kapat
   
18 Ekim 2006 Çarşamba
 
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Daha çok özgürlük daha az disiplin
Kararlarımı hep kendim verdim
Çocuklarımızı biz de böyle yetiştireceğiz
Psikiyatr Prof. Dr. Bengi Semerci:
Sosyolog Doç. Dr. Arus Yumul:

Daha çok özgürlük daha az disiplin

Araştırmaya katılan gençler, aileleriyle ilişkilerinden memnun. Sevgi ve huzur dolu bir ortamda büyüdüklerini söylüyorlar. Kendi yetiştirilme tarzlarını da onaylıyorlar. Ancak kendi çocuklarına daha çok özgürlük, daha az disiplin vermeyi hedefliyorlar.

Başta geceleri dışarıya çıkma ve arkadaşlarında yatıya kalma olmak üzere ailelerinin kısıtlamaları ile karşılaşan gençler aileleri ile yaşadıkları ilişkiden son derece memnun. Kız, erkek ayırımı olmadan gençlerin yüzde 77'si aile ile ilişkilerini "çok" ve "oldukça yakın" olarak değerlendiriyor. Gençler ailelerinin kendilerini yetiştiriş biçimini de onaylıyor. Kendi çocuklarını "ailesinin onu yetiştirdiği biçimde yetiştireceğini" söyleyen gençler yalnız daha az disiplin, daha çok özgürlük vereceklerini ifade ediyor.

SEVGİ DOLU VE HUZURLU
Araştırma gençlerin sevgi ve huzur dolu bir aile ortamında yetiştiklerini gösteriyor. Gençlerin yüzde 62'si huzur ve sevgi dolu ilişkilerin olduğu bir ailede yaşadığını ve büyüdüğünü dile getiriyor. Yüzde 28'lik bir kesimi de "sevgi olmasa da ailemde huzur var" diye konuşuyor. Ancak gençlerin yüzde 10'nun ise kavga ve gürültünün yoğun olduğu hatta fiziksel şiddetin yaşandığı bir aile ortamında yaşadıklarını ve büyüdüklerini söylemeleri "kapalı kapılar ardında" şiddetin kol gezdiğini gösteriyor.

ATAERKİL KÜLTÜR SÜRÜYOR
Gençlerin aileleri ile ilişkilerinde onları en çok rahatsız eden konuların başında ise anne ve
babalarının sevgilerini göstermekte tutumlu davranmaları geliyor. Gençlerin yüzde 29.6'sı ailelerinin kendilerine olan sevgilerini söz ya da davranışları ile hiç belli etmediklerinden yakınıyor. Kısaca her 10 gençten birisi ailesinden hiçbir sevgi belirtisi görmüyor. Sevgisini çocuğuna ara sıra gösterenlerin oranı ise yüzde 38.3, çok sık gösterenlerin oranı ise yüzde 31.9

AİLE SEVGİDE "TUTUMLU"

Araştırma kentlerde bile ataerkil kültürün günümüzde bile devam ettiğini gösteriyor. Çünkü aileler erkek çocuklarına sevgilerini göstermekte çekingen davranırken, kızlarına çok daha sık sevgi gösterisinde bulunuyor. Kız çocukların ailelerinin yüzde 38'i ve erkek çocukların ailelerinin yüzde 25'i sevgilerini daima söze ve davranışlar ile ifade ediyor. Sevgilerini çocuklarına gösterme konusunda tutumlu davranan aileler eleştiri söz konusu olduğunda ise çekinmeden çocuklarını başta davranışları olmak üzere eleştiriyor. Gençlerin yüzde 45.7'si ailelerinin kendilerini ara sıra, yüzde 9.9'u çok sık eleştirdiğini söylüyor. Ailesinin nadiren ve hiç eleştirmediğini söyleyen gençlerin oranı ise yüzde 44.3. Gençler aile içinde bir sorun çıktığında ise aile bireylerinin bu sorunuu kavga
ve gürültü ile değil beceri ile çözdüklerini düşünüyor.

AİLEM YANIMDA OLUR
Gençler ailelerinin verdikleri kararda onların yanında olduklarını belirtiyor. Her 4 gençten 1'i aldıkları kararlarda ailelerinin kendilerini her zaman desteklediğini söylüyor. Ailelerinden sık destek görenlerin oranı yüzde 40. Hiçbir zaman desteklenmediğini söyleyenler oranı yüzde 2.7'yi buluyor. Gençler ailelerini tanımlamaları istendiğinde en fazla anlayışlı, dürüst ve eğlenceli diye nitelendiriyorlar. Aile için en az kullanılan tanımlama ise cezalandırıcı, otoriter ve öfkeli. Gençler gelecekte ise ailesinden sahip olduklarından daha fazlasına sahip olacaklarına inanıyor. Gençlerin yüzde 58.4'ü "gelecekte ailemin sahip olduklarından daha fazlasına", yüzde 37.6'sı "aynısına" yüzde 3.9'u "daha azına" sahip olacaklarını düşünüyor. Gençler ailelerinin kendilerini yetiştiriş biçiminden şikayetçi değil. Yarısından fazlası kendilerine uygulanan disiplini, yaşam tarzı serbestliğini ve özgürlüğü, aynı düzeyde, kendi çocuklarına da uygulayacaklarını belirterek dolaylı olarak ailelerinin kendilerini yetiştiriş biçimi onaylıyor. Üçte birlik bir kesim daha az disiplin ve daha fazla özgürlük vereceğini belirterek, biraz özgürlüğe gereksinim duyduklarını dile getiriyor.

Pervin Kaplan


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNÜN İÇİNDEN HABERLERİ
 Ölüme hep yakındı
 BOTAŞ'ta aşk yüzünden istifa
 Kanserle AIDS'e ilaç buldu
 Gökyüzünü klor kapladı
 Töre cinayeti 'dedikodu'yla geldi
 Necla Sultan toprağa verildi
 Haydi bir, iki... Dizi filme servis kalkıyor
 Evlat edinme tarzı eleştirildi
 Nâzım Hikmet ve Cem Karaca klipte buluştu
 'Parayı böyle yedi' dediler, kalbi tekledi
 Güneydoğu'da kanserojen patates
 Estetik yaptırdığına çok pişman oldu
 Stadyuma TIR düştü
 Fenerbahçeliler Derneği'ne baskın
 Ramazan günlüğü
EMRE AKÖZ
Kariyer yapan subaylar
Haber Akşam gazetesinde...
SAİT GÜRSOY
İnsanlık ayıbını AİHM'ye taşıyalım
Demokrasinin beşiği...
HINCAL ULUÇ
İstanbul'un sahibini aramaya devam!..
Gazeteden çıktım.
Dr. ERHAN AFYONCU
Eyüp Sultan'daki Zemzem Kuyusu
İstanbul Eyüp'teki Eyüp...
İki ihtimalli maç
İki ihtimalli maç
Bu gece Şampiyonlar Ligi'nde PSV ile sezonun en önemli maçına çıkacak...
Zico için oynayacağız
Zico için oynayacağız
Fenerbahçeli futbolcular, Newcastle maçında, oynadıkları kötü futbol...
Meclis Fransa'yı kınadı ve yakın tarihi hatırlattı
TBMM Genel Kurulu, soykırım yasasına sert bir bildiriyle yanıt verdi:...
Papa'ya Bush gibi koruma
Hıristiyan aleminin dini lideri, 16. Benedict'in, Ankara, Selçuk ve...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu