kapat
   
28 Eylül 2006 Perşembe
 
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
'Soykırım' ön şartı geri çekildi
Erdoğan: Ayrımcılık istemiyoruz yeni kriterleri de kabul etmeyiz
Babacan: AP'nin Türkiye raporu "çok iyi" değil ama bazı iyileşmeler var

'Soykırım' ön şartı geri çekildi

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, Türkiye raporunu oylayarak kabul etti.

Avrupa Parlamentosu genel kurulu, sözde Ermeni soykırımının tanınmasının üyelik öncesi ön koşul olarak getirilmesi yolunda yaptığı çağrıyı geri çekti.

Avrupa Parlamentosu genel kurul oturumunda, Türkiye raporunun oylanması sırasında, daha önce dışişleri komisyonunda kabul edilen ve üyelik öncesi sözde soykırımın tanınması çağrısında bulunulan madde geri çekildi.

Sosyalist, Liberal ve Yeşil parlamenterlerin büyük bir bölümünün, raporda yer alan bu paragrafın geri çekilmesi yönünde verdikleri değişiklik önergesi, 282'ye karşı 320 "evet" oyuyla kabul edildi.

Avrupa
Parlamentosu genel kurulu, Hollandalı Hristiyan Demokrat üye Camiel Eurlings tarafından kaleme alınan Türkiye raporunu oylayarak kabul etti.

"REFORMLAR HIZLANDIRILMALI"

Genel rapor oylamasında 429 lehte ve 71 aleyhte oy kullanıldı, 125 parlamenter çekimser kaldı. Bağlayıcı özelliği olmayan tavsiye niteliğindeki
raporda, Türkiye'ye AB üyeliği yolunda yapılan "reformların hızlandırılması" çağrısında bulunuldu.

Raporda, özellikle ifade özgürlüğü, dini haklar ve azınlık hakları, sivil-asker ilişkileri, kadın hakları, sendikalar, kültürel haklar ve yargının
bağımsızlığı alanlarında reformların ve uygulamanın hızlandırılması istendi.Hükümetin 9. reform paketi hazırlamasının memnuniyetle karşılandığı ifade edilen raporda, yeni terörle mücadele yasasının temel hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı unsurlar içermemesi tavsiye edildi.

TCK'DA DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKEN MADDELER

"Hükümet yetkilileriyle askeri personel ve güvenlik personeline ayrıcalık olmadan yargı önünde herkese eşit muamele yapılması" istenen raporda, Türk Ceza Kanunu'nda "keyfi yorumlamaya uygun olduğu" savunulan 216, 277, 288, 301, 305 ve 318. maddelerin değiştirilmesi çağrısında bulunuldu.

ŞEMDİNLİ'YE ATIFTA BULUNULDU

Raporda, terör örgütü PKK sert bir dille kınanırken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl yaptığı "cesaretlendirici" açıklamanın ardından, "Türk hükümetinin Kürt sorununa demokratik çözüm araması" çağrısına yer verildi.Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın görevden alınmasının "derin endişe kaynağı" olduğu belirtilen raporda, "Şemdinli olaylarından sonraki gelişmelerin, Türk toplumunda ordunun rolünün yeniden canlandığını değil, devam ettiğini gösterdiği" ileri sürüldü.

DANIŞTAY'A SALDIRI KINANDI

Yüzde 10 olan seçim barajının indirilmesi istenen raporda, bu sayede "Kürt partileri de dahil olmak üzere TBMM'de daha geniş temsil sağlanacağı" görüşü savunuldu. AB yolunda yapılan reformları yansıtacak yeni bir anayasaya ihtiyaç olabileceği kaydedilen raporda, Danıştay'a yapılan saldırı da şiddetle kınandı.

"DİNİ ÖZGÜRLÜKLERDE İLERLEME SAĞLANAMADI"

Raporun "İnsan Hakları ve Azınlıkların Korunması" başlığı altında, AP'nin son raporundan bu yana dini özgürlükler bağlamında ilerleme sağlanmamış
olmasından "esef duyulduğu" belirtilirken, Türkiye'ye, dini azınlıkların ruhbanlarını eğitmede ve mülk edinmede karşılaştıkları sorunları ortadan kaldırması çağrısı yapıldı.

CEMEVLERİ DİNİ MERKEZLER OLARAK TESCİL EDİLMELİ

Raporda, Aleviliğin tanınması, cemevlerinin de dini merkezler olarak tescil edilmesi, dini eğitimin gönüllülük esasına göre düzenlenmesi gibi taleplere de yer verildi.

PKK SALDIRILARI KINANDI

"Güneydoğu" başlığı altında terör örgütü PKK'nın saldırılarını yoğunlaştırmasının şiddetle kınandığı raporda, terörle mücadelesinde Türkiye ile dayanışma içinde olunduğuna vurgu yapıldı.Raporda, Türkiye'ye "koruculuk sistemini lağvetmesi", "Kürt sorununa demokratik çözüm araması" ve "gözaltı ve tutuklamalarda Avrupa standartlarını uygulaması" gibi çağrılar yapıldı.

"Modern, demokratik ve laik Türkiye, medeniyetlerin birbirini daha iyi anlamasında yapıcı rol oynayabilir" denilen raporda, Ermenistan ile diplomatik ve iyi komşuluk ilişkilerinin başlatılmasında Türkiye'nin ön koşulsuz olarak gerekli adımları atması ve bu ülkeyle sınır kapısını bir an önce açması istendi.

"LİMANLAR RUM GEMİLERİNE AÇILMALI"

Türkiye'nin limanlarını Rum gemilerine açması da talep edilen raporda, "Kıbrıs (Rum kesimi) dahil, tüm AB üyelerinin tanınması, müzakere sürecinin zorunlu parçasıdır" denildi.

(AJANSLAR)

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Genel Kurul'da fındık gerginliği
 Talabani'nin açıklaması çirkin
 Hollanda'dan Türk vekil kıyımı
 Osman Baydemir beraat etti
 Tabutlu protesto
 Başbakanlığa "Hasankeyf" davası
 Erdoğan: Siyasiler şamar oğlanı değil
 AP'de Türkiye raporu oylanıyor
 Azınlıklara güvence
 Ruhban Okulu krizi bitti...
MUHARREM SARIKAYA
Üzerinden siyaset
Meclis'te dün, tam anlamıyla...
YAVUZ DONAT
Demirel "son gelişmeleri" değerlendirdi: "Garipsenecek...
II. Bayezid, Kolomb'u reddetmişti
K Amerika'yı keşfeden Kristof Kolomb yolculuğu gerçekleştirmek için...
Yeni gelinin katili çocukluk arkadaşı
Bıçaklanarak öldürülen 3 aylık gelinin çocukluk arkadaşı gözaltına...
17 yıllık eşini boşayıp sekreterle evlendi...
17 yıllık eşini boşayıp sekreterle evlendi...
AKP Gümüşhane Milletvekili Sabri Varan, biri henüz 4 yaşında olan 4...
DTP'li başkanların her sözüne 2 yıl hapis cezası
DTP'li başkanların her sözüne 2 yıl hapis cezası
Roj TV'nin kapatılmaması için Rasmussen'e mektup gönderdikleri...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu