kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Greenpeace'in bayrak gemisi Rainbow Warrior'da dört gün
Greenpeace'in bayrak gemisi Rainbow Warrior'da dört gün
'Akdeniz için zaman kalmadı'
Temizlikte sirke kullanılıyor
Herkese göre bir yiyecek var
Denizin altında 14 saat kayıt yapılıyor

Bu barışçı bir 'savaşçı' gemisi

Greenpeace'in 'bayrak gemisi' Gökkuşağı Savaşçısı, Akdeniz sularından geçerek deniz canlıları ile ilgili gözlemlerde bulundu. Gönüllülerin çalıştığı gemide sadece SABAH vardı.


Greenpeace'in bayrak gemisi Rainbow Warrior'da dört gün

Dünyanın dört bir yanına yayılmış gönüllüleriyle, paylaştığımız yerküreyi kirleten, canlıların yaşam alanlarına zarar veren her şeyle mücadele eden Greenpeace'in Rainbow Warrior (Gökkuşağı Savaşçısı) isimli yelkenlisi, Akdeniz'deki çevre kirliliğine dikkat çekmek için İstanbul'da başlayan yolculuğunu Mersin'e kadar sürdürdü.

Barış, hemen!' İşte bu sloganla açtı yelkenlerini Rainbow Warrior (Gökkuşağı Savaşçısı). O, bu kez kendisini Akdeniz'e adamış bir savaşçı; Akdeniz için, nesli hızla tükenen Orkinoslar, katledilen yunuslar, yaşam alanları istila edilen balinalar, oluşturulması gereken deniz rezervleri için savaşıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen gönüllülerden oluşan tayfasıyla İtalya'dan yola çıkan Greenpeace'in Rainbow Warrior isimli 55 metrelik yelkenlisi Akdeniz'i dolaşıyor ve tüm ülkeleri bu güzel deniz için işbirliği yapmaya çağırıyor. Bu gezinin en önemli duraklarından biri olan İstanbul'da kapılarını bir tek SABAH'a açan gemi, uzun yolculuğunun dört gününü paylaşmamıza izin verdi. 19 Temmuz'da İstanbul'dan Akdeniz'e doğru yelken açtı. Ve barışı haykırdı İstanbul Boğazı'ndan geçerken tüm ihtişamıyla, binlerce yıldır kimi zaman birbiriyle kimi zaman doğayla savaşan insanoğluna. Bu yolculukta Rainbow Warrior'un amacı Mersin'e kadar inip yol boyunca gördüğü deniz memelilerini kayıt altına almak, dalışlar yaparak deniz dibini gözler önüne sermek. Lübnan'a kadar sürmesi planlanan yolculuğunun Mersin'de son bulacak olmasının sebebiyle geminin ortaya çıkış sebebi aynı aslında: Lübnan işgal altında. Peki ya denizlerimiz? Her gün binlerce deniz canlısı telef oluyor, çoğunun nesilleri hızla tükeniyor. Bu katliama ne kadar seyirci kalacağız?..

'AKDENİZ'İ KORUYORUZ' KAMPANYASI
Onları ilginç eylemleri ile tanıdık. Kimi zaman kendilerini zincirlediler, kimi zaman Boğaz'dan geçen tankerleri durdurdular, dev pankartlar asıp dikkatlerimizi çekmeye çalıştılar. Ancak çoğu zaman önyargılı yaklaşsak da savundukları şeyin doğruluğundan hiç kuşku duymadık; onlar yeni nesillere aktarılacak temiz bir dünya istiyorlardı, tüm dünya için. 1972'de kurulmuş uluslararası bir çevre örgütü Greenpeace (Yeşil Barış). Dünyanın dört bir yanına yayılmış gönüllüleriyle, paylaştığımız yerküreyi kirleten, canlıların yaşam alanlarına zarar veren herkes ve her şeyle mücadele ediyor; eylemler düzenliyor, kampanyalarla kamuoyunun dikkatini çekmeyi amaçlıyorlar. Yerküreyi sarıp sarmalayan okyanus ve denizleri kullanarak dev gemileriyle tüm dünyayı dolaşıp barışa çağrıda bulunuyorlar. İşte bu gemilerden biri olan Rainbow Warrior geçtiğimiz günlerde başladığı 'Akdeniz'i koruyoruz' kampanyası çerçevesinde karasularımızda dolaştı.

DENİZDE GÖNÜLLÜ HAPİS
15 Temmuz'da İstanbul'a demirleyen 55 metrelik yelkenli, Greenpeace'in en büyük gemisi olmasa da 'bayrak gemisi' olarak anılıyor. İlk geminin 1985'te Fransız ajanları tarafından batırılmasının ardından 1989'da kazanılan tazminatla aynı isimle yeniden inşa edilen yelkenlide dört gün boyunca hiç alışık olmadığım ve önceleri oldukça garipsediğim bir hayatla karşılaştım. Farklı dillerden, dinlerden, ülkelerden insanlar aynı amaç için bir arada, bir yelkenlide, lüks ve konfordan uzak bir hayat sürüyor, denizin üstünde bir çeşit gönüllü hapis hayatı yaşıyorlardı. Tüm bu zahmete bu insanların neden katlandığını ikinci gün anladım: Onlar dünya adına bir şeyleri değiştirmek için uğraşıyorlardı, tıpkı kahramanlar gibi... Dördüncü günün sabahında İzmir Aliağa'da tekneden ayrıldım. Gökkuşağı Savaşçısı ise Dalaman'a doğru yola koyulmaya hazırlanıyordu.

Nurdeniz KUTSEL /HABER MERKEZİ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Büyük iktidar kumarbazı Murdoch
 Batman 'Hawar,' diyor...
 Levent'te 3 milyon avroluk bir garaj
 Çocuk gülüşlü yazarın vedası...
 Yaşam tatil dinlemiyor
 İç güzelliği nedir, ne işe yarar?
 Bir kitapla dünyam değişti!
 Sansüre inanır mısınız?
 Ya şundadır ya bunda
 Sübyancı parti
 Doğum günü 1 Ağustos...
 Tarihimizle yüzleşmek
 Sünniler'in de hayran olduğu Şii
 Tanrıların evinde zenciler var
 Duygularınızın da haritası çıkarılıyor
 'Beni memleketimden kimse ayıramaz'
 Çeşme'den İstanbul'a son dedikodular
 'Sesi kısılmış insanları yazıyorum'
 Şile sahillerinde boğulmaların nedeni 'rip akıntısı'
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Mümkünse basınla bir daha konuşmasınlar
Rafet El Roman...
MEHMET ALTAN
30 yıl önce neredeydiniz?
Bahçe-Şehir Uğur Eğitim...
TURGAY NOYAN
Karşıdaki ışıkları yelkenle...
GÜLSE BİRSEL
İç güzelliği nedir, ne işe yarar?
'Henry öykülerine...
AYŞE KULİN
Yaşam tatil dinlemiyor
Cam göbeğinden laciverde doğru...
ÖNCEL ÖZİÇER
Yaz okulunun ilk öğrencileri
Küçük kuzenler, Çeşme'de...
Fotoğrafçılarla atölye çalışmaları
Fotoğrafçılarla atölye çalışmaları
İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK), tüm...
Vitaminler, mineraller ve sağlıklı yaşam
Geçtiğimiz haftalarda, vitamin ve minerallerin göz sağlığının...
Yemek düşmanlığının altın çağındayız
Yemek yemekten mutluluk duymak, kadınlar arasında neredeyse ayıp sayılıyor.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.