbul'un belli başlı caddelerindeki mağazaların kirası alışveriş merkezindekileri 2'ye katladı. Öyle ki, bu caddelerde mağaza kiralayabilmek için firmalar adeta 'açık artırma' yapıyor
En az alışveriş merkezleri kadar popüler hale gelen 'alışveriş caddeleri', özellikle marka bilinirliğini artırmak isteyen şirketler tarafından büyük ilgi görüyor. Türk insanının sokakta alışveriş alışkanlığından vazgeçmemesi İstanbul'un belli başlı caddelerindeki kira fiyatlarının, alışveriş merkezlerindeki kira fiyatlarından çok daha yüksek olmasına yol açıyor. Başta Abdi İpekçi olmak üzere Bağdat, İstiklal gibi caddelerdeki mağazaların metrekare kira fiyatları alışveriş merkezlerindekini 2'ye katlıyor. Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner, gelir düzeyinde yaşanan artışla satın alma gücünün de yükseldiğine işaret ederek, perakende sektöründeki büyüme neticesinde son beş yılda ticari emlak piyasasının da hızla büyüdüğünü söyledi. Soner, Türkiye'de en pahalı kiraların konuşulduğu Nişantaşı'nda ortalama 100 metrekarelik mağazanın kirası 30 bin dolar civarında olduğunu dile getirerek, özellikle Abdi İpekçi Caddesi'ne firmaların neredeyse 'açık artırma yöntemi' ile dükkan kiralama aşamasına geldiklerini belirtti. "Bunun yanında 2 yıllık dükkan kiralarına eşdeğer hava paraları konuşuluyor" diyen Soner, son olarak Mavi Cafe'nin yerinin Cartier'e 550 bin dolar devir bedeli ile aylık 45 bin dolara kiraya verilmesinin buna iyi bir örnek olduğunu ifade etti.

Dünyanın 4'te 1'i kadar

Nişantaşı'nın diğer gözde caddeleri Valikonağı ile Teşvikiye Caddesi'nde de kira bedelleri dudak uçuklatacak seviyede. Soner, Teşvikiye Caddesi'nde Terakki Vakfı'nın, sahibi olduğu arsayı yapişlet devret modeli ile 30 yıllığına kiralayarak City's Nişantaşı isimli projeye başlayan Gülaylar Group, City's Nişantaşı Alışveriş Merkezi ile bölgede dükkan arayan firmaları biraz olsun rahatlatacak gibi göründüğünü söyledi. Soner ayrıca, Türkiye'nin en pahalısı olan Teşvikiye'nin dünyadaki diğer örnekleri New York 5th Avenue, Hong Kong Causeway Bay, Paris Champ Elysees ve Londra Bond Street'teki mağaza kiralarının dörtte biri seviyesinde olduğunu da sözlerine ekledi. Her daim canlılığıyla dikkat çeken İstiklal Caddesi de İstanbul'un gözde alışveriş caddelerinden bir diğeri. Soner, Galatasaray Lisesi ile Tünel arasında Gloria Jeans, Starbucks, Mavi Jeans, Elle Ayakkabı, İnci Ayakkabı, Nursace ve Adidas'ın yeni kiralamalara örnek verilebileceğini belirterek, GAP ve H&M'in caddede yer aradığını dile getirdi. Soner, şöyle devam etti: "Nike, Puma ve Adidas'ın başlattığı bu yarış, Demirören Grubu'nun inşaatına başladığı 25 bin metrekarelik alışveriş merkezi ve Yapı Kredi Koray'ın Narmanlı Ailesi ile anlaşma sağlayarak ve bu yıl renove ederek tekrar Narmanlı Hanı hayata kazandırması ile devam ediyor. Sonuçta İstiklal Caddesi'nde 200 dolardan başlayan metrekare kira bedelleri hızla artmaya devam ediyor. Ayrıca, Gloria Jeans, Starbucks, Mado, Cafe Crown gibi cafelerin Anadolu yakasında, Çatalçeşme'den başlayıp Çiftehavuzlar'a uzanan Bağdat Caddesi'nde ve Etiler Nispetiye Caddesi ile Bebek'teki yer arayışları paralelinde, metrekare kira rayiçleri hızla yükseliyor."

MELTEM ERSOY

DİĞER HABERLERİ
 'Villa-konak peşinde değiliz o konsept ömrünü doldurdu'
 Beylikdüzü'nde 141 daireli site
 'Kentsel dönüşüm mortgage'a alternatif'
 Üsküdar'da 27 bin kişilik Marmaray göçü
 Geleceğin binaları çevreye saygılı olacak
 Galeriler de resimler için umutlarını ev teslimine bağladı
 İç tasarımda dekoratif folyo dönemi!
 Şimdi de ev alana Maldivler'de yılbaşı
 Soyak, Olympiakent'te erken teslim yapıyor
 1 milyon dolara nerede, ne alınır?
 Projelerle birlikte, 180 dönümlük çarşı geliyor
 Ay'da hayat 2024 yılında başlayacak
 Orta gelirliler için 272 dairelik proje
 Kurtköy'de 140 stüdyoluk Atlantis
 2 kentin çehresi değişiyor
 'Sektör yüzde 25 kâra bile az diyor'
 Türkiye'de 200 binin üzerinde müteahhit var
 Marriot, Anadolu yakasının ilk uluslararası oteli olacak
 Ekpaş, 450 ürünle boruları birbirine bağlıyor
Kış hastalıkları
Üst solunum yolu enfeksiyonları tehlikeli mi? Zatürreenin ilk belirtileri neler? Nane limon içmek işe...
Papa Türkiye'de
Papa 16'ncı Benedict, Türkiye'ye ayak basarken ve Anıtkabir'e çıkarken haçını sakladı, İslam'la barışma...
Vergi iadesi rehberi
İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının (İSMMMO) hesaplamalarına göre, 2006 yılı için asgari...
AIDS: Tak bir kırmızı kurdele!
HIV+ dans ederken, beraber yemek yerken, gülerken, dertleşirken, yardımlaşırken geçmez!

HIV+...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
   
=======