kapat
   
28 Eylül 2006 Perşembe
 
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Genel Kurul'da fındık gerginliği

TBMM Genel Kurulu'nda Erdoğan'ın ''Ordu'ya gizli gittiğini'' öne süren
DYP'li Kandoğan'a, AKP'li milletvekilleri tepki gösterdi

CHP'li Tandoğdu, "Fiskobirlik'i tefeciye mahkum ettiniz" derken, AK Parti'li Göktaş, ''Fiskobirlik, tamamen keyfi, avanta yemekler,lüks seyahatlerle uğraşıyordu'' şeklinde konuştu.

Avrupa Sosyal Şartı'na Değişiklik Getiren Protokolün Onaylanmasına Dair Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Tasarının üçüncü maddesinin görüşülmesi sırasında CHP Grubu adına söz alan Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu, fındık konusunda yaşanan süreci anlattı.2005'te fındık fiyatının 7 milyon lira olarak açıklandığını belirten Tandoğdu, üreticiden fındığını emanet alan FİSKOBİRLİK'in, üreticiye olan borcunu ödemesi için gerekli krediyi alamadığını söyledi.

Hükümetin
FİSKOBİRLİK'e yeni yönetim kurulu listesi yaptığını, 254 bin üyesi bulunan birliğin de bu listeyi işbaşına getirmediğini iddia eden Tandoğdu, bunun üzerine de FİSKOBİRLİK'in alacağı krediye Hükümetin kefil olmadığını ileri sürdü.Tandoğdu, ''Cüneyd Zapsu'nun 'FİSKOBİRLİK'e, tefecilerin dışında kimsenin kredi vermeyeceği, herkes tarafından bilinir' sözü üzerine hiçbir banka kredi vermedi. FİSKOBİRLİK'i tefeciye mahkum ettiniz'' diye konuştu.

''KEYFİ FAALİYETLER...''

AK Parti Trabzon Milletvekili Kemalettin Göktaş, bölgede yıllardır sürdürülen yanlış politikalar nedeniyle fındık üreticisinin mağdur edildiğini,
son yıllarda bu mağduriyetin daha da arttığını söyledi.

FİSKOBİRLİK'in, Hükümetten 1 katrilyon 700 trilyon liralık borç ile 19 trilyon liralık kıdem tazminatı borcunun ödenmesi halinde başka bir talepleri olmayacağını ''yazılı'' bir şekilde bildirdiğini kaydeden Göktaş, ''FİSKOBİRLİK, geçen yıl kimseye sormadan fındık fiyatının 7 milyon lira olduğunu açıkladı.

Üreticinin fındığını stokuna alan FİSKOBİRLİK'in kasasında borcunu ödeyecek parası olmayınca, para aramaya başladı'' diye konuştu.
Ev ve araba kredisi vermek için müşteri arayan bankaların FİSKOBİRLİK'i güvenilir bulmadığı için kredi vermediğini ileri süren Göktaş, 13 bankaya kredi müracaatında bulunan FİSKOBİRLİK'e ''güvenilirliği olmadığı'' gerekçesiyle hiçbir bankanın kredi vermediğini söyledi.

FİSKOBİRLİK'in yıllardır uyguladığı yanlış politikaları sonunda bu yıl fındık krizi yaşandığını ileri süren Göktaş,şu iddialarda bulundu:
''FİSKOBİRLİK, tamamen işletme dışı keyfi faaliyetlerde bulunuyor. Tamamen keyfi, avanta yemekler, lüks seyahatlerle uğraşıyordu. Yurtdışına gidilmesi gereken yerlere bir kişi değil, tüm yönetim kurulu üyeleri gidiyordu. Başak Sigortada 36 milyon dolarlık hissesi var. Ne işi var bu tür uğraşlarla. Özel üniversite yapıyor, lüks iş merkezleri yapıyor, yok paraya kiraya veriyor. İhaleler yapıyorlar... Her ilin bir müteahhidi var. Doğrudan alım yoluyla işleri bir kişiye veriyorlar.''

''BAZI PARTİLERİN PROVOKATÖRÜ...''

Göktaş, Karadeniz halkının Hükümete küsmediğini ve AK Parti'yi bağrına bastığını da ifade ederek şunları kaydetti:

''Adı sanı duyulmamış partiler Karadeniz'e gidiyor. Orada size prim yok, oy da yok. Karadenizli'nin misafirperverliğinden dolayı, gelenleri en iyi şekilde
ağırlayacaktır. Oya gelince, oy AK Parti'yedir. Oralara gidip Karadeniz insanının kafasını karıştırmayın.Karadenizli başbakanına da bağlı ve saygılıdır. Başbakan da istediği yere göğsünü gere gere gider. Başbakan'a bazı olumsuz hareket yapanlar, bazı siyasi partilerin provokatörüdür.''

DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan, FİSKOBİRLİK'in yanlış yapmış olabileceğini belirterek, ''FİSKOBİRLİK'in hatalı olduğunu ben de kabul ediyorum. Geçmiş suçlanarak bir yere varılmayacağını bilmeniz lazım. Karadenizli sefil, perişan, yiyecek ekmekleri yok, çocuklarını nasıl evlendireceğini düşünüyor'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Ordu'ya gizli gittiğini'' öne süren Kandoğan'a, AK Parti'li milletvekilleri tepki gösterdi.

Oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, ''Gizlice gitmenin hesabını vermek zorundasınız. Eğer gizlice gitmediyse bunu tekzip edin'' diyen Kandoğan'ı uyardı. Pakdil, ''Bu devletin Başbakanı her yere göğsünü gere gere gider. Bunun tekzip edilecek bir tarafı yoktur'' dedi.

AK Parti'li bazı milletvekilleri, Kandoğan'a ''terbiyesiz, otur gerine, yetti artık'' gibi sözlerle tepki gösterdi. Bu arada Kandoğan'ın üzerine yürüyen
AK Parti İstanbul Milletvekili Ünal Gacır, TBMM idare amirleri ve milletvekilleri tarafından engellendi.

Genel Kurul'da daha sonra Avrupa Sosyal Şartı'na Değişiklik Getiren Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğu'na Dair Kanun Tasarısı, oylanarak kabul edildi.TBMM Başkanvekili Pakdil, tasarının kabul edilmesinin ardından, oturuma bir süre ara verdi.

(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 'Soykırım' ön şartı geri çekildi
 Talabani'nin açıklaması çirkin
 Hollanda'dan Türk vekil kıyımı
 Osman Baydemir beraat etti
 Tabutlu protesto
 Başbakanlığa "Hasankeyf" davası
 Erdoğan: Siyasiler şamar oğlanı değil
 AP'de Türkiye raporu oylanıyor
 Azınlıklara güvence
 Ruhban Okulu krizi bitti...
MUHARREM SARIKAYA
Üzerinden siyaset
Meclis'te dün, tam anlamıyla...
YAVUZ DONAT
Demirel "son gelişmeleri" değerlendirdi: "Garipsenecek...
II. Bayezid, Kolomb'u reddetmişti
K Amerika'yı keşfeden Kristof Kolomb yolculuğu gerçekleştirmek için...
Yeni gelinin katili çocukluk arkadaşı
Bıçaklanarak öldürülen 3 aylık gelinin çocukluk arkadaşı gözaltına...
17 yıllık eşini boşayıp sekreterle evlendi...
17 yıllık eşini boşayıp sekreterle evlendi...
AKP Gümüşhane Milletvekili Sabri Varan, biri henüz 4 yaşında olan 4...
DTP'li başkanların her sözüne 2 yıl hapis cezası
DTP'li başkanların her sözüne 2 yıl hapis cezası
Roj TV'nin kapatılmaması için Rasmussen'e mektup gönderdikleri...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu