kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Dünya Kupası
   Son Dakika
   News in English
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Kültür Sanat
   Turizm Rehberi
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Şehrin gizemli sakinleri
Şehrin gizemli sakinleri
Aile hayatları var
Dünyadan karga vakaları

Budala değil bu karga

Son bir yıl içinde karga saldırısına uğrayanların sayısı artınca, gözler bu hayvanlara çevrildi. Uzmanlar, işbirlikçi olmasıyla ünlü karganın, ailesini korumak için her şeyi yapacağını söylüyor.


Şehrin gizemli sakinleri

Geçen hafta kargalar İstanbul'un farklı semtlerinde terör estirdi. Bu durum, her yerde dip dibe yaşadığımız bu gizemli kuşları aslında ne kadar tanıyoruz sorusunu akla getirdi. İşte bazı gerçekler.

Çatımızda, balkonumuzda, bahçedeki ağaçlarda, onlara her an her yerde rastlamak mümkün. Kimi zaman da ani saldırılarıyla şaşırtıyorlar bizi. Nitekim geçtiğimiz hafta İstanbul'un iki semtinde terör estirdiler. Ataköy ve Küçükyalı'da yaşayanlar karga saldırıları nedeniyle evlerinden dışarı çıkamaz hale geldiler. Onlar sadece yavrularını korumaya çalışıyorlardı belki ama bu, kargaların ne ilk ne de son saldırısıydı. Peki bu pek de sevilmeyen kuşlar aslında nasıl hayvanlar? Kargalarla ilgili yapılan az sayıdaki bilimsel çalışma, onların gerçekten çok akıllı olduklarını ortaya koyuyor. Örneğin Oxford Üniversitesi'nin zooloji bölümünde incelenen Betty adlı bir karga, sıradan telleri kullanarak kanca yapmayı başardı. Böylelikle kargaların alet kullanmanın yanı sıra, alet yaratma konusunda da büyük bir yeteneğe sahip oldukları ortaya çıktı.

SAKAT TAKLİDİ YAPIYOR
Kargaların çok zeki olduklarını söyleyen Veteriner Hekim Prof. Dr. Tamer Dodurka, şimdiye kadar kaydedilmiş ilginç gözlemlerden bazılarını şöyle anlatıyor: "Bir kitapta okumuştum. Tilki belli bir istikamette gidiyor. Gittiği yönde de karganın yumurtaları var. Devam ederse yumurtaları bulacak. Karganın onu yolundan çevirmesi lazım. Tilkinin yanına yaklaşıp sakat takliti yapıyor. Tilki normalde sağlam bir kargaya saldırmaz. Çünkü uçar gider. Ama 'sakat olunca, nasılsa yakalarım' düşüncesiyle peşine düşüyor. Karga seke seke çok aksi bir istikamete ilerleyip tilkiyi yolundan uzaklaştırıyor. Bu gözlenmiş bir olay. Bir başka gözlemde ise, derin kapların içine az su koyuyorlar. Karganın gagasıyla ulaşması mümkün değil. Ama su seviyesi yükselirse ulaşabilir. İçine çakıl taşları atıyor ve su seviyesini yükseltip içiyorlar." Küçük gruplar halinde yaşayan kargaların aralarında muhteşem bir iletişim ağı olduğunu ekliyor Dodurka: "Bizim 'gak gak' diye duyduğumuz seslerin hepsi anlamlı aslında. Panik anında farklı, saldırı anında farklı tonlarda mesajlar verirler. 'Tehlike geliyor' mesajı alınca hepsi birlik olup insanlara saldırabilirler."

ASLA KİNDAR DEĞİLLER
Doğa Derneği Önemli Doğa Alanları Sorumlusu Murat Bozdoğan da normal şartlarda kargaların insanlara saldırmasının mümkün olmadığı görüşünde: "Kargalar senede birkaç defa üreyebiliyorlar. Yavruları yuvadan uçup yere düştüyse ve insanlar da farkında olmadan yavrunun yanından geçiyorsa saldırabilirler. Daha doğrusu uzaklaştırmak için pike yapabilirler. Aslında amaç saldırı değil de korkutmaktır. Karganın pikelerine rağmen kişi yerini değiştirmezse saldırı da söz konusu olabilir. Yeşil alanların azalmasıyla bu tür olayların miktarı biraz daha artıyormuş gibi görünüyor. Aslında her yıl üreme dönemlerinde yaşanan olaylar bunlar. Karganın kindar olması falan söz konusu değil. Kargalar çok akıllı hayvanlar. Buldukları cevizleri, midyeleri yüksekten taşın üzerine atıp kırabiliyorlar. Alet kullanma yetenekleri var. Telden sarkan bir ipin ucuna bir yiyecek bağlandıysa ipi yavaş yavaş yukarı çekebiliyor. Gagasıyla çekip ayağıyla tutarak. Ayrıca 300 yıl yaşadıkları konusu ise tam bir efsane. Uzun yaşıyorlar ancak yaklaşık bir insan ömrü kadar."

NESLİHAN TUNÇ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Beyoğlu S.O.S veriyor
 'Organlarıyla ünlü olan ilk insanım'
 İyi kızlar cennete, kötü kızlar Lesvos'a
 Altı balet asker, bizim asker
 Onların aşkı Türk filmlerini aratmıyor
 İstemek başarmanın en temel koşulu
 Herkese hitap eden marka
 Renkli sima Atilla Koç
 Arabanızı şarja takacaksınız
 'Hem kambur hem kepçe kulaklıyım'
 Modanın yıldızları belirlendi
 Üç finalist belli oldu
 Her zaman genç ve güzel kalın
 İlk ekolojik halk pazarı açılıyor
 Fransa'yı kasıp kavuran göçmen
 Kraliyet torpilli 'horoz'a festival
 'Geri kalmış domates yok, ama insan var'
 Ortadireğe limuzinli, helikopterli düğün
 Bu ailenin bileği bükülmez
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
SUNAY AKIN
Şili kimin ceketinin parçasıydı?
İnsanlarının düz yer...
FİLİZ AKIN
Pembe notlar
Roland Garros Tenis Turnuvası'nı sempatik...
ÜLKÜ TAMER
Neden okumuyoruz?
Hep örnek verilir Batı'dan; "Herkes...
Yüz milyon yıllık tarih kitabı: Şarap
Son yıllarda bağların bulunduğu toprakla ilgili bir altın çağ yaşanıyor. Şarap...
Sabahtan akşama kadar süren keyif
Fenerbahçe'deki True Blue, deniz manzaralı bir restoranda, lezzetli bir yemek...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.