kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Dünya Kupası
   Son Dakika
   News in English
  » Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Kültür Sanat
   Turizm Rehberi
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Filiz Akin @ SABAH
 

Pembe notlar

Roland Garros Tenis Turnuvası'nı sempatik Raphael Nadal kazandı. Marşı çalınırken ağladığında, büyük bir mücadeleden sonraki bu duygu patlamasını çok iyi hissettik. Yalnız şahsi başarı değil çünkü... Ülkesine de büyük bir gurur hediye etti.

GRETA GARBO
Türkiye Yıldızını Seçiyor jürisindeyken genç kızların çoğu "Zuhal Olcay gibi olmak istiyorum," diyordu. Ben de bu gizemli, güzel oyuncuyu hep birine benzetiyor ve bulamıyordum. "Evreka..." (Buldum..) Pek gülmüyormuş. Çok gülenlere bin kere tercih ederim. Git gide güzelleşen yıldız, gizemi ve duruşuyla unutulmaz dünya starı Greta Garbo'ya benzemiyor mu? Geçenlerde Afganistan'da taşlı, sopalı belki de silahlı büyük bir çatışmadan bir resim vardı. Çatışmanın ortasında da yüzü bize dönük bir genç adam... Bu yoksulluk ve savaş ortamında bacakları olmayan (hatta vücudunun yarısı olmayan, diyebileceğimiz) bu gencin yakışıklılığına ve şıklığına hayran oldum. Başına o yörede kullanılan korsan eşarbı gibi beyaz bir örtü en afilli şekilde bağlanmış. Beyaz bir atlet üzerine giydiği bembeyaz gömleği ise özenle yukarı doğru kıvrılmış. Adaleli kollarının bitiminde yürümek için iki destek kullanıyor. İnsan genç yaşta, böyle yakışıklıyken gövdesinin yarısını kaybeder de evde yatacağına hâlâ ülkesi için kalan kısmını da kaybedebileceği bir kargaşaya nasıl katılır? Üstelik o toz duman arasında nasıl bu kadar özenli, hayata bağlı ve kendine saygılı olabilir?

'ANNE OLMAK ÇOK GÜZEL'
Çok yakında MR ve kontrollerim üç ayda bir yerine, altı ayda bir olacak. Anneme hastaneye giderken arabadan inip bir toptancıdan iki tişört aldım. Tanıyınca gene ücretini almak istemediler. Kabul etmedim, ama başka ülkelerde olmaz bu. Bir sır; çok özel bir günde Yeşim ve İlker bana çok özenle seçilmiş bir hediye verdi. Bana bu kadar önem vermeleri, anne olarak beni çok duygulandırdı.

İSTANBUL FESTİVALİ
Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, her yıl daha da güzelleşerek dünya çapında önem kazandı. İyi ki Şakir Eczacıbaşı gibi insanlar var. Hele Borusan'ın desteklediği Mozart'ın Saraydan Kız Kaçırma eserini muhteşem bir proje olarak Topkapı Sarayı'nda mutlaka görmek, dinlemek isterdim. Ama yurtdışında olacağımızdan dolayı, bu mümkün olmayacak, çok üzgünüm. Ayın 16'sında çok güzel bir amaç için Amerika'ya, bir dünya galasına gidiyoruz. Dönünce size anlatırım. Bu güzel havalarla birlikte arkadaşlarımızın çocukları evleniyor. Sevgili gençlere pembe gözlüklerle girdikleri dünyalarında mutluluklar diliyorum.

BİR ANI
Tanıyanlar bilir, rahmetli gazeteci Metin Toker, çok hoş bir insandı. Zekâsı ve hoş sohbetinden dolayı onu tanıyanlar saygı ile hatırlarken gülümserler. Paris'teyken çok sevgi ve saygı duyduğumuz eşi Özden Hanım ve kendisiyle önemli yabancı dostlarını da tanımıştık. Türk-Yunan dostluğu ve ortak çıkarları için en çok emek verenlerden biriydi. AB müzakerelerinin başlama aşamasında çekilen sıkıntılara bakınca onun şu sözü aklıma geldi: "Ben Türkiye'de çok rahatlıkla 'Benim en samimi arkadaşım Yorgo'dur,' diyebilirim. Ama acaba Yorgo ülkesinden 'Benim en samimi arkadaşım Metin'dir,' diyebilir mi?"

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Selimiye'de kutlama   / 10-06-2006
 Neler oluyor bu dünyaya?   / 03-06-2006
 Alın yazısı   / 27-05-2006
 Carpe diem (Bugünü yaşa)   / 20-05-2006
 Bir Atıf Yılmaz vardı   / 13-05-2006
 'Telefon buzdolabından çıktı'   / 06-05-2006
 'Fahri doktor da olduk şu hayatta'   / 29-04-2006
 Yunuslar ve Lale Devri   / 22-04-2006
 Baharın çocukları   / 15-04-2006
 Kanserden korunmak için   / 08-04-2006
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
SUNAY AKIN
Şili kimin ceketinin parçasıydı?
İnsanlarının düz yer...
FİLİZ AKIN
Pembe notlar
Roland Garros Tenis Turnuvası'nı sempatik...
ÜLKÜ TAMER
Neden okumuyoruz?
Hep örnek verilir Batı'dan; "Herkes...
Yüz milyon yıllık tarih kitabı: Şarap
Son yıllarda bağların bulunduğu toprakla ilgili bir altın çağ yaşanıyor. Şarap...
Sabahtan akşama kadar süren keyif
Fenerbahçe'deki True Blue, deniz manzaralı bir restoranda, lezzetli bir yemek...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.