kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Gebelikte röntgen bebeğe zararlı mı?
Gebelikte röntgen bebeğe zararlı mı?

* 20 haftalık gebeyim. İki hafta önce kolumun üstüne düştüm. Şiddetli ağrı ile hastaneye gittim. Kırık olma ihtimaline karşı kurşun gömlek giydirilip tek bir röntgen çekildi ve gerçekten kırık tespit edilip alçıya alındı. Gerekli önlemlerin alındığı ve bebeğime radyasyon nedeniyle bir şey olmayacağı söylenmesine rağmen endişe içindeyim. Sema Şİst.

Röntgen çekilirken, tedavi için ya da herhangi başka bir nedenle maruz kalınan radyasyon, gelişmekte olan fetus (anne rahmindeki bebek) için riskler oluşturur. Bu risklerin başlıcaları; doğum kusurları, büyüme geriliği ya da anne karnında ölüm olarak sıralanabilir. Fakat bu etkilerin ortaya çıkması veya şiddeti, alınan radyasyon dozuna bağlıdır. Radyasyona maruz kalmak yüzünden beyin ya da gözde ortaya çıkabilen bozukluklar genellikle 50 rad birimin üzerindeki dozlarda görülür. Rad; radyasyonun dozunu tespit etmek üzere kullanılan bir ölçüdür. 50 rad ya da üzeri doz radyasyona maruz kalmak, çoğunlukla gebe kalındığı ve farkına varılmadan kanser tedavisi için radyoaktif madde kullanıldığında mümkün. Tanı koymak için çekilen röntgen sırasında hastanın karşılaştığı doz, çekilen film sayısına bağlı olarak 0.02 ile 5 rad arasında değişir. 5 rad'ın altında, herhangi bir hasar ya da büyüme geriliği oluştuğuna dair bir kanıt yok.

20 RAD ÜSTÜ TEHLİKELİ
Anne karnında radyasyona maruz kalmak, lösemi ve diğer çocukluk çağı kanser risklerini de artırabilir. Fakat bu konuda yapılan çalışmaların sayısı az ve bulgular da çelişkili. Genel olarak 5 rad'ın altındaki radyasyon alışları gebeliği sonlandırmak için bir neden olarak kabul edilmiyor. Tam olarak oluşabilecek hasar, radyasyonun dozu yanında ne zaman alındığı ile de yakından ilgili. Genellikle istenmeyen etkilerin görülebileceği bir eşik değerinden bahsedilebilir. Organların biçimlendiği hamileliğin ilk üç ayı içerisinde maruz kalınan 20 rad ve üzeri radyasyon, genel kabule göre fetusta hasarlara neden olabilen eşik değeri. Çoğu teşhis amaçlı röntgen çekimlerinde bundan çok daha az radyasyon açığa çıkıyor. Modern görüntüleme cihazları, özellikle bu konu göz önüne alınarak, düşük radyasyon üretmek üzere planlanıyor. Baş, boyun, göğüs, kol ve bacaklara yönelik röntgen çekimlerinde, fetus 1 rad'ın altında doz alır. Karna yönelik uygulamalarda ise bu doz yükselebilir.

ZORUNLUYSA ÇEKTİRİN
Gebeyseniz ya da gebe kalmayı düşünüyorsanız, zorunlu olmayan çekimlerden kaçınmanızda fayda var. Bazı uzmanlar, acil olmayan röntgen çekimlerinin, adet sırasında ve yumurtlama gerçekleşmeden önce yapılmasını öneriyor. Böylece; farkına varılmadan oluşmuş gebeliklerde riskin ortaya çıkmayacağı düşünülüyor. Bazı uzmanlar ise 25 rad'ın üzerinde radyasyon alınmış ise hamile kalmak için birkaç ay beklenmesini tavsiye ediyor. Genel olarak yapılması gereken; hamileliği sadece planlıyor olsanız bile kendinizi gebe kabul edip ona göre davranmak. Kendi sağlığınız için gereken acil uygulamalarda, bebeğinizi koruyacak kurşun gömleklerle riski azaltabilirsiniz. Karna yönelik görüntülemelerde ise ultrason gibi alternatif yöntemler kullanılabilir. Bunlara doktorunuzla konuşarak karar verebilirsiniz. Radyasyona maruz kalmış olmak, mutlaka gebeliği sonlandırmak anlamına gelmez. Bir genetik ve radyasyon onkolojisi uzmanı, size ne yapılması gerektiğine dair yol gösterecektir.

Uz. Dr. Eren Eroğlu

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Dr. Ali Kerim Diler: Kilo aldıran 7 yeni neden
 Tatil dönüşünde maskelere hücum!
 Elvan Demirkan: Yoga mı, pilates mi hangisini seçsem?
 Meme kanserinden bebek temizlenmeli mi?
 İlaçlar kuralına uygun kullanılmalı
 Meme alındığı anda yenisi de yapılmalı mı?
 Tansiyonunuz yüksek mi?
 Az uyku çok kilo demek!
 Gebelikte röntgen bebeğe zararlı mı?
 Memeyi aldırmak kanserden korur mu?
 Yabancı dil beyni koruyor
 'Tüylenme' hastalık habercisi
 Kadınlarda idrar tutamama sorunu
 Kanser önce kardeşimi sonra göğsümü aldı
 Adet ağrılarını sporla yenin
Borcumu ödemek için çalışıyorum
Borcumu ödemek için çalışıyorum
Tarlabaşı'nda İSM'nin kapanmasıyla birlikte sahnesiz kalan Tiyatro...
Babam için dua edin
Babam için dua edin
Jennifer Aniston şu sıralar zor günler geçiriyor. Güzel aktrisin...
Yakışıklılığına kanmayın buzzzz gibi İngiliz!
Yakışıklılığına kanmayın buzzzz gibi İngiliz!
İstanbul'da Formula 1 rüzgarı ifil ifil eserken yarışla...
Yeni sevgilisini kare kare fotoğrafladı!
Yeni sevgilisini kare kare fotoğrafladı!
Yaklaşık bir sene önce Gamze Özçelik'e tecavüz ettiği iddiasıyla...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.