kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bu şehrin tüm sakinleri birbirini tanıyor
Bu şehrin tüm sakinleri birbirini tanıyor
Nüfus özellikleri
Hiyerarşi her yerde

Bu şehrin tüm sakinleri birbirini tanıyor

Üç yıl önce hizmet vermeye başlayan Chatcity, internette sosyalleşmek isteyenlerin akınına uğradı. 620 bin nüfusu olan bu şehirde, gerçek hayattaki gibi kafe, bar veya parklarda dolaşmak mümkün
Günlük hayatından memnun olmayanların, sanal âlemde buluştukları bir şehir var. Öyle bir şehir ki mavi bayraklı kumsalı, ağaçlarla donatılmış parkı, son teknoloji spor kompleksi, her an cıvıl cıvıl kafeleriyle tam da hayallerdeki gibi. Üç yıl önce hizmet vermeye başlayan bir internet sitesi olan Chatcity'nin bugün 620 bin üyesi var. Her biri belki de gerçek hayatlarında yaşamadıkları sosyalliği burada yaşıyor. Her ne kadar sosyolog ve psikologlar bu tarz bir sosyalleşme konusunda fikir ayrılığı yaşasa da, bu büyülü şehrin müdavimleri gün geçtikçe artıyor.

ÜÇ BOYUTLU CHAT
Chatcity'nin asıl amacı, üyelerine üç boyutlu chat yapma imkânı tanıması. Yani www.chatcity.cc adresine girdiğinizde, önce kendinize sizi temsil edecek bir anime karakter seçiyorsunuz. Kişisel bilgilerinizi doldurduktan sonra kendinizi daha yakından tanıtmak istiyorsanız fotoğrafınızı da ekleyebiliyorsunuz. Zaten üyelerin çoğunluğu, kendilerini fotoğraflarını da ekleyerek tanıtmayı tercih ediyor. Bu işlemi de tamamladıktan sonra, artık yeni kimliğinizle Chatcity'de dolaşmaya, insanların arasına karışıp yepyeni arkadaşlarla tanışmaya hazırsınız demektir. Odalarda herkesle konuşabilirya da beğendiğiniz kişilere 'özelden' mesaj atabilirsiniz. Sitede yüz binlerce üye arasında istediğiniz kriterlere göre arama yapabilir; arkadaş listenizi oluşturarak, dilediğiniz kişilerle konuşabilirsiniz. Ayda Pars ile Oğuz Baştuğ'un kurduğu Chatcity'e her gün yaklaşık 2 bin yeni üye katılıyor. Ayda Pars bu yükselen ilgiyi şöyle açıklıyor: "Bu siteyi ilk açtığımızda insanların tepkilerini ciddi bir şekilde inceledik. Herkes internette böyle bir siteyi hiç görmediğini anlattı. Aslında eş ve sevgili bulma siteleri çok yaygın. Ama burası gerçek hayata çok daha yakın. Dünyada da bu tarz siteler çok az. Üyelerimiz bize "Artık dışarı çıkmaz, para harcamaz olduk," diyorlar. Gerçekten de müdavimleri dışarıda bir kafeye gitmek yerine buraya gelmeyi tercih ediyor." Yine de Ayda Pars, Chatcity'nin insanları sosyalleştirdiği düşüncesinde: "Gerçek hayatta bir kafede 15 kişiyle birlikte konuşamazsınız. Oysa burada herkesle arkadaş olabiliyorsunuz. Ayrıca üyelerimiz gerçek hayatta da buluşuyor."

DENİZE GİRİLEBİLİR
Chatcity'de tıpkı gerçek hayattaki gibi kafelere, bara ya da çay bahçesine gidip oturulabiliyor; alışveriş merkezinde dolaşıp, diskoda dans edilebiliyor. Hatta bu sıcak yaz günlerinde Chatcity'nin özel plajına giderek, denize girmek de mümkün. Sitede bu tarzda 30 farklı oda bulunuyor. İlgiye göre oda sayısı arttırılabiliyor. Her birinin kapasitesi ise 25 kişilik. Çünkü bu sayı artırıldığında konuşmalar çoğaldığı için anlaşmak zor oluyor. Bu şehirde herkesin rahatlıkla, huzur içinde dolaşabileceği bir ortam olması için özel çaba sarf ediliyor. Örneğin 24 saat boyunca ortamı denetleyen, büyük titizlikle seçilmiş operatörler var. Bu kişiler 'ajan' olarak adlandırılıyor. Bunlar gerekli gördükleri durumlarda ortamın huzurunu bozan kişileri siteden uzaklaştırabiliyor. Küfürlü veya sakıncalı konuşmalar, filtreleme mekanizması sayesinde denetlenebiliyor. Yani sakıncalı kelimeler ya da küfürler daha ortamda yayınlanmadan bu filtreye takılıyor ve engelleniyor.

ECE KOÇAL

DİĞER YAŞAM HABERLERİ
 Mekânlarda aynanın sihirli gücünü keşfedin
 Haftanın filmleri
 Medresede kurslar başlıyor
 Atina'yı ağustosta keşfedin
 Rüya değil, gerçek konser
 Hem ekolojik hem ekonomik: Saman ev
 Geleceği Kadıköy'de gördü
 Yeniden fark edilen eski mağara: İnsuyu
 Tepki gösterme sırası sanatçılarda
 Sanat dünyası hareketleniyor
 Kitap okumanın ne yeri var ne de zamanı
 Sandıklardan taytları çıkarın
 Sosyeteyi telefonundan tanırım
 Sinop'ta bir 'şeyler' oluyor
 Duygu Asena bir sanat dostuydu
 Artık su altında da poz verebilirsiniz
 Oturmanın dayanılmaz hafifliği
 DVD ekranı
 Haftanın filimleri
    Yazarlar
    Alışveriş
  » Yaşam
    Ajanda
    Güncel
    Gezi
İşte Kaya'nın ilk fotoğrafı
İşte Kaya'nın ilk fotoğrafı
Kaya Çilingiroğlu ile Feraye Tanyolaç bebekleri Hüseyin Kaya'nın...
İbrahim Tatlıses'in acı günü
İbrahim Tatlıses'in acı günü
Ünlü şarkıcı İbrahim Tatlıses'in amcası Reşit Tatlı, hayatını...
Asbestli geminin giriş izni iptal
Tartışılan Otopan gemisindeki asbest oranı için, Hollanda'nın...
Özkök veda ederken Arınç'tan helallik istedi
Org. Özkök, TBMM Başkanı Arınç'a veda ederken "Hakkınızı helal edin"...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.