kapat
   
31 Ağustos 2006 Perşembe
 
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
BAZI TÜRK GAZETELERİNİ SUÇLADI Barzani, Türkiye ile aralarındaki anlaşmazlıkta bazı Türk gazetelerinin yanlı yayınlarının etkisi olduğunu öne sürdü. Barzani, Israrla benim söylediklerimin tersini yazıyorlar dedi.
'Biz bir aileyiz'
Sarayın güvenlik çemberini aşmak kolay olmadı
'Yaşar Büyükanıt ufku açık bir insan'
'PKK bize karşı çok acımasız saldırdı'

Bin yıldır birlikte yaşayan aileyiz

KDP lideri Barzani sessizliğini SABAH'a bozdu, "Türkiye ile ilişkiler nasıl" sorusuna bu cevabı verdi: Biz kardeşiz. Kardeşler arasında sorun yaşanmaz.

"DOST OLARAK BERABER YAŞAYALIM"
"Babam, peşmergelerin Türk sınırı bölgelerinde silahlı dolaşmasına izin vermezdi. Biz de aynı politikayı güdüyoruz. Biz bir aileyiz ve ailelerde sorun değil bazen anlaşmazlık olur. Bin yılı aşkın iç içe yaşıyoruz. Düşmanlık, kin ve nefrete yol vermeyelim... PKK bize de acımasızca saldırdı. Teröre karşı cephede yerimizi koruyacağız."


'Biz bir aileyiz'

Türk sınırında silahlı peşmerge dolaştırmayan babası Molla Ömer'in vasiyetini yerine getirdiğini söyleyen Mesut Barzani, "Biz kardeşlerin birbirine sırt dönmesinden çıkar umanlara yol vermeyelim" dedi.

Irak Cumhuriyeti Kürdistan Özerk Yönetimi ve Kürdistan Demokrasi Partisi lideri Mesut Barzani, uzun bir dönem sonra Türk basınında ilk kez SABAH'a özel açıklamalarda bulundu. Selahattin kenti, Mesif civarında olağanüstü korunan yeni sarayında görüştüğümüz Barzani, sohbetimiz süresince Türkiye ile iyi ilişkiler kurma çabasında olduğunu ve teröre karşı cephede yer aldığını vurgulamaya özen gösterdi. İşte Mesut Barzani'nin PKK'dan, Özal'a, Türkiye ile ilişkilerden, Büyük Ortadoğu Planı'na kadar sorularımıza verdiği yanıtlar...

* Babanız Molla Mustafa Barzani'nin Türkiye Cumhuriyeti ile iyi ilişkileri olduğu ve peşmergelere "Türk devletini rahatsız etmeyin ve Türk askerine kesinlikle kurşun sıkmayın" diye vasiyeti olduğu söyleniyor. Böyle bir vasiyet var mı? Babam,
her zaman bütün komşularla iyi ilişkiler içerisinde olmamızı tavsiye ediyordu. Türkiye'ye yönelik politikaları hep komşuluk hukuku çerçevesi içerisindeydi. Türk sınırı bölgelerinde peşmergelerimizin silahlı dolaşmasına izin vermezdi. Biz de aynı politikayı güdüyoruz. KDP ve Irak Cumhuriyeti Kürdistan Özerk Yönetimi olarak Türkiye de dahil olmak üzere hiç bir komşumuzun içişlerine karışmamayı esas politika edindik.

ÖZAL BÜYÜK BİR KAYIP

* Turgut Özal ile Orgeneral Eşref Bitlis sonrasında Türkiye ile ilişkileriniz yakınlaştı mı uzaklaştı mı?
Merhum Turgut Özal ve Eşref Bitlis'ten sonra maalesef tek taraflı bir şekilde ve biraz da basının kışkırtması ile ilişkiler gerildi. Ancak bu ilişkilerin gerilmesinde biz sürekli yapıcı taraf olduk. Rahmetli Özal, ufku geniş ve ileriyi, hem de çok ileriyi gören bir insandı. O günden bugünkü dünyayı görüyordu. Onun çizdiği politikalar uygulansaydı, bölgemiz şu anda barış, refah, huzur ve kardeşliğin hakim olduğu bir bölge olurdu. Merhum Özal, bütün Ortadoğu ve Kafkaslardaki negatif politikaları ortadan kaldırmaya çabalıyordu. Özelde bölgemiz için de merhum Eşref Paşa aynı çaba içerisindeydi. Her iki zat da bölge için yeni bir sayfa açmaya çabalıyorlardı. İkisinin kaybı yalnız Türkiye için değil, bölge için çok önemli kayıp.

* Türkiye ile ilişkilerinizde bir gerileme var mı? Türkiye ile ilişkilerimizin dostane ve kardeşçe bir şekilde devam etmesini istiyoruz. Hiç bir zaman aramızda en ufak bir problem olsun istemiyorum. Biz bir aileyiz ve ailedeki kardeşler içerisinde bazen anlaşmazlıklar sorun gibi görünebilir. Fakat bu sorun değil, anlaşmazlıktır.

'BİRLİKTE YAŞAMALIYIZ'

* Türkiye sizin için tehlike anlamına geliyor mu?
Biz komşuyuz ve bin yılı aşkındır içiçe yaşıyoruz. Dost ve kardeş olarak birlikte yaşamalıyız, yaşamak zorundayız. Düşmanlık, kin ve nefrete yol vermeyelim. Biz kardeşlerin birbirine sırt dönmesinden çıkar umanlara yol vermeyelim. Türkiye halkının refah, mutluluk ve huzur içerisinde yaşamasını Allah'tan diliyorum.

* Türkiye'de bazı gazete ve televizyonlar, KDP'nin Türkiye'deki Kürtlere kimlik kartı verdiğini ileri sürüyor... Böyle bir politikanız var mı? Maalesef bazı Türk gazeteleri ısrarla bizim söylediklerimizin tersini yazıyorlar. Türkiye ile ilişkilerimizin bozulması veya sorunlu olması için sanki özel bir çaba içerisindedirler. Benim ak dediğimi kara, kara dediğimi ak yazdılar sürekli. Benim şahsıma, aileme yönelik sürekli iftira attılar. Hiç bir zaman Türkiye'ye karşı olumsuz tutum içerisine girmedik. Bunlar gerçekdışı iddialardır.

* Gördüğümüz kadarı ile bütün altyapı hizmetlerini Türk şirketlerine veriyorsunuz... Bütün işlerimizi ihaleyle veriyoruz. Demek ki Türk şirketleri bizim şartnamelerimize daha çok uyuyorlarki ağırlıklı olarak onlar bizden iş alıyorlar.

TÜRKMEN CEPHESİ

* Büyük Ortadoğu Projesi'nde Irak Kürdistanının yeri neresidir?
Kürdistan, kendisine barış ve demokrasi cephesinde yer edindi. Biz teröre karşıyız ve sürekli teröre karşı oluşturulan cephede yerimizi koruyacağız.

* Türkmen cephesi ile aranızdaki sorunun sebebi etnik mi? Irak Türkmen Cephesi (ITC), Kürt düşmanlığı üzerinden politikalar yapıyor. Biz ise düşmanlık değil dostluk politikaları güdüyoruz. İlişki içerisinde olduğumuz birçok Türkmen partisi var. Ama ITC ısrarla Kürt düşmanlığı üzerine politikalar üretiyor. Bu yüzden kendileri ile bir irtibatımız, bir ilişkimiz yok.

Erdal ŞİMŞEK Fotoğraflar: Uğur CAN


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Linç girişimine müdürden övgü
 Topal Osman'la Köşk'ü basan Rasim Bey anlattı
 Başbuğ: Genel af olmaz
 'Her il için tarihi heykel' kavgası
 Marmarisli başkan: İngilizler gitmeyin
 Meyhanede söylemeyip kitapta yazmak daha iyi
 'Başörtülü genelev' kadınları' sözüne dava
 "ABD'nin koordinatörü PKK ile görüşmeyecek"
 Ofer kendi limanına seferlerini iptal etti
 Şemdinli'deki patlama için İçişleri'ne dava
YILMAZ ÖZDİL
İzmirli Thomas...
Bugün size, Amerikan halkının en...
ERGUN BABAHAN
Sürekli tehdit vurgusu
Terör hâlâ bu ülke insanlarını...
MEHMET BARLAS
İletişim çağında dünyadan kopmanın dramı..
Eski ABD...
FATİH ALTAYLI
Kamuoyu yoklaması
Dün İstanbul'da üniversiteli gençler...
ERDAL ŞAFAK
Bir güneş söndü
O, Kudüs'te doğup Kahire'de büyüyen...
Türkiye'den vurabilir
Dünyanın nükleer araştırmalar konusunda önde gelen isimlerinden...
'Hastanede etnik katliam yapılıyor'
Washington Post, yaralı olarak hastaneye kaldırılan Sünnilerin Şii...
İvan Helguera
İvan Helguera
Defansa takviye yapmak isteyen Kartal, Real Madrid'in gözden...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu