kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   News in English
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
  » Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Kültür Sanat
   Turizm Rehberi
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Beton döktüler
Vali Güler: Kesinlikle sızıntı yok
'Eğer sızıntı varsa yağış onu indirir'

Havaalanında mini Çernobil

Atatürk Havalimanı'ndaki yangından sonra 30 metrekarelik bir alanda radyasyon sızıntısı belirlendi. Bu bölgeye beton dökülerek sızıntı önlendi.

Yangından ancak 24 saat sonra enkaza girebilen Atom Enerjisi Kurumu ekibi, radyoaktif maddelerin konulduğu kasaların hasar gördüğünü belirledi. Ölçümlerde deponun çevresindeki 30 metrekarelik alanda radyasyon olduğu saptandı.

Kasalar vinçle merkeze götürüldü
Bunun üzerine radyoaktif maddelerin konulduğu kasalar, gece yarısı vinçle çıkarılarak Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi'ne götürüldü. Ancak sızıntıya neden olan maddenin kasasına dokunulamadı.

Çakıroğlu: Önlem aldık korkulacak şey yok
Bu madde, 4 metrekarelik alana beton dökülerek kapatıldı. Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Çakıroğlu, "Korkulacak bir şey yok. Enkazdan sonra bu kasa da alınacak" dedi. Çernobil Nükleer Santrali de betonla etkisiz hale getirilmişti.


Beton döktüler

Radyoaktif maddelerin bulunduğu deponun da yangından etkilendiği ve sızıntı olduğu ortaya çıktı. Kasalar gece yarısı vinçle alındı. TAEK, sızıntıya neden olan maddenin üzerini beton dökerek kapattı.

Türkiye'nin dışa açılan en büyük kapılarından biri olan Atatürk Havalimanı Kargo Terminali'nin kül olmasına neden olan yangının radyasyon sızıntısına yol açtığı ortaya çıktı. Yangından ancak 24 saat sonra girilebilen radyoaktif maddenin bulunduğu enkazdaki 30 metrekarelik bölümde radyasyon olduğu belirlendi. Çarşamba günü yaşanan ve 2 saatte kargo terminalinin büyük bölümünün kül olmasına neden olan yangının ardından başlatılan soğutma çalışmalarının tamamlanmasıyla enkaza giren Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi ekipleri, radyoaktif maddelerin konulduğu kasaların yangından etkilendiğini belirlediler. Merkez'den 2 ekip tarafından yapılan ölçümlerde kasaların çevresindeki 30 metrekarelik alanda radyasyon olduğu tespit edildi.

GECE YARISI OPERASYONU
Sızıntının ortaya çıkması üzerine alarma geçildi ve enkaz kaldırma ile soğutma çalışmalarını sürdüren ekipler, uzaklaştırıldı. Ardından da gece yarısı bir operasyon düzenlendi. TAEK ekipleri, radyoaktif maddelerin bulunduğu kasaların çoğunu Nükleer Araştırma Merkezi'ne götürdü. Ancak yangın yerindeki bir kasa üzerine yığılı enkaz nedeniyle kaldırılamadı. Bu kasa, enkaz kaldırma çalışmaları sırasında çalışanları radyasyon etkisinde bırakmaması için üzeri betonla kaplanarak muhafaza altına alındı. Alevlerden etkilendiği için sızıntıya yol açan ve içinde adı açıklanmayan maddenin bulunduğu bu kasanın 4 metrekarelik bir alanda betonla kapatılmasının sızıntıyı engellendiği ileri sürüldü.

KİMSE YAKLAŞTIRILMIYOR
Terminalin çöken çatısı ve demirlerin kaldırılmasının ardından beton altına gizlenen kasa çıkartılarak, Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi'- ne götürülecek. Gece yarısı vinçle çıkartılan kasalardaki maddelerin ise aynı merkezde uluslarası standartlara uygun yöntemlerle, kullanılamaz hale getirildiği öğrenildi. Enkaz ile yanan terminalin apronuna dün
GECE YARISI OPERASYONU
gün boyu hiçbir görevli yaklaştırılmadı. Sadece TAEK görevlileri ile olay yeri inceleme ekipleri enkaza girdi. Enkaz kaldırma çalışmalarına ne zaman başlanacağı ise bilinmiyor. Enkaz kaldırılmadığı için de içeride olduğu tespit edilen altınlar ile paraların akıbeti bilinmiyor. Radyoaktif sızıntı havalimanı personeli arasında da korkuya yol açarken, adını vermek istemeyen bir yetkili, konuyu doğrulayarak, radyoaktif sızıntının 30 metrekarelik bir alanı etkilediğini, görevlilerinin sızıntıdan etkilenmemesi için söz konusu alanın betonla kapatılarak güvenli hale getirildiğini söyledi.

TAEK BAŞKANI: KORKMAYIN
Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Okay Çakıroğlu, kargo bölümünde bulunan maddelerin Çekmece Atom Enerjisi Kurumu'na götürüldüğünü, bir tanesinin enkaz altında sıkıştığı için çıkarılamadı ğını belirterek, "Radyoaktif bir madde kargosunun üzeri sızıntı yapmaması için 2 metrekare betonla kaplandı. Enkaz kaldırıldıktan sonra bu kargo da Çekmece'ye taşınacak. Biz tedbir için betonlama yaptık. Kesinlikle halkımızın korkacağı bir şey yok. Yangından sonra ilk önce bizim ekiplerimiz girdi ve ölçümler yaptı. Halen ölçümler devam ediyor"dedi.

"RADYASYON YAĞMURU" MAİL'İ
Bu arada kargo bölümünde olduğu ileri sürülen molibden'in yaşanan bir karışıklık nedeniyle İsviçre'de kaldığı ortaya çıktı. Molibdenin yerine yanlışlıkla iyot gönderildiğini söyleyen Başkan Çakıroğlu, "Molibden maddesi İsviçre'de bulundu. Bunun yerine iyot gelmiş" diye konuştu. Çakıroğlu, kargodan çıkarılan tüm radyoaktif maddelerin nükleer tıpta kullanılan maddeler olduğunu da sözlerine ekledi. Dün internet sitelerinde "Bugün radyasyon yağmuru" olacağı yönünde bir mail dolaştı. bu da halkın bu konudaki duyarlılığını gösteriyordu.

Hasan ERŞAN-Cevdat ÖZDEMİR-Ulaş YILDIZ / İSTANBUL


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Eski subay Tekin serbest bırakıldı
 Ege'de kavga vardı o yangın söndürdü
 Danıştay'a saldırı için 1 milyon dolar istediler
 İstihbaratta en büyük yararı fahişeler sağlar
 Öcalan, yaz için klima kış için yorgan istedi
 Pınar Selek davası kararı 8 Haziran'da
 Ödülü duman etti
 Yarın Ecevit'in yaşgünü
 Kimyasal silah tatbikatı
 Danıştay'dan 'Kırmızı Sokak' için 2. kırmızı kart
 Cami de yaparım Budist tapınağı da
 YÖK'ten din öğretmeni kararı
 15 milyon dolara kamerayla tespit
 Sabotaj ihtimali soruşturuluyor
 Cevap Ve Düzeltme
YILMAZ ÖZDİL
Yangın...
Havalimanındaki cayır cayır yangını...
MEHMET BARLAS
Hayatta en hakiki mürşit ilim değil midir?
Oçok sevdiğim...
ERDAL ŞAFAK
Kuzey Irak seferi
Demokratik Toplum Partisi...
MEHMET ALTAN
'Devlet emrinde çalışan katiller'
3 Kasım 1996 tarihinde...
Irak'ta çok hata yaptık
Direnişçilerin bizi yenmek konusundaki kararlılığını küçümsememiz...
'Türkiye kıta sahanlığı için Lahey'e gitse kazanır'
Türk pilot Özdemir'i denizden kurtaran geminin kaptanı: Silahını...
Daha yolumuz uzun: 1-1
Daha yolumuz uzun: 1-1
Değişim sürecindeki Milli Takım, Gana karşısında ilk yarı iyiydi;...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu