kapat
   
18 Ağustos 2006 Cuma
 
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Can Eter Kaan Tayla Arda Köstem Aytekin Mindan Halim Lafçı
Biri gönüllü asker diğeri gönüllü kaçak
Asker kaçağı olarak aranıyor
Hepsi şampiyon hepsi gönüllü asker

Vatan evladı
Bakan evladı


Biri yüzme şampiyonu, Amerika'da okudu, Şırnak'ta gönüllü komando oldu. Diğeri asker kaçağı Bakan oğlu... Yurtdışında sahte bir pasaportla yakalandı.

Türkiye'nin iki ayrı yüzünü ortaya koyan gençlerden ilki, Can Eter... ABD'de endüstri mühendisliği okuyan Can Eter tecilli olmasına rağmen, askerlik yapmak istedi. Uzun dönem askerliği tercih etti ve 'komando' olmak istedi. Yüzme şampiyonu olan Eter askerliğini Şırnak'ta yapacak.

SINIRI KORUYACAK
Madalyalı yüzücü olan ve askerliğini kısa dönem olarak İstanbul Tuzla'da yapması teklifini reddeden Can Eter, "Vatanımı korumak için nerede olursa olsun görev yapmak da boynumun borcu, iki kez askerlik yaparım" diyor.

SAHTE PASAPORT
ANAP'lı eski bakanlardan Ahmet Karaevli'nin oğlu Ömer Karaevli ise, asker kaçağı ve Brüksel'de havalimanında sahte Portekiz pasaportuyla yakalandı. Türk Büyükelçiliği'ne götürülen Karaevli, Türkiye'ye gönderilmesi teklifini, askerlik yapmadığı gerekçesiyle geri çevirdi.


Biri gönüllü asker diğeri gönüllü kaçak

Milli yüzücü Can Eter askerliğini kısa dönem hakkına rağmen G.Doğu'da yapacak. Askerden kaçan eski bakanın oğlu Ömer Karaevli ise sahte pasaportla yakalandı.

Son dönemde artan terör eylemleriyle birlikte Güneydoğu'dan sürekli şehit haberleri gelirken, iki farklı portre, Türkiye'nin iki farklı yüzünü ortaya koydu. ABD West Virginia Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu olan milli yüzücü Can Eter, 2007'ye kadar tecilli olmasına rağmen, Deniz Kuvvetleri'nden gelen telefon üzerine askere gitmeye karar verdi. Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da 9-14 Ağustos tarihlerinde yapılan Ordulararası Dünya Şampiyonası için düşünülen Eter, askerlik şubesine "erken sevk" dilekçesi vererek askere gitti. Eter, yüzücülerin tercih ettiği ve genellikle İstanbul Tuzla'daki Deniz Kuvvetleri'ne ait tesislerde yapılan kısaCan Eter Amerika’da Endüstri Mühendisliği okudu. Milli yüzücü olan Eter’in birçok madalyası var Ordulararası Dünya Şampiyonası’nda derece yapan Eter, Türk bayrağı olan her yerde olmaktan gururluyum dedidönem askerlik yerine, uzun dönem askerliği tercih etti ve 'komando' olmak istedi. İzmir Foça Jandarma Komando Okulu'nda acemilik eğitimini tamamlayan Can Eter'in usta birliği Şırnak oldu.

SİLAHLI KUVVETLER REKORU
Eter yeni görev yerine gitmeden 9-14 Ağustos tarihlerinde Sofya'da yapılan Ordulararası Dünya Şampiyonası'nda yarıştı ve yüzmede 200 metre kurbağalamada 5'inci, 100 metre kurbağalamada 6'ncı oldu. Eter, bu şampiyonada ayrıca TSK rekoru kırdı. Askerliğini kısa dönem olarak yapması yönündeki teklifleri geri çeviren Can Eter, "Türk bayrağının dalgalandığı her yerde görev yapmaktan gurur duyuyorum. Şampiyonalardaülkeme madalya kazandırmak için nasıl uğraşıyorsam vatanımı korumak için de nerede olursa olsun görev yapmak boynumun borcu" diyor. ANAP'lı eski bakan Ahmet Karaevli'nin oğlu Ömer Karaevli ise Brüksel'de havalimanında sahte Portekiz pasaportuyla yakalandı.

BABASI: OĞLUM TÜRKİYE'DE
Türk Büyükelçiliği'ne götürülen Karaevli, seyahat belgesi düzenlenerek Türkiye'ye gönderilmesi teklifini, askerlik yapmadığı gerekçesiyle geri çevirdi. Hollandalı eşiyle 6 yıldır bu ülkede yaşayan Karaevli, yakınlarının girişimleri sonucu mahkemeye çıkarılmadan sınırdışı edildi. 29 yaşında olan ve daha önce Ankara Atlıspor Kulübü'nün lisanslı sporcusu olan Ömer Karaevli'nin Hollanda'da jokeylikAhmet Karaevliyaptığı öğrenildi. Bir yetkili, "Belçika yasalarına göre sahte pasaport bulundurmak suç. Ancak Belçika yargılamaya gerek görmeden sınırdışı etti. Kendisi pasaportunun sahte olmadığını söylüyor ancak Portekiz pasaportunun kendisinde ne aradığını açıklayamadı" dedi. Ömer Karaevli'nin babası Ahmet Karaevli ise iddiaları reddederek, "Vizesiiyle ilgili bir problem vardı, çözdük. Hollanda'da evli. Jokey, kendi işini yapıyor, şu anda Türkiye'de" dedi. ANAP hükümetleri döneminde bakanlık yapan, Susurluk skandalında adı geçen Ahmet Karaevli'yle ilgili 1985'te de İsviçre'de altın kaçakçılarıyla gizlice pazarlık yaptığı iddiaları gündeme gelmişti.

Bülent AYDEMİR - ANKARA


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Yedi yıl geçti deprem acısı hâlâ unutulmadı
 Ankara'nın 'dayağına' kadının gözyaşına bak
 Müteahhit, cezaevi inşaatından 'firar' etti
 Devir teslim törenine işadamları ilgi gösterdi
 Türk uçağı yanlışlıkla askeri havaalanına indi
 Ağaç görünümlü baz istasyonu
 1068 gündür eylem yapıyorlar
 Şehit haberi veren askerlere pasta
 Belediye aracıyla PKK'lı cenazesi taşımaya inceleme
 Silopi ve Nusaybin'de yine mayın: 1 ölü
 Antik tiyatroda basket turnuvası
 Bu kez başlarını açtılar
 Çöl sıcakları gelen yağmurla gidiyor
 RTÜK akıllı işaretler için anket yaptırdı
 Canlı yayında baskın
 İsrail afişine ceza
YILMAZ ÖZDİL
İzmir'in kavakları...
Çeşme'deyim...
Dünyanın...
MEHMET BARLAS
Türkiye'nin İngiliz sarayı gibi olması...
ERGUN BABAHAN
Bir cinayetin anatomisi
Türkiye'de yargının çarpık...
UMUR TALU
Mecburi harçlı parasız eğitim!
İstanbul'da kar beyazı...
FATİH ALTAYLI
Asker yollamak prestij konusu
Lübnan dönüşü...
ERDAL ŞAFAK
Lübnan kur'ası!
Gelin, bugün "Şeytanın...
Hizbullah Lübnan'da darbe hazırlığında
Lübnan'ın önde gelen siyasilerinden Velid Canbolat, "Nasrallah,...
Lübnan'a barış gücü 'krize dönüşüyor'
İsrail'in çekilmeyi kabul etmesinin ana nedeni, Lübnan'ın güneyindeki...
Çalışmamız lazım
Çalışmamız lazım
Milli Takım, 2008 elemeleri öncesinde Lüksemburg'la oynadığı son...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu