kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
  » Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Çocuklar ve aileleri çok korktu Halıören Köyünde bütün çocuklar arkadaşlarının çete tarafından kaçırılıp işkence edilip hırsız yapıldığını duyunca çok üzüldü. Ona kavuştuktan kısa süre sonra top oynarken çete köyü basıp yeniden kaçırınca bütün çocukları ve ailelerini korku sardı. Okula bile korumayla gidip gelmeye başladılar.
Suç cehenneminden ana baba kucağına
Kapkaça 'nazariyat' dersi
Kaçtı, yakalandı, geri döndü ve kaçırıldı
İşkence günlüğü
Çete reisinden talimatlar!..
Tehdit edip geri istediler

Suç baronları
onun peşinde

Kapkaç dünyasının en hızlısı olarak tanınan ve tesadüfen kurtarılan 12 yaşındaki çocuk, suç ağının bütün şifrelerini SABAH'a anlattı....

Diyarbakırlı bir muhtarın oğlu olan ve ilköğretim 6'ncı sınıfta okurken çetelerin eline düşüp yankesicilik ve hırsızlıkta uzmanlaştırılan bir çocuk, uçağa binerken şüphe üzerine yakalandı. Refakatçisi ise kaçtı.

Çalışma yöntemi: Dayak, tehdit, şantaj
Henüz 12 yaşında olan bu çocuk, polise çetelerin çalışma sistemlerini, yönetim şemalarını, çete evlerini, karanlık ilişkileri açıkladı. Çocukların tehdit, şantaj, işkence ve uyuşturucuyla nasıl suça alıştırıldıklarını bir bir ortaya döktü.

Çocuk dolu evde çivilerle işkence
Çetelerin hedefinde olduğu için sıkı koruma altında tutulan çocuğu SABAH buldu: "Tarlabaşı'nda bir eve götürdüler. Ev kaçırılan kız ve erkek doluydu. Hortumla, kemerle dövdüler. Çivileri sırtlara batırdılar..."

İlk kapkaç Japon turiste
İşte anlattıkları: "İki haftada bana beş-altı ders verdiler. İlk işimde dört turistin çantasını çaldım. 4 bin 500 dolar çıktı. İşlere üç kişi çıkıyorduk. Çanta çalamayana her türlü işkence yapılıyor. Yakalananı çıkınca sakat bırakıyorlar..."


Suç cehenneminden ana baba kucağına

Kapkaç çeteleri 'hava köprüsü' kurdu. Güneydoğu'dan kaçırıldıktan sonra suç makinesi yapılan çocukların en gözdesi uçak kapısında yakalandı, polise çetenin şifrelerini ve işkencelerini anlattı. Olay onları bile dehşete düşürdü.

Diyarbakır Havalimanı polisinin dikkatli tavrı son yılların en büyük çocuk çetesini ortaya çıkardı. İstanbul uçağına binmek üzere havaalanına gelen küçük çocuğun davranışlarından kuşkulanan polis, çocukla konuşmak isterken refakatçisi panik içinde kaçtı. Avukat, psikolog nezaretinde konuşulan küçük çocuğun önce susup daha sonra bütün detaylarıyla anlattıkları hem dinleyenleri dehşete düşürdü hem de İstanbul'u kasıp kavuran çocuk kapkaç çetesinin tüm şifrelerini çözdü. Soruşturma derinleşince başta Diyarbakır olmak üzere Güneydoğu'dan zorla kaçırılan ve İstanbul'daki çete evlerinde eğitilip suça itilen çocukların nasıl işkence gördükleri, tehdit, şantaj ve eziyetle nasıl kullanıldıkları ortaya çıktı.

AY PARÇASI SURATLI
Az sonra, nefesimizi kesecek gerçek bir öykünün detaylarını da anlatacak o bize. 'O' yani Diyarbakır Çınar ilçesi Halıören köyü muhtarı Şeyhmuz'un oğlu. Henüz 12 yaşında bir çocuk. Ama İstanbul'da kapkaç, hırsızlık, yankesicilik, uyuşturucu kuryeliği, torbacılık yapan çocuk çetelerinin baronları bu ufacık çocuğun peşinde. Niye? Çünkü o çocuk bir prens. Akıllı, cin gibi zeki, cesur, eli çabuk, hızlı koşucu, ağzı sıkı ve ay parçası yüzünden masumiyet akan bir çocuk. Çetenin eline düştükten hemen sonra acemi bir erkete olmaktan bir numaralı hırsız kapkaççı olması için 5-6 ders (!) ve 2 hafta yetmiş. "İşe çıktığı" ilk gün ayrı ayrı 4 olayda bir Japon bir Fransız ve iki İtalyan turistten kapıp kaçtığı çanta ve cüzdanlardan 4500 dolar çıkmış.

KUZU YOKTUR KURT VARDIR
Gelin bu kabus öykünün başına dönelim. Diyarbakır'ın 65 kilometre ötesinde, Karacadağ eteklerinde bir köyde eski adı Harı Barı yeni adıyla Halıören Köyündeki evinde o çocuk anlatıyor ben dinliyorum... "Babam bu köyün muhtarı. Durumumuz iyi. Ben Diyarbakır Merkez'de okula gidiyordum 6.sınıfa. Köylümüz F adlı bir çocuk dedi ki; "Gel İstanbul'a gidelim orası çok güzel." Paramı da o çekti, kaçtık. Sıkıldımdı. İstanbul'da Tarlabaşı'nda bir eve geldik. Orada bir yaşlı teyze. Üç dört adam bir genç kız, 15-20 tane çocuk vardı. İki gün hep gezdirdiler. Gömlek aldılar giydim. Geldiğimizden üç gün sonra F. Diyarbakır'a geri döndü. O gittikten sonra çok bağırtılı davranmaya başladılar. Böyle yatıp yemek yemekle olmaz çalışman lazım. Biz sana iş öğreteceğiz dediler. Ben de bulaşıkçılık yaparım, kuzu koyun otlatırım dedim, burası İstanbul burada kuzu yoktur, ya kurt vardır ya da tavşan. Sen kurt olacaksın, tavşanları yakalayacaksın dediler, güldüler. Sonra evdeki çocuklardan üç tanesiyle işe gideceksin onlar çalışacak sen kenardan bakacaksın" dediler.

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Belçika'da DHKP-C'ye baskın
 İzmir'de el arabasıyla bombalı saldırı
 Çocukların kanlı kavgası
 56 araç birbirine girdi
 İslami kesimde yeni trend 'Erdoğan tarzı'
 Kayserili Serpil telefonda itiraf etti: Bayan satıyorum
 Teke Tek'te acı hayatlar
 Savcı emniyeti suçladı
 'Recm davası'nda ağır tahrik indirimi
 'Para değil not kâğıdıydı'
 Belçika basını dalga geçiyor
 Hedef garnizon komutanıydı
 Gülen'den Evren'e yanıt: Saat göndermedim
 Bolu'da buzlanma: 56 kaza, 12 yaralı
 Kurbanları ile gömüldü
YILMAZ ÖZDİL
Zeytin gözlüm sana meylim nedendir...
Memura 80'er lira...
FATİH ALTAYLI
Çocuklar ne ister?
Birkaç günden beri SABAH'ın...
ERDAL ŞAFAK
Korkutan rakamlar
8 Mart Dünya Kadınlar Günü arefesinde...
MEHMET ALTAN
Açıklama...
Genelkurmay Genel ...
'El Kaide Irak'ta *Big Bang yapacak'
Amerikan istihbaratı El Kaide'nin Irak'ta iç savaş çıkmasını sağlamak...
Prensesin aşkı katil zanlısı çıktı
İngiliz Kraliyet ailesinde şok! Sarah Ferguson'un kızı Beatrice'in...
Güçler birleşmeli
Güçler birleşmeli
G.Saray camiasının önde gelenleri çok adaylı bir seçim istemiyor.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu