kapat
   
09 Kasım 2006 Perşembe
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
AK GÜVERCİN ÖNCESİ... Mavi gömlek ve kasketi kadar ak güvencinle de özdeşleşen Ecevitin bu kez başka bir kuşla ilginç bir karesi.
Paşa restini çekti: Ya ben ya Bülent
Eşi üzülüyor diye içki içmeyi azalttı
Taşlara, kurşunlara birlikte hedef oldular
Ünlü Ecevit mavisi gömlek nereden geliyor?
'Halka avuç açmak onurdur'
İlk seçim otobüsünü Rahşan Hanım aldırdı

Paşa restini çekti: Ya ben ya Bülent

12 Mart darbesi sonrasında Genel Başkan İsmet İnönü ile anlaşmazlığa düşüp CHP Genel Sekreterliği'nden ayrılan Bülent Ecevit, parti yönetiminde de deprem yarattı. CHP Kurultayı, Paşa'nın "Ya ben ya Bülent" restini görünce CHP'de bir devir kapandı.

Bülent Ecevit'in CHP Genel Sekreterliği'nden ayrıldığını basına açıkladığı 21 Mart 1971'den İnönü'nün genel başkanlıktan istifa ettiği 6 Mayıs 1972'ye kadar geçen süre Türk siyaset tarihine en acımasız ama en nazik kavgalardan biri olarak geçti. Ecevit istifasını açıkladığı gün, geceyi eşi Rahşan Hanım'la birlikte, yakın arkadaşları Suna Kan'ın evinde geçirdi. Ne gazetecilere ne de İsmet Paşa'ya yakalanmak istemiyordu. Ecevit sabah ilk iş olarak genel merkeze gitti. Karşılıklı oturduklarında ismet Paşa'nın kaşları çatıldı. Paşa "Bana sormadan nasıl istifa edersin" diyordu. Ecevit davranışının saygısızlıktan kaynaklanmadığını anlatmaya çalıştı. Erim Hükümeti'ne verilecek destek konusundaki görüş ayrılığını değil yöntemi konuştular. İsmet Paşa "Olan olmuş. Artık bir şey yapılamaz" dedi ve ekledi: "Yarın yeni genel sekreteri seçeceğiz." El sıkıştılar ve ayrıldılar... Ecevit ekibiyle toplantı yapmak için evine giderken Paşa da kendi adayını genel sekreter seçtirme yollarını arıyordu. Ecevit'in evindeki toplantıda İbrahim Öktem adı ortaya atıldı. Ecevit, Paşa'ya açıkça savaş ilanı olur diyerek öneriyi kabul etmedi. Daha uzlaştırıcı bir isim olan Şeref Bakşık ismi üzerinde uzlaştılar... Acımasız ama zarif bir kavgada kılıçlar böyle çekildi.

PAŞA HIRPALIYOR
Vedalaşmadan bir gün sonra Parti Meclisi toplantısı için salona giren İsmet Paşa Ecevit'i görünce şaşırdı ve manidar bir şekilde, "Ooo, hoş geldin" dedi... İsmet Paşa, Genel Sekreter'in istifasının tartışılmasını istedi ama çoğunlukta olan Ecevitçiler bunu engelledi. İsmet Paşa çok sert konuştu: "Kendisiyle şimdiye kadar 50 defa karşı karşıya geldik. 50 defa istifa etmiştir. İstifa etti, isabet etmedi." Ecevit ayağa kalktı ve Paşa'nın yanına gitti, "Karşınıza geçmek için değil karşınızdan çekilmek için istifa ettim" dedi. Sonra da salondan çıkıp gitti... Ecevit gitti ama genel sekreterlik yarışını kendi adayı kazandı. O toplantıyla İnönü ve Ecevit'in, manevi baba-oğul ya da usta-çırak ilişkileriEcevit ve İnönü baba-oğul gibiydi. geride kaldı. Bu kavganın sert yanıydı. Zarif tarafıysa hemen bunun ardından yaşandı. İsmet Paşa ve eşi Mevhibe Hanım iade- i ziyaret için Ecevitler'in evine gittiler. İsmet Paşa, Bülent Ecevit'in istifasını hissi ve ruhi sebeplere dayandırmayı tercih etti. Örgüt tepkiliydi. İzmir İl Başkanlığı'nda Paşa'nın fotoğrafları indirilmiş yerine Ecevit'inkiler asılmıştı. İsmet Paşa Genel Başkan olarak Ecevit hakkında sert bir demeç veriyor, genel sekreter ise demecin partinin gazetesinde yayınlanmaması için ricacı oluyordu. Ecevitçiler ilçe ve il kongrelerini kazanıyor, İsmet Paşa seçilen yönetimleri görevden alıyordu. Bu sancılı süreçte Ecevit'in Parti Meclisi'ndeki ekibi İsmet Paşa'ya sadece bir kere tam destek verdi. İsmet Paşa, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan hakkında verilen idam kararlarının durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme Paşa'nın bireysel başvurusunu reddetti. İsmet Paşa idamlara karşı olduğunu bildiği Ecevit'e mesaj yolladı. Ecevitçilerden oluşan Parti Meclisi İsmet Paşa'ya tam destek verdi ve başvuru CHP adına yapıldı. Bu bahar havası çok kısa sürdü.

CHP LİDERİ SEÇİLİYOR
Parti yönetimindeki Ecevit ağırlığını kırmak için İsmet Paşa, 5 Mayıs 1972'de kongreye gidilmesine karar verdi. İsmet Paşa'nın rahatsızlanması üzerine kongre bir gün gecikmeyle toplandı ama sonuç değişmedi. Delegeler İsmet Paşa'nın "Ya ben ya Bülent" restini gördüler. Ecevitçilerden oluşan Parti Meclisi güven oyu aldı. Bunun üzerine İsmet İnönü genel başkanlıktan istifa etti. Bülent Ecevit 14 Mayıs 1972'de CHP'nin 3. Genel Başkanı oldu. Ecevit, Erim Hükümeti'nin ardından kurulan Melen Hükümeti'ne 5 bakan verdi. Ferit Melen Hükümeti'nin DGM'lerin kurulması başta olmak üzere yapmayı planladığı yasal değişiklikler kriz yarattı. CHP koalisyondan çekildi. Bu karara kızan İsmet Paşa, CHP üyeliğinden de istifa etti. Dağlara taşlara "Umudumuz Ecevit" sloganlarının yazıldığı 14 Ekim 1973 seçimlerinden CHP birinci parti çıktı.

ÖZAY ŞENDİR

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Başkonsolos davasına ret
 Ercan Kartal'a ağırlaştırılmış müebbet
 Genelkurmay'dan Ermeni iddialarına yanıt
 Atina'da camiye onay
 İran'i dinleyen CIA sobelendi
 Gül: Onları ayırmayız
 Ecevit'in son siyasi vasiyeti
 Temyiz de 'DHKP- terör örgütü' dedi
 Otomobilinde yakılacaktı
 İmamlara kumar ve içki soruşturması
 Tecavüzcü yakalandı
 317 ton çay kayboldu!
ERGUN BABAHAN
Seli abartmak
Siyasetçinin halka doğruları söylemesi...
MEHMET BARLAS
Ecevit'in cenazesi siyasi miting değil ulusal...
BALÇİÇEK PAMİR
Tek başına bir kadın
Onlarınki büyük bir aşk...
UMUR TALU
Paralel tarih
İran, Türkiye, Irak.
"Ecevit'in...
FATİH ALTAYLI
Gerek şart, yeter şart ve diğerleri
Nur içinde yatsın,...
ERDAL ŞAFAK
Temizlik şartı
Batı basını Ecevit'in ölümünü...
'Karar AB çelişkisi'
22 Kasım'daki seçimde Hollanda başbakanı olmasına kesin gözüyle...
Turuncu tulum giyip asılacak
İsmini vermeyen bir Iraklı yetkili, devrik lider Saddam'ın son gününü...
Kupa asları
Kupa asları
Fenerbahçe, ligde as 11'iyle iki puan bıraktığı Sivas'ta yedek...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu